Сенке над Балканом

Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Имам негде прочитано дека ВМРО на Ванчо Михајлов се занимавало со продажба на опиум но не знам колку е точно ама има големи шанси да е така.
http://webtribune.rs/sokantan-podatak-o-kraljevini-shs-iz-1919-opijum-iz-makedonije-i-srbije-pokrivao-skoro-pola-sveta/
Kada se sve pogleda iz ove perspektive i uzmu u obzir arhivski dokumenti, istorijska građa i okolnosti, nije ni čudo što je Balkan imao nadimak “Evropska Kolumbija”. U našoj seriji je njen Medeljin selo Bukovo u Makedoniji iz kog operacije vodi fiktivni lik Gazda Kiro.

Novcem od prodaje droge neko je finansirao svoje skupe životne navike, država je krpila rupe u budžetu, a VMRO je po uzoru na neke druge “revolucionarne” grupe finansirao svoju “borbu”.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Веќе беше спомнато, ама сепак смета тоа што нашиве ги направиле срби... Не ми е јасно.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ништо не ги направиле, едноставно таков си е народот па и ден денес кога ќе му дојдат Срби, ќе почне да им прича на српском и да се бламира, а не пак тогаш кога биле под српско.
 
Последно уредено:

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Ништо не ги направиле, едноставно таков си е народот па и ден денес кога ќе му дојдат Срби, ќе почне да им прича на српском и да се бламира, а не пак тогаш кога биле под српско.
Тоа ми е јасно и тоа не го оспорувам, мислев на тоа кога зборуваат меѓу себе.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Тоа ми е јасно и тоа не го оспорувам, мислев на тоа кога зборуваат меѓу себе.
Петре Арсовски кога се појави кај србите вртеше малку на македонски малку српски.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Шестата епизода досега најдобра. Јана Стојановска се појави и ќе биде дефинитивно badass.

И не знам кај толку се зборувало македонски во претходните епизоди, па као не направиле Срби.

Во шестава епизода имаат Јана и Петар две-три минути муабет и зборат на македонски, ама некој скопско-македонски. :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не знам која ти е јака, а која не, али ако мислиш на...
Мара, тогаш да, и летна главата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Наредната што следи на МРТ 6та епизода ќе се појави и Јана Стојановска.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Седмава беше па-па-пау. :uzi:Како иде натака, станува подобра.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197

Kajgana Shop

На врв Bottom