Семинарски, состави, есеи, задачи

shema77

Borriello
Член од
30 јули 2009
Мислења
432
Поени од реакции
7
Ми треба состав на тема - Цвеќето во нашата околина...демек какво влијание има кон нас итн итн...знам дека е глупа тема ама таква ни е и професорката,шо да правам:toe:.ПОМОШ?
 
Член од
27 март 2009
Мислења
10
Поени од реакции
3
Здраво дечки

Дали не му се наоѓа на некој случајно некој текст за сензори, релеи, контактори на македонски јазик?

Поздрав
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Како би ја подобриле економијата ако би можеле? Што би смениле во неа и како би резултирало.... Ми треба само идеја што да напишам на темава...
Некаква идеја? Реченица? Чекам одговор од Економистите!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ми треба есеј на тема “Ривалството на Гај Мариј и Корнелиј Сула” (90-100 редови во Ворд)
 
T

Tetro

Гостин
Ајде историчари, не е многу 90-100 редови (околу 3 страници у ворд)...
Темата “Ривалството на Гај Мариј и Корнелиј Сула”

Фала Apokalipto за соработката :wink:
 

Др.Офболи

Багабонти
Член од
13 јуни 2009
Мислења
145
Поени од реакции
3
Ако има некој од следниве семинарски нека ми пиши приватна порака
Еве ги темите:

1. улога на капитал во организацијата
2. финансиски извештај Биланс на состојба
3. основни и обратни средства и улога во организацијата
4. финансиска анализа
5. релативни показатели и стандарди
6. берза на долгорочни хартии од вредност
7. акции и видови акции
8. дивиденда и девидендна политика
9. лизинг и типови на лизинг
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
59
Поени од реакции
14
Ми треба есеј на тема „Уметноста му е неопходна на човекот затоа што...’’ Ако може до 12 часот. Благодарам однапред.
 
S

smart ass

Гостин
Човекот е политичко животно велат големите филозофи уште од антиката и навистина не грешат но ние знаеме дека покрај основните егзистенцијални потреби човекот сепак има емоции всушност тоа е она што не прави луѓе.Интересен е начинот на кој луѓето ги искажуваат своите емоции-некои тоа го прават преку книги,други преку драми,филмови сликање....

Како се во природата и уметноста еволуира па дури и имаше влијание врз хуманизмот и ренесансата,фактички секоја епоха остава уметнички белег за кој ние младите можеме барем да замислиме како било,освен ренесансата па романтизмот интересен е и периодот по втора светска војна кога од деструкцијата кај писателите преовладал нихилизам каде животот бил сведен само на бројка,типичен пример за ова е делото на Албер Ками.
Покрај фактот што преку уметноста ние ја имаме привилегијата да патуваме низ времето ние УЧИМЕ животни лекции-точно пример е драмата парите се отепувачка,печалбари романот злосторство и казна маестрално писателот успева да проанализира и прикаже лик и дури психолошки да го анализира.

Во романот Госпоѓа Бовари од Густав Флобер имаме доста интересно сиже но и неверство како и психоанализа за таинствените желби на една жена,исто така и поезијата зазема почесно место бидејќи овде навистина покрај стилски фигури,хиперболизација ние имаме КОПНЕЖ,имаме љубов како на пример Гавранот,понатаму Бисера а и лошата положба на населението е покажана со песната тутуноберачите.

Од искажаното можеме да заклучиме не само дека уметноста и изразувањето уметничко му се неопходни на човекот,туку тоа всушност и не прави луѓе,уметноста на крај краеви отвара врати,зголемува хоризонти и Делчев бил во право-навистина Светот е поле на Културен натпревар меѓу Народите.
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
59
Поени од реакции
14
Човекот е политичко животно велат големите филозофи уште од антиката и навистина не грешат но ние знаеме дека покрај основните егзистенцијални потреби човекот сепак има емоции всушност тоа е она што не прави луѓе.Интересен е начинот на кој луѓето ги искажуваат своите емоции-некои тоа го прават преку книги,други преку драми,филмови сликање....

Како се во природата и уметноста еволуира па дури и имаше влијание врз хуманизмот и ренесансата,фактички секоја епоха остава уметнички белег за кој ние младите можеме барем да замислиме како било,освен ренесансата па романтизмот интересен е и периодот по втора светска војна кога од деструкцијата кај писателите преовладал нихилизам каде животот бил сведен само на бројка,типичен пример за ова е делото на Албер Ками.
Покрај фактот што преку уметноста ние ја имаме привилегијата да патуваме низ времето ние УЧИМЕ животни лекции-точно пример е драмата парите се отепувачка,печалбари романот злосторство и казна маестрално писателот успева да проанализира и прикаже лик и дури психолошки да го анализира.

Во романот Госпоѓа Бовари од Густав Флобер имаме доста интересно сиже но и неверство како и психоанализа за таинствените желби на една жена,исто така и поезијата зазема почесно место бидејќи овде навистина покрај стилски фигури,хиперболизација ние имаме КОПНЕЖ,имаме љубов како на пример Гавранот,понатаму Бисера а и лошата положба на населението е покажана со песната тутуноберачите.

Од искажаното можеме да заклучиме не само дека уметноста и изразувањето уметничко му се неопходни на човекот,туку тоа всушност и не прави луѓе,уметноста на крај краеви отвара врати,зголемува хоризонти и Делчев бил во право-навистина Светот е поле на Културен натпревар меѓу Народите.
Благодарам многу.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
Ми треба есеј за 11 Октомври ако на некого му се наоѓа нешто нека пише благодарам однапред
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ми требаат семинарски по финансиско сметководство и основи на финансии !! Плиииисс
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
dali nekoj ima esei sociologija na pravo !va god.(praven fakultet justinijan 1 vi) sto e sega 2 ra ili 3 ta god po ekts da mi gi dade///??
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ми треба краток есеј, една до две страници, за "Страдањата на младиот Ветрер" од Гете, ако некој има би молел да ми прати на приватна порака, како и тука да постира.
Однапред благодарен!
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Ми треба некој состав или есеј на тема "Животот без културата е..". Ако може до 12 или 01 часот. Фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom