Семејно насилство

Член од
3 мај 2019
Мислења
16.948
Поени од реакции
8.876
Не барам оправдување помалото не оди во градинка, а поголемото исто моментално не оди заради тоа што предност имаат деца со двајца вработени иако е запишан. Нема кој да ги чува. Барав за викенд некаде. Пишав и во друга тема за кредити за невработени дали даваат за да започнат свој мал бизнис. Не само он тој што психички напаѓа тука се и неговите родители. Многу има за пишување за животов кој го живеев и живеам. Нема да ве замарам повеќе и да ги читате моите мислења.
Slobodno pisuvaj.....a da smenis ti nacin na odnesuvanje, malku cili mili taktika, politicki da gi fatis....ili pa i ti pocni da vikas, vreskaj, tropaj, pcuj, zakanuvaj se...more ako treba i ke gi istepam site eden do eden, samo da ne mi pukne film i crnilo pred oci da ne dojde.:sakasuste::sakasuste:
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Сигурно сте слушнале за случајот со Велешанката која го уби невенчаниот сопруг во самоодбрана. Малтретирана цел живот ја тепал никој ништо не превземал и сега таа ќе лежи во затвор заради некој гад кој си лечел фрустрации врз нејзе. Превземал ли некој нешто за тоа не? Во оваа држава луѓе живи горат тие уво не ги боли па ќе превземеле нешто за некоја си таму жена која е малтретирана ги заболе. И после ќе се случуваат вакви работи зошто секој има граница.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
Сигурно сте слушнале за случајот со Велешанката која го уби невенчаниот сопруг во самоодбрана. Малтретирана цел живот ја тепал никој ништо не превземал и сега таа ќе лежи во затвор заради некој гад кој си лечел фрустрации врз нејзе. Превземал ли некој нешто за тоа не? Во оваа држава луѓе живи горат тие уво не ги боли па ќе превземеле нешто за некоја си таму жена која е малтретирана ги заболе. И после ќе се случуваат вакви работи зошто секој има граница.
Другарке, во тебе е решението. Жената од Велес немала деца но за жал системот е таков каков што е и сега ќе мора да дели најмалку неколку години( и тоа ако се погоди некој човечен судија) келија со некоја Циганка која кој знае за што лежи и да е опкружена со тешки злосторници. А можела само да се тргне еве вака да побара помош и право за Скопје, голем град, млада жена одма ќе најдела работа и нов живот, зошто во Велес ќе немала живот, ликот згазил 5 деца на тротоар и добил условна, ова што завршил вака му е преблага казна за каков човек бил но не е на нас да судиме. Јас би ја ослободил девојката уште вечерва но за жал срање системот не функционира така а ова усрано народче не го интересира ништо, како што ете во Хрватска луѓето се бореа за Филип Завидлав( човек што уби 3 дилери и лихваро во одбрана на братот)и од донации собра да го брани добар адвокат. Да се вратам на твојата тема, можеби ти не си во таква тортура како девојчето од Велес ама знам дека ти е многу потешко да избегаш, затоа што не и е лесно на сама жена без свој денар со две мали деца, често коментирав на твојата тема и ти давав некоја мотивација а и размислував за тебе затоа што како што од тоа што го кажуваш твојата приказна ме подсетува на моја блиска личност, но ти напишав тогаш наместо тебе она имала среќа да го најде вистинскиот човек кој и помогнал. Но размисли дали за 5 години ќе дојдеш и ти до степен да треба да лежиш во затвор и кога ќе си најпотребна децата да одат во дом. Пак викам ненормално е тешко да избегаш, не те знам лично но кога би се слушнале ако се решиш на некој таков чекор дури и пари би ти позајмил колку за почеток да имаш за кирија но пред се мора да најдеш работа а и една соба во Тафта или Гази Баба или било каде би ти била подобра од таму, затоа што верувам дека си релативно млада штом децата ти се мали, спреми се за невиден терор една добра деценија додека децата пораснат зошто како што памтам имаш синови и тогаш таткото сака или не ќе почне да те остава на мира како што знам од многу примери. Ова е реалноста и вистината и се друго е лага, ова јас го сфаќам од твоите пишувања овде, а каква е ситуацијата дома, таму не сум и тоа не го знам. И да не заборавам, пробаа тука да ти помогнат, како се викаше девојчето заборавив сега у моментов а ме мрзи да ја означувам ти даде број и не се јави, не велам дека нешто ќе се променело но потребна е борба, борба за се во животот, од фамилијарни приватни проблеми па до големи државни опшествени проблеми, тоа е реалноста на човекот а се друго е лага. Остани во добро и се надевам ќе ја сфатиш со добро оваа порака, ако сама не пробаш да си помогнеш никој друг не може тоа да го помогне, форумот е ок за овие работи, има многу сератори и гомна луѓе ама има и баш фини и хумани ликови што помагаат со донации и со помош од овој тип кој ти го доби од девојчето но не го искористи. Се надевам ќе ти донесе нешто позитивно мислењето. Поздрав и пиши ми за било што во ПП само како што кажав мора да си уверена и цврста и да се одлучиш што сакаш а иднината таму ти ја кажав каква е а и самата ја знаеш. Сепак живееш во Ск а не во Берово или Дебар.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.965
Поени од реакции
14.566
Другарке, во тебе е решението. Жената од Велес немала деца но за жал системот е таков каков што е и сега ќе мора да дели најмалку неколку години( и тоа ако се погоди некој човечен судија) келија со некоја Циганка која кој знае за што лежи и да е опкружена со тешки злосторници. А можела само да се тргне еве вака да побара помош и право за Скопје, голем град, млада жена одма ќе најдела работа и нов живот, зошто во Велес ќе немала живот, ликот згазил 5 деца на тротоар и добил условна, ова што завршил вака му е преблага казна за каков човек бил но не е на нас да судиме. Јас би ја ослободил девојката уште вечерва но за жал срање системот не функционира така а ова усрано народче не го интересира ништо, како што ете во Хрватска луѓето се бореа за Филип Завидлав( човек што уби 3 дилери и лихваро во одбрана на братот)и од донации собра да го брани добар адвокат. Да се вратам на твојата тема, можеби ти не си во таква тортура како девојчето од Велес ама знам дека ти е многу потешко да избегаш, затоа што не и е лесно на сама жена без свој денар со две мали деца, често коментирав на твојата тема и ти давав некоја мотивација а и размислував за тебе затоа што како што од тоа што го кажуваш твојата приказна ме подсетува на моја блиска личност, но ти напишав тогаш наместо тебе она имала среќа да го најде вистинскиот човек кој и помогнал. Но размисли дали за 5 години ќе дојдеш и ти до степен да треба да лежиш во затвор и кога ќе си најпотребна децата да одат во дом. Пак викам ненормално е тешко да избегаш, не те знам лично но кога би се слушнале ако се решиш на некој таков чекор дури и пари би ти позајмил колку за почеток да имаш за кирија но пред се мора да најдеш работа а и една соба во Тафта или Гази Баба или било каде би ти била подобра од таму, затоа што верувам дека си релативно млада штом децата ти се мали, спреми се за невиден терор една добра деценија додека децата пораснат зошто како што памтам имаш синови и тогаш таткото сака или не ќе почне да те остава на мира како што знам од многу примери. Ова е реалноста и вистината и се друго е лага, ова јас го сфаќам од твоите пишувања овде, а каква е ситуацијата дома, таму не сум и тоа не го знам. И да не заборавам, пробаа тука да ти помогнат, како се викаше девојчето заборавив сега у моментов а ме мрзи да ја означувам ти даде број и не се јави, не велам дека нешто ќе се променело но потребна е борба, борба за се во животот, од фамилијарни приватни проблеми па до големи државни опшествени проблеми, тоа е реалноста на човекот а се друго е лага. Остани во добро и се надевам ќе ја сфатиш со добро оваа порака, ако сама не пробаш да си помогнеш никој друг не може тоа да го помогне, форумот е ок за овие работи, има многу сератори и гомна луѓе ама има и баш фини и хумани ликови што помагаат со донации и со помош од овој тип кој ти го доби од девојчето но не го искористи. Се надевам ќе ти донесе нешто позитивно мислењето. Поздрав и пиши ми за било што во ПП само како што кажав мора да си уверена и цврста и да се одлучиш што сакаш а иднината таму ти ја кажав каква е а и самата ја знаеш. Сепак живееш во Ск а не во Берово или Дебар.
Дедо Љубе го ослободија како самоодбрана, имаше голем притисок од народот... но сега работата е што се работи за полицаец, а они си се држат колегијално , кривосудството кај нас има прпа да досуди самоодбрана против полицаец..
Поодамна е овака, знам од комшии за време на ехЈу, сама жена со ќерка , таткото починал, случајно имала врска со полицаец, не може да раскине, тепање, одеше у станица кај што работи никој ништо не превзема, па еве и овој случај... тешка работа
Всушност со ова си праат лоша услуга самите полицајци, женскиот пол ќе ги избегава како шуга да имаат... па и ги избегаваат од поодамно...
И не е само во врска со машко/женските односи... на времето еден ми се жали, го продал 101 на цајкан, НЕ сака да го префрли на себе, има врска во станиците на технички преглед, го регистрира... сега продавачот да биде во страв овој да не згази некој, па тој самиот да си има проблем... и ред други работи...
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
259
Поени од реакции
353
Сигурно сте слушнале за случајот со Велешанката која го уби невенчаниот сопруг во самоодбрана. Малтретирана цел живот ја тепал никој ништо не превземал и сега таа ќе лежи во затвор заради некој гад кој си лечел фрустрации врз нејзе. Превземал ли некој нешто за тоа не? Во оваа држава луѓе живи горат тие уво не ги боли па ќе превземеле нешто за некоја си таму жена која е малтретирана ги заболе. И после ќе се случуваат вакви работи зошто секој има граница.
Не можеш да знаеш дали во самоодбрана го извршила убистовото,по коментарите се приметува дека имаш проблем со мажите но тоа не треба да значи дека сите мажи се лоши или дека твојот маж е лош а ти си херојот/жртвата.Едноставно некои луге си се ставаат во улога на жртви и бараат кривец за нереализираност во животот,имале некоја престава како треба да изгледа одолината околу нив и кога таа околина не е по нивен терк бараат решение односно кривец но никогаш не гледаат во огледало.Тука секој може да напише вистина,полувистина или лага и затоа никогаш не би требало да се зимаат дискусиите здраво за готово бидејки лугето ако не успејат да бидат херои обично ја зимаат улогата на жртва како би можеле да си се оправдаат самите себе а и да се прикажат пред околината видете ме јас сум жртва.
Првиот чекор кој мора да се направи во било каква ситуација е да се престане со глумење жртва и да се најде решение на проблемот без саможалување лажење и манипулации.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.934
Поени од реакции
7.326
1. Бараш соодветна правна заштита.
2. Пријавуваш МВР и се прави записник. АКО нема записник ги викаш Сител и Канал 5 и даваш изјава со децата пред тебе.
3. Истиот записник ти служи (особено ако постои физичка трага на тебе од модрици и слично последица на ќотек) пред суд каде со медицинска белешка и тој записник ќе го разведиш додека да зуцне КЕКС.
4. Ќе се вработиш. Тој ќе си плаќа алиментација која најверојатно не е висока но и тоа е приход.
5. Сигурно не е ваков тој од вчера па сега одеднаш почнал да те тепа. Ако после едно родено дете гледаш во каква средина си не си требала да раѓаш второ. Не ти судам и на истурено млеко не се плаче, па затоа сега барај решение - Под итно!!!

Ти се понудија на темава еден куп решенија и истите се вртат во круг бидејќи нема твоја соодветна реакција. Реагирај.

Не знам дали е ова мој прв коментар на темава, ама за твојот случај знам дека е последен.
Искрено ти посакувам секое добро.
 
Член од
15 март 2023
Мислења
30
Поени од реакции
48
Многу семејства страдаат поради семејното насилство, тоа е факт. Најчесто е поради финаниската криза, алкохолизам, психичко пореметување. Поради сите овие појави кај семејствата психата на децата се оптеретува, тие не треба на нивни години да гледаат такви работи и да доживуваат стресови, тоа влијае на нивната комуникативност со другите деца, влијае на нивното однесување, значи се однесуваат по зрело од другите иако е зачудувачки, повеќе повлечено. На нивните години треба да се ужива, игра, учи и дружи, а не да се оптеретуваат со сериозни проблеми на возрасни, во кавги па и во тепачки. Децата страдаат најмногу. Кога дојде до семејно насилство, значи не еден шамар туку тепање и тоа често, треба да се превземе нешто. Има полиција, има тужби има социјални служби што може да помогнат. Најдобро е тужба во полиција и развод, со тоа ќе видат мир и родителите и децата. Подобро е детето да живее со еден нормален родител од колку со двајца ненормални.
Сведок сум бил за ова во многу случаи и навистина е стресно.
Денес најчесто се пријавува „психичко насилство" што е серење на маката на оној мал број жени кои се тепани секој ден. Знам случај кога жена го тужи мажот и бара развод за „насилство" ( веројатно шамар ) од 2012-та, кој не го пријавила тогаш во полиција ама и текнало во 2023-та. И си оди во Систина и си вади уверение за „психичко" насилство...
Гејм, сет, меч.
Во ред ли е ова?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Денес најчесто се пријавува „психичко насилство" што е серење на маката на оној мал број жени кои се тепани секој ден. Знам случај кога жена го тужи мажот и бара развод за „насилство" ( веројатно шамар ) од 2012-та, кој не го пријавила тогаш во полиција ама и текнало во 2023-та. И си оди во Систина и си вади уверение за „психичко" насилство...
Гејм, сет, меч.
Во ред ли е ова?
Ne moze bas da go tuzi vo 2023 za nastan od 2012....zastareno e deloto.

Inaku, opsto na temava, dzabe kukas, prijatel ... Veke pisav prethodno, deka site mozni gadosti I prljavi raboti sto moze da ti teknat, ili si gi gledal na film - se mozes da ocekuvas od bivsa zena
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Денес најчесто се пријавува „психичко насилство" што е серење на маката на оној мал број жени кои се тепани секој ден. Знам случај кога жена го тужи мажот и бара развод за „насилство" ( веројатно шамар ) од 2012-та, кој не го пријавила тогаш во полиција ама и текнало во 2023-та. И си оди во Систина и си вади уверение за „психичко" насилство...
Гејм, сет, меч.
Во ред ли е ова?
Сосема во ред. Фала курцу што почнале да се освестуваат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom