Семинарски, состави, есеи, задачи

Дискусија во форумот 'Образование' започната од ATG, 13 декември 2008.

 1. goce iliev

  goce iliev

  Член од:
  13 март 2011
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  12
  Ќе го замолам доколку некој ја има книгата Бизнис од Таки Фити за IV година гимназија.Ми треба за неколку дена само.Доколку ја има некој за изнајмување или продавање нека пише.Хитно ми треба
   
 2. Mitko_jos

  Mitko_jos

  Член од:
  29 септември 2007
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  Ве молам ако сте во можност да ми дадете состав за реализам , или некој сличен состав на него (може и за писателите и нивните ликови) ?
  ви благодарам однапред
  хитно е ве мола ако може побрзо
   
  На дукат му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ASimov

  ASimov

  Член од:
  14 април 2010
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  16
  Состав на тема Реализам. На сите матуранти на форумот им е потребен овој состав. Ајде некој ако има, нека го прикачи во темата. За утре ни треба. Фала ;)
   
  На дукат му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gjorgjijev

  Gjorgjijev

  Член од:
  17 јуни 2011
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали има некој да ми прати семинарска на тема објекти на Имотно- правните односи. А што се однесува до книгата од Таки Фити ја имам јас Основи на Економијата. Семинарската можете да ми ја пратите на маил Gjorgjijev@gmail.com. Однапред ви благодарам
   
 5. Yugo

  Yugo Law rules

  Член од:
  12 декември 2005
  Мислења:
  8.251
  Допаѓања:
  28
  Има ли некој семинарска методологија :( ???? ако има некој нека ми прати на four_people_max@hotmail.com, хитно ми е :)
   
 6. Песимист

  Песимист Добро информиран оптимист

  Член од:
  11 ноември 2008
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  178
  АКо му се наога на некој семинарска за autocad ама нешто како туторијал со 3д модел.
   
 7. Немирлика

  Немирлика all I need is love, friends & a piano☺

  Член од:
  15 јуни 2011
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  126
  Eве ви нешто за две дела од реализмот - Чичко Горио и Злосторство и казна. Се надевам ќе ви бидат од помош колку - толку :) :

  Љубовта лугето ги прави среќни или ги фрла во очај. Љубовта која е фабула на романот Чичко Горио ги прави луѓето слепи на постапките на своите сакани.

  Таа го прати обидот на провинцијалецот Ежен де Растињак да се пробие во високо друштво на Париз. Овој сиромашен племич сонува за успех, слава, пари и љубов, но е приморен да живее во сиромаштво Во бедниот пансион на Вокер се запознава со чичко Горио, трагичниот јунак, кого го убива претераната, страсна родителска љубав спрема своите две ќерки. Несреќниот татко чија несреќа станува се поголема колку што расте неговата љубов спрема чедата, неговите две ќерки. По смртта на нивната мајка тој едноставно ги разгалил и незабележувајки ги претворил во нечуствителни, себични и неблагодарни изроди. Поведен од општо прифатениот критериум дека парите се она волшебното стапче во кое е содржана полнотијата на живеењето. Тој уште во нивното детство им купува скапи подароци со тоа искажувајќи им ја својата љубов, но таа релација е ѓаволски круг. Огромната љубов кон двете ќерки го фрла во судир со моралот. Тој не само што успеал богато да ги омажи, односно да ја направи едната бароница де Нисенжен, а другата, постарата, грофица де Ресто туку одејки им постојано по вољата полека станал и нивни проводаџија кој им наоѓа љубовници. Постојано на услуга во исполнувањето на нивните желби тој, инаку успешен производител на тестенини, конечно осиромашува. Тие пак го посетуваат таткото само кога од него треба да добијат пари, срамејки се од него обичниот граѓанин, бидејки тие се движат во аристократските кругови. Горио умира сам. Во последните мигови го негувале Растињак и студентот по медицине Бјаншо, кои и погребот му го платиле. На погребот на несреќниот старец не се појавила ни една ќерка. Немајки веќе што да им понуди, станува наполно неинтересен за неговите убави и богати ќерки, кои се производ на неговиот родителски однос кон нив. Родителот и неговите ќерки се слика на моралниот пад и обезвреднување на семејната врска. Некогашниот господин Горио натрупува богатство и создава положба на своите ќерќите , кои се однесуваат со него како со "лимон, кој " откато бил исцеден до капка... го фрлаат .Само парите ли сe причина за тоа? Опшеството? Трагичната заблуда на стариот милионер? Несовршенството на човешката душа, која не ја познава благодарноста? Можеме да судиме од секој агол и секој одговор ќе носи дел од вистината.

  Тажна е приказната за пожртвованиот татко на себичните и неблагодарни ќерки. Уште потажна е сликата на младиот скороевич Растињак, кој ги истражува патиштата кои водат во високото друштво, откривајки ги парите како основна движечка сила. Најтажно е што и двајцата на крај разбираат дека љубовта со пари не се купува.

  .........................................................................................................................................................................
  „Злосторство и казна“ е роман од Фјодор Достоевски. Во него главниот лик, сиромашен студент, паѓа во искушение понесен од идејата за “големите луѓе” и социјалната правда. Живеејќи во најголема беда изградува поглед на свет кој се заснова на идејата дека општеството е суштински неправедно затоа што им овозможува на бескорисните луѓе да уживаат во богатството додека вистински вредните луѓе пропаѓаат во сиромаштија без можност да ги развијат и остварат своите способности. Правосудството ги осудува ситните криминалци, а историјата ги слави луѓето како Наполеон кои се одговорни за смртта на илјадници луѓе. Одлучува да се доведе во искушение и да направи злосторство кое ќе му овозможи пари за школување и за човечки достоен живот. Меѓутоа, чувствувајќи грижа на совест на крај се предава на полицијата.


  Еве други цитати кои ми се допаѓаат од ова дело:
  -За да запознаеш некој човек, спрема него мораш да бидеш внимателен и претпазлив за да не паднеш во грешка и во предрасуда, зашто после со тешки маки ќе можеш да ја исправиш.
  -Тогаш сфатив зошто луѓето никогаш нема да се изменат и никој не може да ги преобрази, па дека не вреди ни труд да се троши за тоа.
  -Постојано се прашував себе си зошто сум толку глупав, па ако се и другите глупави,а јас со сигурност знам дека се глупави, зошто не сакам јас да бидам поумен! Тогаш сфатив дека нема да дочекам ако чекам сите да станат умни.
  - Но како ќе живееш без човекот? (Соња Сејмонова му се обраќа на Родион Раскољников)
  -Се е во човечките раце, и се само поради кукавичноста му бега пред носот.
  -Дали има Бог? Ако има тогаш кои се границите на човечката слобода? А ако не постои тогаш на човекот се му е дозволено.
  - Оди на раскрстница, поклони му се на народот, бакни ја земјата, зашто и пред неа си згрешил и на целиот свет речи му гласно: јас сум убиец (Соња Сејмонова, еден од поубавите цитати според мене)
   
  На дукат и омлет^^ им се допаѓа ова.
 8. profa marjan

  profa marjan

  Член од:
  19 јуни 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  еј луѓе дајте нешто за природни влакна , за синтетички влакна , протеински влакна,памучни влакна или свилени влакна.....частам одма ако ми најдете....поззззззззззззз
   
 9. tinkerbelll

  tinkerbelll Гостин

  би сакала да ве замолам ако има некој да ми даде материјал за полагање државен испит за фармација,
  -фармацевтска хемија, фармакологија и фармакогнозија... по можност online ако се наоѓа линк барем нешто, фала :)
   
 10. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.385
  Допаѓања:
  2.054
  Има некој нешто вакво при рака?
   
 11. covecee

  covecee

  Член од:
  12 јуни 2011
  Мислења:
  95
  Допаѓања:
  9
  Ако на некој му требаат цртежи по ликовно, ликовни проекти за испити и семинарски, минијатурни или гигантски нека ми напише едно пораче, го имам вистинскиот човек за тоа. ;)
   
 12. Безидејазаник

  Безидејазаник

  Член од:
  24 јуни 2011
  Мислења:
  517
  Допаѓања:
  457
  имавме но ги вративме барај во некое сколо ако сакаат да ти ја дадат па после да ја вратиш
   
 13. pandee

  pandee

  Член од:
  24 мај 2010
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  0
  ako ima nekoja seminarski ili nekakov materijal za razbojnistvo i teska krazba ve mozam za pomos:(
   
 14. tearsinheaven

  tearsinheaven

  Член од:
  21 октомври 2009
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  1
  Зошто враќа на почетна линков?
   
 15. Tetro

  Tetro Гостин

  Мислењето е одамна напишано, направени се измени со темите и најверојатно таа тема не постои повеќе на форумов. ;)
   

Сподели преку: