Семеен ручек!

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Обожавам семејни ручеци, недела е ден наменет за тоа.

Во текот на неделата многу ретко го гледаме ова задоволство.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Обично на недела се случува тоа. Инаку преку неделата слабо. Кој на работа кој на школо и така..многу ретко.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Семеен ручек скоро секој ден, зависи што има за ручек.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Секој ден се собираме сите и јадеме во исто време. Нема еден покасно, друг порано. Во кујна работат две жени (мајка ми и баба) па затоа имаме убав ручек секој ден. :pipi:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Кеф ми е шо ова е традиција кај нас, секој ден, нормално коче бидам 2 смена, не е изводливо, но сепак... Ако се немаат обврски големи, сите стандард на маса. :pipi:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
семеен ручек единствено во недела, зашто во текот на неделата кој е на школо, кој е на работа, кој каснал нешто пред тоа па не му се јаде и никако не можеме да се собере така да во недела
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Семеен ручек во недела. Децата ручаат во училиште а маж ми е на работа до подоцна, само неделата ни останува. :)
Инаку ручеци по мои, твои умешно ги избегнувам до неизбежните празници Нова година и Велигден. Божиќ ми е многу блиску до Нова година па прошол редот :)))
мразам пошироко-фамилијарни ручеци.
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Зависи од тоа која смена се на работа,но практикуваме заедно да ручаме.Недела обавезно сите сме заедно и најмногу го сакам тој ручек.Доста пријатно,со добри теми на разговор.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Заборавив што беше тоа семеен ручек.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
секоја недела по традиција се збираме на ручек кај родителите.Не само што ќе се видиме сите -тоа е посебен ден -би рекол празник за сите нас, смеа , заебанции - раскажувања на сите дешавки кои се случиле во текот на изминатата недела, паѓаат и договори , планови,предлози,совети.Особено посебно убаво е од пролет до касна есен-кога сето тоа се случува во двор(наместо затворени преку зима во куќата).:toe::vozbud:
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
:eek: за малце ќе напишев за бадник ама се сетив дека и тогаш сме на вечера
--- надополнето: Jun 11, 2011 11:12 PM ---
:eek: за малце ќе напишев за бадник ама се сетив дека и тогаш сме на вечера
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Хаха секоја недела собиранка.Маж ми си го вика тоа "војни задатак" , а мене искрено ми годи:)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Обожавам семејни ручеци, особено кога ќе се собереме пошироката фамилија. Ама тоа се поретко се случува. Обично во недела имаме семеен ручек, но татко ми отиде во странство и дури во декември здравје Боже ќе имаме семеен ручек сите заедно. Ама обавезно тоа постои кај нас, не сме научени секој сам да си јаде. Ако сме сите дома, сите заедно јадеме. Многу ми се допаѓа тоа.
 
A

Auditore

Гостин
Кај нас секогаш имаме семејни ручеци во сабота и недела, се присобереме сите, дедото по обичај се напие ко стока и разглаба глобална политика :P
 
Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
До пред некој месец редовно го применувавме ова во недела кај нас, бидејќи преку седмица сите варираме со смените на работа. Но сега и во недела многу ретко го применуваме затоа што имам обврски во канцеларија баш за време на ручек (од 12 до 17 часот).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom