Семејна пензија

Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Дали некој има искуство со семејна пензија која ја зема дете студент ?
има право да ја зема до 26 години,е сега другар мој полни 26 години во октомври,во септември ќе достави потврда за студент ,дали цела 26та година ќе ја зема или само за месец септември ?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
2.982
Поени од реакции
3.095
Дали некој има искуство со семејна пензија која ја зема дете студент ?
има право да ја зема до 26 години,е сега другар мој полни 26 години во октомври,во септември ќе достави потврда за студент ,дали цела 26та година ќе ја зема или само за месец септември ?
Искрено не знам ништо како е по закон но можем да ти кажам дека братучедами мораше да земи кредит за да врати парите што оваа заебана држава си ги бараше назад затоа што иско како во случајов таа продолжила да добива пари после навршување на години (26) до завршувањето на факултетот неколку месеци после тоа. За сума од неполни 30 илјади што ги добила за тие месеци со судски такси, камати, извршители ова она знам тетка ми рече дека морале да вратат околу 58.000 сенасе, инаку таа парите ги добила во 2002/3 а ги врати пред година две... ете толку се брзи законите кај нас... така да подобро распрашајте се официјано подобро за да не мора и тој по десет години да врати дупло...
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.936
Не , и да однесе му се крати целата ако нема брат/сестра уште во октомври зошто наполнил веќе 26. Сестра ми исто така лани полнеше 26 во декември ама уште во октомври ја скратија за 10% нели бидејќи сме двајца.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.434
Поени од реакции
7.685
Дали некој има искуство со семејна пензија која ја зема дете студент ?
има право да ја зема до 26 години,е сега другар мој полни 26 години во октомври,во септември ќе достави потврда за студент ,дали цела 26та година ќе ја зема или само за месец септември ?
Нема, пошто ќе има 26.
А дали сем. пензија ја зима еден негов родител? Ако е така втор услов е години старост на родителот.Мајка 50 или татко 55 години.
 
Член од
11 октомври 2007
Мислења
49
Поени од реакции
7
Нема, пошто ќе има 26.
А дали сем. пензија ја зима еден негов родител? Ако е така втор услов е години старост на родителот.Мајка 50 или татко 55 години.
Мајка му нема сеуште 50 години наполнето.за 6 години ќе има право да ја зема
 
C

cige

Гостин
Дали некој има искуство со семејна пензија која ја зема дете студент ?
има право да ја зема до 26 години,е сега другар мој полни 26 години во октомври,во септември ќе достави потврда за студент ,дали цела 26та година ќе ја зема или само за месец септември ?
За колку време се добива потврдата за пензиски број. Јас бев во Понеделникот (20 април) да поднесам документи за баба ми да наследи пензија од дедо ми којшто почина. И дамата ми вели "неможам денес дојди утре да ти ја дадам потврдата". Одам наредниот ден ја зимам потврдата со пензиски број и ја носам во банка и таму ми ветат "оваа пензија ќе се доделува од Јуни, требало до 20-ти во тековниот месец да поддаде за да се зима од следен месец". Што да правам сега? Може ли да се поднесе приговор? Јас си бев на време.
 
На врв Bottom