Семејно насилство

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Не можев долго време да се уклучам на форумов не знам зошто. Имаш право не се јавив на тој број, ѕвонев на здружението кое ми го даде друга членка. Ти благодарам навистина што се трудиш но со што би ми помогнале тие? Да се разврдам, кој суд ќе даде деца на некој што нема работа и кров каде да оди? Мене првенствено тоа ми треба после е полесно ќе има со што да излезам и да кажам дека ќе можам да се грижам за децата. Вака по шелтери или да плачам на телевизија дека не можам да си ги гледам децата. Инаку се е исто бев само еднаш викенд во кујна да работам и како што " имам среќа", донесоа мерки за да нема прослави и сега пак исто. Ништо не се смени.
Не ме сфаќај погрешно ама човек што сака да најде излез од ситуација, сѐ што ќе му се пружи ќе искористи. Барем не лажи дека на бројот што ти го дадов ти дале таква дезинформација. Толку само ќе кажам.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
417
Поени од реакции
889
Читај го она што го цитирав. 5 секунди и одма маваш! Импресивна храброст, дури и ти завидувам на истата.

Можеби сакаше да пишуваш за насилството над мажот, што е легитимно, а всушност го напиша ова:
Оф бе Дамблдор!
Ете во мое пишав како јас ги перцепирам таквите кокошки кои тероризираат со нивната муцка.
Што е заблудата тука?

Што би направил ти ако се најдеш во таква ситуација?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
Премногу погрешно сфатен.

Муабетот беше за жени кои вршат семејно насилство врз мажи,а и воопшто на целата фамилија.За таквите мислев.
Имате видено во пракса кокошки како уништуваат по цели фамилии?
Значи истото и за мажите важи.

Како понекогаш погрешно се толкуваат работите на форумов.
Автоматски споено мислење:


Не сакам да те навредам,затоа поарно не пишувај ако не сфаќаш што пишуваат другите.
Си била жртва на семејно насилство,јас баш за насилниците пишував дека заслужуваат брутален ќотек па и убиство.
Автоматски споено мислење:


Уште поголема храброст е да ќутиш како маж и да те злоставува жена.
За ова со насилството кон мажите, баш гледав скоро такво интервју на еден Германец, многу жал ми падна за ликот каква тортура трпел, буквално не знам како може некој да си дозволи да биде малтретиран, како може некој толку да е заслепен. Ликот бил тепан и удиран за ситници, му се јавувала коа си идел дома лд работа и ако не бил таму за 12 минути се знае што следувало. Тука најверојатно влијае и системот, во Германија и во другите западни држави од една страна некои работи се ок ама баш ова е тоа што не е добро, но убеден сум дека многу мажи трпат семејно насилство и кај нас, само не е толку изразено сето тоа а и им е срам да проговорат за тоа. Со новите времиња убеден сум дека кај нас насилството ќе се зголеми и ќе дојде време кога повеќе мажи ќе бидат жртва на семејно насилство. Настрана од темата е ова, златна средина е тоа што ни е потребно, како што кажа ти на една друга тема но најверојатно тоа е во човечката природа. Чист пример ти е уште као деца, онаму каде што имаш строги наставници децата ќутат и се мирни а таму каде што имаш добри, децата се безобразни и ги минуваат сите граници а почит имаат само кон првите. Жално што на толку еволуирање сепак човекот е на почетокот, ако не и длабоко назаден.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
55
Поени од реакции
50
Не ме сфаќај погрешно ама човек што сака да најде излез од ситуација, сѐ што ќе му се пружи ќе искористи. Барем не лажи дека на бројот што ти го дадов ти дале таква дезинформација. Толку само ќе кажам.
Ти пишав дека не се јавив на бројот, туку на другиот што беше "Надеж здружение". Не ми треба засега Адвокат ми треба работа ако се разведам каде да одам на улица?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Оф бе Дамблдор!
Ете во мое пишав како јас ги перцепирам таквите кокошки кои тероризираат со нивната муцка.
Што е заблудата тука?

Што би направил ти ако се најдеш во таква ситуација?
Така де, шлапни ѝ една! Она тебе...

@Dumbledore, ќе доеш и ти во темата за феминизам. :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.623
Поени од реакции
2.058
Премногу погрешно сфатен.

Муабетот беше за жени кои вршат семејно насилство врз мажи,а и воопшто на целата фамилија.За таквите мислев.
Имате видено во пракса кокошки како уништуваат по цели фамилии?
Значи истото и за мажите важи.

Како понекогаш погрешно се толкуваат работите на форумов.

Јас се извинувам ако тој дел погрешно сум го сфатил. Ама и во овој случај вака објаснето не се согласувам со тебе. На насилството не се одговара со насилство. Така на исто рамниште и стојалиште си со насилникот.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
417
Поени од реакции
889
За ова со насилството кон мажите, баш гледав скоро такво интервју на еден Германец, многу жал ми падна за ликот каква тортура трпел, буквално не знам како може некој да си дозволи да биде малтретиран, како може некој толку да е заслепен. Ликот бил тепан и удиран за ситници, му се јавувала коа си идел дома лд работа и ако не бил таму за 12 минути се знае што следувало. Тука најверојатно влијае и системот, во Германија и во другите западни држави од една страна некои работи се ок ама баш ова е тоа што не е добро, но убеден сум дека многу мажи трпат семејно насилство и кај нас, само не е толку изразено сето тоа а и им е срам да проговорат за тоа. Со новите времиња убеден сум дека кај нас насилството ќе се зголеми и ќе дојде време кога повеќе мажи ќе бидат жртва на семејно насилство. Настрана од темата е ова, златна средина е тоа што ни е потребно, како што кажа ти на една друга тема но најверојатно тоа е во човечката природа. Чист пример ти е уште као деца, онаму каде што имаш строги наставници децата ќутат и се мирни а таму каде што имаш добри, децата се безобразни и ги минуваат сите граници а почит имаат само кон првите. Жално што на толку еволуирање сепак човекот е на почетокот, ако не и длабоко назаден.
Стравот,потребата за афирмација,мегаломанијата,садизмот,поривот за моќ,се толку цврсто вградени во човечкото суштество што тешко дека некогаш ќе се искоренат додека постои човековиот род.
Интелигентните луѓе имаат шанса да се издигнат над сето овоа,барем колку толку,додека просечниот,прост човек никогаш нема да добие свест и совест за самиот себе.За жал преголем дел од човештвото го сочинуваат глупави луѓе.

Во македонското општетство имаме премногу прости жени,кои згора на се патат од садизам,се ситат на несреќата на комшијата,ги одгледуваат децата на погрешен начин...

Имам запознаено многу случаеви на насилство извршено од страна на жена,човек да се стаписа што се трпат некои мажи од страв.
Нивното насилство е најчесто психолошко,постојано дрдорење до степен на неподносливост,манипулации на секој чекор,подбуцнување,местенки,уцени...

Абе би ја прекршил од ќотек ако немам друг избор.Понекогаш и се нема друг избор.

Ах да,не сум женомрзач браќа и сестри мили.Баш го почитувам женскиот род.Само си правиме муабет во случајов за женската злоба,ништо повеќе.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Оф бе Дамблдор!
Ете во мое пишав како јас ги перцепирам таквите кокошки кои тероризираат со нивната муцка.
Што е заблудата тука?

Што би направил ти ако се најдеш во таква ситуација?
Пишуваш во прво лице еднина. Нема перцепција, 5 секунди и одма акција.
Нема врска.

Јас само го појачувам звукот на телевизорот. Секогаш функционира.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Ти пишав дека не се јавив на бројот, туку на другиот што беше "Надеж здружение". Не ми треба засега Адвокат ми треба работа ако се разведам каде да одам на улица?
Не е баш адвокат бројот што ти го дадов ама како сакаш. Испаѓа, барам помош, не сакам да ја најдам.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.942
Поени од реакции
8.859
Стравот,потребата за афирмација,мегаломанијата,садизмот,поривот за моќ,се толку цврсто вградени во човечкото суштество што тешко дека некогаш ќе се искоренат додека постои човековиот род.
Интелигентните луѓе имаат шанса да се издигнат над сето овоа,барем колку толку,додека просечниот,прост човек никогаш нема да добие свест и совест за самиот себе.За жал преголем дел од човештвото го сочинуваат глупави луѓе.

Во македонското општетство имаме премногу прости жени,кои згора на се патат од садизам,се ситат на несреќата на комшијата,ги одгледуваат децата на погрешен начин...

Имам запознаено многу случаеви на насилство извршено од страна на жена,човек да се стаписа што се трпат некои мажи од страв.
Нивното насилство е најчесто психолошко,постојано дрдорење до степен на неподносливост,манипулации на секој чекор,подбуцнување,местенки,уцени...

Абе би ја прекршил од ќотек ако немам друг избор.Понекогаш и се нема друг избор.

Ах да,не сум женомрзач браќа и сестри мили.Баш го почитувам женскиот род.Само си правиме муабет во случајов за женската злоба,ништо повеќе.
Види која неправда, тебе не ти го бришат лудоно мислење, а мене одма ме бришат..повеќе коцкариштено го жалеле...свашта.
Браво за тебе, само така, продавај сила на форум и никој ни да ти писне.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
417
Поени од реакции
889
Види која неправда, тебе не ти го бришат лудоно мислење, а мене одма ме бришат..повеќе коцкариштено го жалеле...свашта.
Браво за тебе, само така, продавај сила на форум и никој ни да ти писне.
Кажав нешто што е лага,погрешно...?

Преголема вистина.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.531
Поени од реакции
16.008
Види која неправда, тебе не ти го бришат лудоно мислење, а мене одма ме бришат..повеќе коцкариштено го жалеле...свашта.
Браво за тебе, само така, продавај сила на форум и никој ни да ти писне.
Зошто правиш поделби. Секој е за жалење, нормално дека женава е повеќе затоа што не сака да е во ваква ситуација но тоа "коцкариште" е човек од крв и месо со дете. Не знаеш колку е тешко да си во негова ситуација и не можеш да знаеш дали утре тој порок нема да го има твојот сопруг, дете или утре дај Боже твој внук. Живееме во такво опшество какво што живееме, секој човек има право на нов почеток, коцкариштата, наркомаништата како што најчесто знаете да ги навредувате луѓето барем никого не убиле, како што тоа го прават многу "нормални" луѓе во нашето опшество кои седнуваат позади волан и пијат а знаат дека возат. Криминалците и лоповите од транзицијата ви се еснафи и луѓе за пример а луѓето кои баш од таквите кои им ги донесоа дрогите и казината во државава не можете да ги поднесете. Не зборувам лично за тебе, општо таква е сликата на "нормалниот" дел од опшеството кај нас. Ја тепа жена му, ја изневерува кај стигне, пие и ги тепа децата ама ок не е коцкариште и наркоманиште.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.942
Поени од реакции
8.859
Кажав нешто што е лага,погрешно...?

Преголема вистина.
Кажав и јас вистина, но на некој му беше сурова и болна.
Речникот ти беше лош, посебно зборот муцка.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.544
Поени од реакции
8.909
Луѓе, аbuse goes both ways. Насилството е најанималното и најлошото нешто што можете да го извадите од себе. Било да е emotional abuse or physical abuse.

Мажи и жени кои не знаат вербално да комуницираат и да се договораат меѓусебе се вистински слабаци и навистина треба да бегате што подалеку од таквите. Животот треба да ви биде полн со хармонија и позитива, а не стрес, нервози, анксиозност, депресија. Искрено се надевам дека секој ќе најде храброст и сила да се тргне од таков човек крај себе. Многу ме вознемируваат вакви дискусии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom