Семејно насилство, што е точно тоа и зошто жените го користат како оружје за одмазда

Член од
15 март 2023
Мислења
30
Поени од реакции
48
Денес е најлесно жена да добие сѐ, само треба да излаже и да отиде на психијатар.
Со целосна почит кон вистинските жртви но ова е епидемија веќе.
Постојат жени кои трпат физичко насилство секој ден и молчат со години и госпоѓи на кои им здосадил бракот па за секое повишување на тон одат кај психијатар и ги бараат децата, алиментација и сѐ што имаш.
Ова не е фер ни кон вистинските жртви жени ни кон сопрузите...
Што мислите?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.418
Една е мајка е излезено од машка уста.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.982
Се враќаме со епизодата - Неподобниот го спрема Кајгана форум за револуција против жените.

Пиши на Фемина, повеќе жени се таму, ќе ти кажат од прва рака зошто.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.356
Поени од реакции
3.335
Цела година сведочев на купишта вакви или слични работи. Не можам да кажам дека си целосно во право но донекаде муабетот држи вода а децата ни криви ни должни си ги носат последиците како колатерална штета од војната меѓу сопружниците.

Замислете ситуација кај што мајката и таткото на улица почнуваат расправија, почнуваат двајцата да се тегнат и влечат. На тоа останува. Оди мајката пријавува семејно насилство бара забрана за пристап, добива со што автоматски даваат на таткото забрана за пристап до детето. А зошто? Детето ниту било физички присутно да го гледа настанот ниту некогаш било жртва на насилство од родителите.
Од тука следува борба во која таткото бара да се гледа со детете но не даваат во првите 3 месеци. Е сега ставете се во кожа на едно дете што до вчера живеело заедно со двајцата среќно и од утре ти викаат не може татко ти да го гледаш. После 3 месеци ќе му дозволат да се гледаат во ЦСР и исто запрашајте се колку центрите се приспособени за деца и како на тоа дете ќе му објасниш дека треба во една институција во строго определен термин да го гледа во овој случај таткото.

Но тоа не е се. Тука имаш сега еден куп пропратни ситуации како полнење на главата на детето, татко ти е ваков таков (не дека нема случаи кај што е обратно), не му дава телефон да се слуша со таткото уште помалку со баби дедовци итн.

Нема никаква синхронизација на закони со детска конвенција и протоколи се е тоа само на папири ништо во пракса.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
3.715
Се е од домашното воспитување посебно од мајката спрема ќерката или ќерките.Во такви случаеви кои се се повеќе уште од мали ги учат да бараат богати,убави,на функции и слично па да се прават мирни се додека не се роди првото дете а после тоа може да почне да покажува по некој заб а кога ќе се роди второто да ги покаже сите заби и да тера како што ја учела мајка и.
 
Член од
15 март 2023
Мислења
30
Поени од реакции
48
Цела година сведочев на купишта вакви или слични работи. Не можам да кажам дека си целосно во право но донекаде муабетот држи вода а децата ни криви ни должни си ги носат последиците како колатерална штета од војната меѓу сопружниците.

Замислете ситуација кај што мајката и таткото на улица почнуваат расправија, почнуваат двајцата да се тегнат и влечат. На тоа останува. Оди мајката пријавува семејно насилство бара забрана за пристап, добива со што автоматски даваат на таткото забрана за пристап до детето. А зошто? Детето ниту било физички присутно да го гледа настанот ниту некогаш било жртва на насилство од родителите.
Од тука следува борба во која таткото бара да се гледа со детете но не даваат во првите 3 месеци. Е сега ставете се во кожа на едно дете што до вчера живеело заедно со двајцата среќно и од утре ти викаат не може татко ти да го гледаш. После 3 месеци ќе му дозволат да се гледаат во ЦСР и исто запрашајте се колку центрите се приспособени за деца и како на тоа дете ќе му објасниш дека треба во една институција во строго определен термин да го гледа во овој случај таткото.

Но тоа не е се. Тука имаш сега еден куп пропратни ситуации како полнење на главата на детето, татко ти е ваков таков (не дека нема случаи кај што е обратно), не му дава телефон да се слуша со таткото уште помалку со баби дедовци итн.

Нема никаква синхронизација на закони со детска конвенција и протоколи се е тоа само на папири ништо во пракса.
Сакам да кажам дека денес не мора ни да дојде до физичко насилство, доволно е на жена во афект да и кажеш 5-6 вербални навреди и таа да отиде на психијатар... Ментално насилство. Толку. И после те уценува преку децата.
За сметка на ова, жени трпат физички голготи со децении и за нив не се ни дознава.
Ама некоја госпожа била вербално навредена, и бил подигнат глас, се чувствувала небезбедно...
Таткото да го плаќа ова и да пати до крај на животот без деца...
Не е фер.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Сакам да кажам дека денес не мора ни да дојде до физичко насилство, доволно е на жена во афект да и кажеш 5-6 вербални навреди и таа да отиде на психијатар... Ментално насилство. Толку. И после те уценува преку децата.
За сметка на ова, жени трпат физички голготи со децении и за нив не се ни дознава.
Ама некоја госпожа била вербално навредена, и бил подигнат глас, се чувствувала небезбедно...
Таткото да го плаќа ова и да пати до крај на животот без деца...
Не е фер.
Чисто ме занима, што ѝ кажа?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.191
Поени од реакции
49.902
Чисто ме занима, што ѝ кажа?
Курво една пичка ти матер, глупачо све ќе ти ебам уште еднаш ако нема леб на маса коа ќе дојдам од работа, овцо ретардирана мајката да ти ја ебам твоја глупа, крвта да ти ја ебам цела фамилија сте за нигде кај кур те земав кај се запустив, будало една ментална, племето да ти го ебам твое, не ме гледај смрдло една гнасна, оди пери алишта таму и да ми испеглаш маица за утре да не ти го пукнам носот кучко гадна. Мамето да ти го ебам твое има да те заклучам у подрум цел ноќ да скапеш таму да смрзнеш.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
457
Поени од реакции
444
Вие кои го релативизирате семејното насилство врз жените изгледа не сте виделе како изгледа жртва на семејно насилство.
Сум застапувал жртви на семејно насилство и веќе не го правам тоа затоа што човечноста е посилна од професионалноста, искрено ми иде на тоа монструмите рацете да им ги искршам.
СРАМ ЗА ТОЈ ШТО КРЕВА РАКА НА ЖЕНА!!!

Да видете тоа што јас сум видел нема вака да пишувате, немате претстава какви монструми шетаат меѓу нас... Жално е...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.418
Курво една пичка ти матер, глупачо све ќе ти ебам уште еднаш ако нема леб на маса коа ќе дојдам од работа, овцо ретардирана мајката да ти ја ебам твоја глупа, крвта да ти ја ебам цела фамилија сте за нигде кај кур те земав кај се запустив, будало една ментална, племето да ти го ебам твое, не ме гледај смрдло една гнасна, оди пери алишта таму и да ми испеглаш маица за утре да не ти го пукнам носот кучко гадна. Мамето да ти го ебам твое има да те заклучам у подрум цел ноќ да скапеш таму да смрзнеш.
Или за кој кур сум се женел за ја да готвам и чистам пичкати од на мајка ти мајка и..
Автоматски споено мислење:

Се е од домашното воспитување посебно од мајката спрема ќерката или ќерките.Во такви случаеви кои се се повеќе уште од мали ги учат да бараат богати,убави,на функции и слично па да се прават мирни се додека не се роди првото дете а после тоа може да почне да покажува по некој заб а кога ќе се роди второто да ги покаже сите заби и да тера како што ја учела мајка и.
А кај се татковците да воспитуваат или тоа не е машка работа?
Јас да ти кажам највеќе го мрзам ова да ги учам ќерките мои за мажење, им кажав станете работоспособни со стабилни примања, прошетајте уживајте во животот, ако некогаш сакате да имате партнерот или да влезете во брак тоа нека биде од желба за семејство не за некој да ве издржува. Затоа што знам како е коа некој ти збори на глава дека женско треба добро да се омажи, како да е единствена цел на една жена..
И научете ги синовите ако сакаат да се женат да е од желба за семејство и заедница, не оти девојката останала трудна или му треба куќна помошничка, ова продонесува до несреќни бракови и деца страдаат.
 
Последно уредено:

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.202
Поени од реакции
8.180
Курво една пичка ти матер, глупачо све ќе ти ебам уште еднаш ако нема леб на маса коа ќе дојдам од работа, овцо ретардирана мајката да ти ја ебам твоја глупа, крвта да ти ја ебам цела фамилија сте за нигде кај кур те земав кај се запустив, будало една ментална, племето да ти го ебам твое, не ме гледај смрдло една гнасна, оди пери алишта таму и да ми испеглаш маица за утре да не ти го пукнам носот кучко гадна. Мамето да ти го ебам твое има да те заклучам у подрум цел ноќ да скапеш таму да смрзнеш.
Завршува со: Ке го јадеш со сирење, или да го мијам? Хехе, ајде ајде ајде собери маса па ела да ти се качам, утре сум на работа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.934
Поени од реакции
6.351
Завршува со: Ке го јадеш со сирење, или да го мијам? Хехе, ајде ајде ајде собери маса па ела да ти се качам, утре сум на работа.
А ако е плус невработен (психички неспособен) и пијаница?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.191
Поени од реакции
32.034
доволно е на жена во афект да и кажеш 5-6 вербални навреди и таа да отиде на психијатар...
...посебно кога таа е кривецот и ќе го предизвика тој вербален афект, па ќе испадне дури и жртва, те разбирам, бев случаен сведок кога по скалите сопругата му се пикаше со лицето кон сопругот ,,удри удри ако смееш, смрдеж еден", тој сирот, чекорејќи наназад да ја избегне нејзината агресивност псуејќи ,,иди у пичку матер ненормална една", а оваа со силен глас ,,ме оптепа, помош" да слушнат комшиите, седам настрана и се чудам на глумачка школа на неговата сопруга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom