Семинарска работа / Линукс

Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
За матура сега треба да правиме семинарски работи, планирам да направам нешто во врска со линукс е сега дали некој може да предложи некоја тема на која може да се направи интересна семинарска работа. Не барам готова семинарска работа само некоја добра тема.
П.С. Ако модераторите сметаат дека темата не е за тука нека ја префрлат.
 
B

BrunoFresh

Гостин
1. Знајме дека за матура треба да изработувате семинарска.
2. Матурант си и се испосра. Брат не ти бара да одиш на некој семинар од 20 дена, па да бидиш пренезентер. Ти бара да изработиш што било, за да имаш тоа што се бара за матурата. Не ти треба да изработуваш кизнај што, роботи, авиони, хилихоптери.
3. За линукс имаш милион работи само ако знаеш да побараш на гугл. Можиш конкретно-општо за линукс. Историја, како му дошла идејата и така натаму. За тоа има да најдиш премногу страници.Едноставно потруди се да најдиш низ гугл. И пак ќе ти речам, не се препалувај, напрај семинарска колку да имаш, научи ја и готово.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Добро бе, како може вака глупо да размислувате еј? Највеќе се пиздев кога некој ќе го поставеше прашањево во средно. "Еј брат, абе, дај кажи тема некоја, не знам за шо да праам?". Па добро бе, избери си нешто што тебе ти е интересно, нешто што те влече, што те интересира..Зошто мислиш дека предлогот на некој друг е подобар од твојот избор? Ти сам треба да знаеш ако сакаш да пишуваш за Linux, зошто сакаш баш за него да пишуваш...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
Никот му е Genius :icon_lol:
Само да се трола по темиве, па добро ако нема што да кажеш on-topic не тролај тука и фала на помошта многу ми помогна Господине Инфекцијо.

Сакам за нешто поконкретно и не ми доаѓа идеја ако има некој правено за линукс нека пише за што правел.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Претпоставувам имате некое рутерче во школо, без пасворд сигурно, а може и некое со wep енкрипција. На линух имаш доста програмчиња, посебно на BackTrack4, со кои можеш да го слушаш сообраќајот, да фаќаш пасворди и слични работи. Средно си така да нешто најмногу што би те интересирало тебе е да заебеш нешто така? :) :) Сигурно нејкеш да пишуваш историјати, или пак како работи шелот :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.022
Можеш општо за Линукс да пишуваш, највеќе можеш да опфатиш така и доста материјали ќе најдеш :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Само да се трола по темиве, па добро ако нема што да кажеш on-topic не тролај тука и фала на помошта многу ми помогна Господине Инфекцијо.

Сакам за нешто поконкретно и не ми доаѓа идеја ако има некој правено за линукс нека пише за што правел.
Не бараш идеа да ти кажеме нешто да нацрташ на хартија туку бараш идеа да ти кажеме што да гуглаш со прости зборови кажано. Ако за тоа бараш идеа воопшто нема да го завршиш проектот. Ете имаш идеа за линукс ..ок е, сега гуглај за линукс види што се зборува на нет за линукс кои теми ги има најмногу опфатено...и тоа направи :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.022
И глеј да не се замараш многу ко демек којзнае што е ова и така само 10 минути ќе ти дадат. Глеј да збориш убаво само и убедливо да делуваш, можеш и глупости да трескаш нема да приметат. Накратко, не се мачи да е убаво, креативно, интересно итн :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
Сигурно нејкеш да пишуваш историјати, или пак како работи шелот :)
Баш такви некои теми барам. Е сега ова за историја на линукс некако не ми е многу поврзано со информатика. А за тоа како работи шелот не е лоша идеја само што проблем е што ми е некако премногу напредно за средно училиште. Ама некои такви идеи имав на ум кога ја отворив темата. За линукс сакам затоа што никој професор си нема врска од линукс и нема што да ме прашаат кога ке презентирам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.153
Поени од реакции
190.022
Баш такви некои теми барам. Е сега ова за историја на линукс некако не ми е многу поврзано со информатика. А за тоа како работи шелот не е лоша идеја само што проблем е што ми е некако премногу напредно за средно училиште. Ама некои такви идеи имав на ум кога ја отворив темата. За линукс сакам затоа што никој професор си нема врска од линукс и нема што да ме прашаат кога ке презентирам.
Што и да презентираш ќе те прашаат: Кај ќе се запишуваш? :D

Од искуство ти кажувам, зошто јас имав тема за Adobe CS, дури и гифови и фрактали имав направено и на крај и јас 5ка и другите што имаа само искуцано 5ка. Уште не сме стигнати ние до тој степен, ради реда е проектната верувај :)
 
На врв Bottom