Семинарски, состави, есеи, задачи

Дискусија во форумот 'Образование' започната од ATG, 13 декември 2008.

 1. емилија

  емилија

  Член од:
  5 април 2009
  Мислења:
  874
  Допаѓања:
  75
  Подосадна книга не сум сретнала,без цел,слаба содржина..едвај нешто разбрав...сепак еве нешто...се надевам е ти биде од помош

  Вујко Вања
  Авторот на драмата Вујко Вања, рускиот новелист, раскажувач и драматург Антон Павлович Чехов, во книжевноста се појавил со кратки хуморески од обичниот живот и веднаш ја потврдил својата извонредба дарба за забележување, длабоко разбирање на суштината на човештвото и смислата за нејзиното духовно обликување.Во своите новели Чехов ги прикажува обичните луѓе, осудени и отфрлени од својата средина. Низ карактерот на своите јунаци дава фантастична претстава за средината од која потекнуваат. Во неговите драми нема фибула како во класична смисла на зборот , туку тоа најчесто се исповеди за внатрешните борби и конфликти. Такви се и ликовите во неговата драма Вујко Вања.
  Живеејки во типично руско село од тоа време, на имотот од кој се откажал во интерес на својата покојна сестра, Вујко Вања, човек без свои жена и деца се грижи за доброто на својата внука. Работи неуморно на имотот и се грижи Соња да не го осети недостатокот од родителите. Иако поголемиот дел од приходите од имотот ги троши неговиот себичен зет, Вујко Вања не се грижи за тоа.Работливиот и скромен Ивањицки смета дека мирот и спокојството на секојдневието не се плаќа со никакви пари. Но, секојдневието го нарушува враќањето на Серебрјаков со својата втора жена, 27 годишната Елена. Наспроти Вујко Вања, работлив и морален обичен човек,застанува овој љубител на развратниот живот, самобендисан егоист и внесува огромен немир меѓу нив.
  Со својот егоизам и честите ноќни пирови кога ги буди сите, а потоа одкако ќе ги задоволи своите ниски страсти, сите да ги фалат неговите критики, неговото пишување, без грижа на совеста легнува и заспива оставајки ги другите будни.

  Дење, додека Вујко Вања, Соња и пропаднатиот спахија Телегрин работат да му обезбедат лагоден живот, тој спие. Само старата дадилка Марина умее, ненаметливо обраќајки му се со професоре да го потхрани неговиот егоизам, но и да го приземји, да го спаси мирот на другите од оваа жива напаст. Трпението е при крај. Конфликтот на интересите настапува една бурна ноќ. Бурата и невремето како да навлегуваат во салонот на имотот. Селскиот лекар, но и пијаница поради грижа на совеста заради смрта на негов пациент, Астров го започнува хаосот. Елена, младата жена на Серберјаков, во желба да и помогне на младата Соња да ја оствари својата љубов кон овој човек љубезно се труди да му објасни дека Соња не е дете туку млада жена. Но, овој како да не ја слуша. Изјавувајки и љубов нејзе и бакнувајки ја го предизвикува немиот сведок на овој чин Вујко Вања од секојдневен човек кој и самиот е заљубен во Елена и кој радостите од љубовта ги потиснал длабоко, да стане ѕвер. Кулминацијата настапува во мигот кога себичниот Серебрјаков им соопштува дека решил да го продаде имотот. Психичкото растројство како молња го погодува Вујко Вања. Тогаш тој му кажува на својот себичен зет дека неможе да продаде туѓ имот. Имотот од кој тој живее развратен живот во суштина е наследство на неговата ќерка од нејзината покојна мајка. Само случајноста го спасува Вујко Вања да не стане убиец. За негова среќа, но и за среќа на сите тој промашува кога пука . И како што умее само Чехов, расплетот настапува сам по себе. Себичниот Серебрјаков заминува од имотот, носејки го со себе јаболкото на раздорот, младата Елена. Останатите продолжуваат да го живеат секојдневието. Овие обични луѓе напред ги води убедувањето на младата Соња дека во некој друг живот сите тие ќе бидат наградени за својата добрина.
  Со едноставниот јазик на кој зборуваат јунаците на Чехов се отсликува музиката на секојдневието и со вешто компонираната лирика е испеано тажното умирање на еден свет на крајот на стариот и почетокот на новиот , можеби подобар век.  Ова е кратка содржина и опис на ликови
  Содржина:
  Ана Каренина е жена на повисоки државни службеници Алексеј Каренина. Нивниот однос е правилен, но без емоции. На романот почнува во Ана доаѓа дома Oblonskog Стив, Ана брат. Stivina жена Доли само што се беше научил дека нејзиниот сопруг процветаат, а тоа предизвикува rzdor семејство. Ана uskače како дипломат и успева да се помират со ситуацијата. Ана vronskog одговара, а не taju вашите чувства, но таа се плаши од врска и се враќа на Mokvu. Vronski првите сериозни љубов, а таа на следниов начин. Тие почнуваат гледате редовно, а мажот на Ана се побуни против него. Сепак Ана продолжува да се сретне со Vronskim и набрзо станува бремена. Vronskom да се откријат коњ пред трката и тој скоро почина. Нејзината реакција беше исплашено јавно открива нејзините чувства и нејзиниот сопруг признава дека неговата љубов. Тој сака само формален брак, и vronskog далеку од Ана. Ана ray и себе си човек бара простување. На нејзиниот opražta и прифати детето. Кога повторно се врати Vronskom Ана и нејзиниот сопруг не сакаат да дадат еден син, ќерка е земајќи Vronskim оди во Италија. Кога се врати, влезе во куќата каде што го научил како да се официјално мртви. Обидувајќи се да се вклопат во општеството со Vronskim дека ги прифаќа, и затоа ја напуштат земјата. Има Vronski жртвуваа кариерата, бидејќи на Ана и станува morose за тоа. Особено вознемирувачки кон него дека неговото дете вика Каренина, и праша Ана мора да бидат одвоени. Но, нејзиниот маж не сака да му даде развод. Ана повеќе ги оддалечи од vronskog и евентуално фрла под воз, и Vronski регистрите во војска и да отиде во војна.

  Левин сопствениците на земјиштето во руралните области едноставен човек кој сака природата и Kiti. Kiti дури и бараат vronskog Левин, кога конечно се собраа на сила, таа се облекува. Кога ќе сфатат дека Vronski целосно незаинтересован во која било сериозна врска, таа се добива болна и оди и на германски бањата, каде што тој се опоравува. По враќањето Vronski преколкнувам и повторно да се омажи за него. Нивниот брак е фиксна и стабилна. Живеат во мир и среќа, а последните поглавја се посветени на Levinovim верски убедувања.
  Толстој, во Всушност, се соочува бурна и страстен однос краткорочни, мирен и postojanom брак.

  Лица:
  Ана Каренина е жена на Алексеј, неговата мајка Serjože и елегантна дама. Сепак, нејзиниот изглед не се однесува на некој од нив тројца. Нејзината смиреноста и едноставност крие светот на внатрешниот конфликт. Во еден момент, почувствувал страшна љубов по втор пат го мрази својот сопруг. Распнат помеѓу покажување љубов Vronskom и спасување неговата иднина со своите деца, неговиот глас во општеството, неговиот однос со нејзиниот сопруг ... И како што се обиде да ги реши нивните proibleme секогаш ќе најдете на потекло, со многу ambivalentnih цели и помалку време и енергија правилно да и одлучуваат мудро. Во согласност со тоа, и нејзините чувства и однесување, промена поставки, како што е промена во било која сцена помеѓу театарот акти.

  Алексеј Vronski син на грофот Кирил vronskog, одличен пример на младата генерација Petrograd аристократија. Образовани и паметни, и се однесуваат грубо и изобилно, трчање за девојки, целта е да се заведе и не им се допаѓаат, бидејќи тој сака да поминат забавно и не сакаат да прифатат одговорност.
  Ана за прв пат во својот живот значи да се целта, првата вистинска љубов, па и на фактот дека сето тоа е лево а исто така и за Ана на сé поголемата ладна потиснува депресија и оставка.

  Левин е токму спротивното Vronskom и има сосема поинаква животна филозофија. Тој е целосно посветен на вашите чувства и ги прави долго, а не прифаќа краткотрајни задоволства. Мери е срамежливо, да не се однесуваме како сноб, но фирма човек. По првиот отфрлање Kitinog повлекува во селото на себе, за да собере сила. Во принцип тоа е добар човек и добар сопруг и се грижат за својата околина, и на некој начин е отелотворување на Толстој.

  Kiti Левин е жена, олицетворение на убави девојки, coquettish против пушење, кој е всушност уште дете од жена. Vronskom прифаќа пораз во многу тешка, но preboljeva и напредување во вистинска жена, Каја сфаќа вистинската вредност на животот.

  Толстој ликовите се сложени и често тешко. Комуницираат преку монолози и дијалози во кои се скриени сите големи писатели на класичната мисла.
   
  На Donatella Versace и Steam. им се допаѓа ова.
 2. Classified

  Classified

  Член од:
  3 февруари 2010
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Проект по Урбана Култура на тема "Спортски Обложувалници"?:toe:
   
 3. Bokica85

  Bokica85 Гостин

  Доста работи има тука,семинарски, есеи,презенатации...
  Код:
  http://zemiseminarski.blog.mk/
   
 4. Божино

  Божино 4815162342

  Член од:
  27 јуни 2007
  Мислења:
  8.059
  Допаѓања:
  11.663
  Било, БИЛО каква проектна работа поврзана со бизнис, економија, претпријатие... Не е битна со оглед на тоа што треба да правиме проектна по матура, па сеа ова е од атер... Anyone?
   
 5. OrrCee

  OrrCee Сто посто проценти :)

  Член од:
  8 јуни 2008
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  23
  Есеј за Ана Каренина ви се молам
   
 6. емилија

  емилија

  Член од:
  5 април 2009
  Мислења:
  874
  Допаѓања:
  75
  Имаш погоре текст за книгата,,може да ти користи:wink:
   
 7. good_beer

  good_beer ај за Мојанци!!!

  Член од:
  13 април 2009
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  2
  esej na tema : komunikacija ... fala
   
 8. OrrCee

  OrrCee Сто посто проценти :)

  Член од:
  8 јуни 2008
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  23
  Е како можеме да ги земеме од тука?
   
 9. Bokica85

  Bokica85 Гостин

  Многу едноставно видете која ви треба има маил пишете им на маил која ви треба,притоа пратете една ваша дали семинарска есеј во зависност од тоа што барате и ке ви ја пратат.

  Само избегавајте да собирате содрзина од вики педија,одма се преметува.

  Ја еднаш така пробав и не ми пратија,мора да биде добар есејот и семинарската за да ви ја пратат таа сто ја барате :smir:
   
 10. Strumfce_Utd

  Strumfce_Utd

  Член од:
  6 мај 2008
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Луѓе да ми набацете една семинарска по сметководство на тема Евиденција на основни средства (или ако неможете пратете ми било каква само по сметководство да е) заглавил сум......
   
 11. Мајло

  Мајло B I S

  Член од:
  22 јуни 2009
  Мислења:
  1.583
  Допаѓања:
  918
  Семинарска на било која тема од Римско Право?
   
 12. petar_joker

  petar_joker OLD ROCKER

  Член од:
  5 септември 2007
  Мислења:
  1.249
  Допаѓања:
  57
  Дан имат некој случајно семинарска или нешо слично за полиња во Ц (програмски јазик)???
   
 13. smart ass

  smart ass Гостин


  http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=9716938

  Ova e....ahhh PROEKT(na0 kako me nervira...aman od proekti....

  Tuku kolku strani treba da bide.....tamn ovie 3-4 dena sum sloboden pa mozam da ja zavrsam.....

  ako sakas za pretprijatie ondak odime so faktori koi vlijaat na nego(lokacija,transport..organizacija,malo,golemo-prednosti negativnosti)...

  Ako saka[ ekonomija odberi Sam(ne spomnuj PROekt veke...
   
 14. Божана

  Божана Morning sun

  Член од:
  17 август 2009
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  106
  Ај да прашам пак.
  Материјал по автоматика за мерни претворувачи или некој видови мерни претворувачи.
   
 15. ViktorRedDEvil

  ViktorRedDEvil Red Army

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  383
  Допаѓања:
  8
  Некоја страна да дајте за вестачки езера во република македонија повеке податоци ми требаат засто ми треба за проектна задача за матура.
   

Сподели преку: