Семеен проблем

Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
Не се мешам у вакви работи ,ама треба да се разгледат неколку околности зошто е ваква ситуациата повеќето е егзстијален како и многу фамилли кои држават капитализмот режимот и си го прават своето.Последиците се растурени фамилии и дури физички пресметки ,кои не ретко гледаме и на телевизии ,и во друг случај кога некој од фамилијата има Социопатски или Психопатски нагони и тоа се одразува на целокупната фамилија ,Инаку од конкретно во овај случај имам неколку прашања,
1.Дали имаш идено у затвор некад и дали се тетовиран
2.Со каков интезитет ги удри малку или само со туркање
3.Од што почина вашата Сестра
4,Кој го има главниот збор во фамилијата мајката таткото или поденднакво
5.И дали сте Религиозни фамилјарно и политички активни
6.Дали држите оружје дома за лов или сл
и накоја возраст сте
Немора да се Одговори
Страв ми е дека ќе ми се уништи фамилијата и дека сме готови,затоа и побарав помош тука..
Иначе во затвор не сум бил,не сум тетовиран,ги удрив во стомак ,брат ми два пати со шамар ,а мајка ми дури и ја фатив за џемпер и ја влечев по паркет..БОЖЕЕ ,за сестра ми приказната е премногу долга ако пишувам и нема да можам да пишувам толку,во фамилијата секој се слуша ја исто ги слушам и мајка ми и брат ми и татко ми настрана тоа што е болен сепак го сакам и што и да ми побара ИЛИ да ми каже пак сум тука,религиозно сум активен но не премногу исто и политички а политикава сега последниве денови што ја пратев,страв ми е веќе да сум во политика,оружје не држиме никакво и имам 22 години
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.146
Поени од реакции
26.771
Страв ми е дека ќе ми се уништи фамилијата
Ти глеј што побрзо да си основаш своја, не ја праи мојата грешка.
Знам дека ти делува рано и дека се чувствуваш млад но... веруј.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.236
Поени од реакции
12.098
Ти глеј што побрзо да си основаш своја, не ја праи мојата грешка.
Знам дека ти делува рано и дека се чувствуваш млад но... веруј.
дека решение за човек кој не може да ја контролира својата агресија и разочараност, да основа своја фамилија, така? Исто како и сите парови што се караат и мислат дека ако направат дете дека се ќе се среди?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.980
Поени од реакции
3.695
Не се лутам на ниеден навредлив коментар бидејќи заслужувам и полошо чим удрив мајка и брат,и заслужувам,и знаев дека ќе добијам вакви коментари и нека ги добијам ако треба ,спремен сум и гомна да јадам и се ,само да ми се помогне да биде моето семејството живо и здраво, бидејќи видов дека веќе ситуацијата излегува од контрола и си реков знам дека ќе ме навредуваат знам дека ќе ме осудуваат се тоа го заслужувам можеби и полошо од вакви коментари,но можеби од сето тоа ќе излезе некој совет и ќе го искористам,во полза на спас
Делуваш за доста разумен карактер кој на моменти поради „непознати„ лично-внатрешни причини прави тешки испади.
Пошо тоа што твоите ти рекле нешто или направиле не е доволна причина за насилство, мора да ти тлее нешто внатре тебе.
Кажи ми како ти се самодовербата и самопочитта?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.146
Поени од реакции
26.771
дека решение за човек кој не може да ја контролира својата агресија и разочараност, да основа своја фамилија, така? Исто како и сите парови што се караат и мислат дека ако направат дете дека се ќе се среди?
Женска му ја тепал?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.758
Поени од реакции
6.547
И мене ми доаѓаше многу пати таа во маркетот и да ја удрам и да ја опцујам и секакви работи на памет ми доаѓале, ама не сум го направил тоа,затоа што одма ќе ми викнеа полиција и готов ќе бев,ЗАТОА морав да трпам, а сето тоа го трпев поради ратите за кредитот и за струјата,не видов бел ден од тој маркет и тие пари што ги заработував немав време да ги трошам,ЗАТОА што секој ден, секој викенд,секој празник јас бев на работа ,се случувало да идам 2расмена и утре да бидам прва и кога ќе се вратам од работа ниту ми се јадело ниту ми се пиело ниту ништо,плус сум доаѓал премногу нервозен од колешките..За дома еве сега конкретен пример ќе ти кажам денеска пред малку што се случи..Татко ми беше на одмор летото и тетка ми му даде 150 куни,тоа се околу 1500 денари,и сега он има свои пари на страна доволно за цел месец има и плата,јас уште не сум проверил дали ми стигнала платата за половина октомври, планирав да одам со тие куни,да ги сменам ,да си купам стаклена фолија и маска за телефонот,бидејќи немам и му кажав на него дека ќе купам со куните, и не ми ги даде да ги земам ми рече дека можеби тетка ми му ги дала тие куни демек за следното лето да иде кај нив на одмор со тие пари, и ми рече ако сум немал пари ќе ми позајмел, јас тука повторно се изнервирав ама не се ни развикав ни ништо не направив му кажав само добро,и дека не знае дали ќе остане жив до следното лето а ќе ги чува куните пошо тетка ми можда ги пратила за да иде на одмор со нив кај нејзе,и му искоментирав дека е себичен .. коментарите вчера што ми ги пишаа дека кога ќе бидам нервозен да си кажам во себе дека не сум лош чове го направив тоа после оваа случка и се повлеков во соба,како го коментираш ти ова ме интересира дали е добра постапка од негова страна и дали е коректна,иако знае дека платата уште не сум ја подигнал и дека ќе ми биде околу 5-6000 илјади денари,вечерта применив еден коментар од тука и размислив на коментарот дека мојата нервоза преминува во семејно насилство и се повлеков во соба, се тргнав а и сега не ми се збори ич ама ич со него
Автоматски споено мислење:


Татко ми не ги тепал нив,кога бев многу мал имаа проблеми он и мајка ми стално и знаеше и да ја тепа, се до смрта на сестра ми ,продолжи уште 2 години тоа ,ама после пораснав ја и не му дозволував веќе да ја чепка и застанував на нејзина страна,брат ми е со тешка ретардација и вчера и он беше тука кога зборев со мајка ми ,на моето прашање она ми одговори незнам а ја прашав ЗАТОА што ми покажа 18000 денари и ја прашав за што се тие ми вика незнам,и ја прашувам па зашто ми ги покажуваше тогаш ако не се за трошење и пак беше одговорот од нејзина страна незнам и се изнервирав и и кажав дека не требала да ми ги покаже ако не знае дали се за трошење и и кажав дека пак се изнервирав и брат ми ми вика немој бе немој и почна да се удира во лице,и ја се изнервирав што од најобичен МОАБЕТ пак се изнервирав ,ми се усра денот,и и го кажав тоа и ми пукна пак филмот ми се доближи преблиску и ја удрив,потоа брат ми ме нападна мене ,,и него го удрив и останатото е се пишано од мене погоре..ИНАЧЕ ТИЕ КОЦКАРНИЦИ МОМЕНТАЛНО МИСЛАМ ДЕКА НЕМА ПОГОЛЕМ ЧОВЕК ОД МЕНЕ ШТО ГИ ИЗБЕГАВА
Автоматски споено мислење:


Татко ми не ги тепал нив,кога бев многу мал имаа проблеми он и мајка ми стално и знаеше и да ја тепа, се до смрта на сестра ми ,продолжи уште 2 години тоа ,ама после пораснав ја и не му дозволував веќе да ја чепка и застанував на нејзина страна,брат ми е со тешка ретардација и вчера и он беше тука кога зборев со мајка ми ,на моето прашање она ми одговори незнам а ја прашав ЗАТОА што ми покажа 18000 денари и ја прашав за што се тие ми вика незнам,и ја прашувам па зашто ми ги покажуваше тогаш ако не се за трошење и пак беше одговорот од нејзина страна незнам и се изнервирав и и кажав дека не требала да ми ги покаже ако не знае дали се за трошење и и кажав дека пак се изнервирав и брат ми ми вика немој бе немој и почна да се удира во лице,и ја се изнервирав што од најобичен МОАБЕТ пак се изнервирав ,ми се усра денот,и и го кажав тоа и ми пукна пак филмот ми се доближи преблиску и ја удрив,потоа брат ми ме нападна мене ,,и него го удрив и останатото е се пишано од мене погоре..ИНАЧЕ ТИЕ КОЦКАРНИЦИ МОМЕНТАЛНО МИСЛАМ ДЕКА НЕМА ПОГОЛЕМ ЧОВЕК ОД МЕНЕ ШТО ГИ ИЗБЕГАВА
Автоматски споено мислење:


Дај ми совет еве те молам за да не продолжам по старо те молам ,а овдека пишувам за да се информирам за следните чекори кои да ги направам за семејството да не ми дојде до фаза на распаѓање, зависник не сум веќе 3ипол години,дали знаеш дека на работа на пауза еднаш кога седев на клупа ,доаѓаат двајца и од нигде никаде ми викаат види го братот си јаде кур не го боли да му ја ебам мамицата у пичка..значи се работи за луѓе што никогаш ниту сум контактирал со нив ниту ги познавам ,сум седнал на пауза на таа клупа да јадам и од нигде никаде двајца доаѓаат и ми ја ебат мајката,на ова не му кажав ништо станав од клупата и отидов на друго место да јадам, за тоа дека сум насилник според мое мислење си ја згрешил личноста,ама ок нема да те терам и да те убедувам дека не сум таков можеби сум и стварно таков..Ме интересира сега твое мислење ако јас сум насилник,какви се овие двајца што прв пат ги гледам во живот и не сум им згрешил ништо,случајно сме се нашле на исто време во исто место,од ништо ми викаат дека ќе ми ја ебат мајката и кога станував од клупата уште замавнуваат накај мене??
Три и пол години велиш дека си чист? На што дрога беше?
Имаш 22 години ...кога заврши школо, кога си работел, кога успеа кредити да земеш, а и за што ги потроши
парите?

Ако сакаш помош и вистински совет, прво треба искреност и чесност, како пред твоите дома, така и пред себе самиот и така тука на форумов.
Прво, твоето однесување треба да го смениш.
Второ, финансиите се на ред.
Трето, дали ја сакаш ти твојата мајка?
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
144
Поени од реакции
327
Слушај вака, престани да се оптеретуваш со тоа што си ги удрил и да го пишуваш истото на секое, тоа е минато свршено време и ништо не би можело да го промени а тие веќе ти простиле. Размислувањето насочи го кон тоа - никогаш повеќе да не ти се повтори такво нешто!
Потоа побарај помош од психолог (не психијатар) каде ќе одиш на редовни сеанси и каде ќе имаш отворен дијалог и ќе добиваш одредени насоки. Но запомни од тебе зависи се, ти ако не сакаш да си помогнеш бадијала е се. Ќе ти биде потребна и поддршка и од семејството, од мајка ти и брат ти која мислам дека сигурно ќе ја добиваш.
И за крај мораш да најдеш некоја физичка активност каде ќе ја испразнуваш негативната енергија, оди во теретана или боксувај.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
190
На работа си имал проблем (сите имаме) грешка што си кренал рака врз твоите ни криви ни должни.
Веќе се сторило, извини им се кажи им дека си згрешил, дека се каеш многу и дека никогаш не би го повторил. Барај прошка. Или ќе го прифатат извинувањето или не, во секој случај посвети се на нив и покажи им дека ги сакаш. Покажувај им секој ден. Нервозата од работа не ја истурај врз твоите дома. Женски има многу.
Јас прв пат кренав рака врз татко ми (алкохоличар) неколку месеци пред да умре и секој ден помислувам на тоа и ми е мака... Колку и да го заслужи во моментот... Твоите се живи - ти си среќен човек и немаш проблем.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.429
Поени од реакции
20.938
Темава има погрешен наслов, ова не е семеен проблем, туку личен проблем на тој што ја отворил.

@Tose12345 - решението е да пораснеш. Има луѓе со далеку поголеми проблеми од твоите, па не одат наоколу и да тепаат по другите, туку бараат решение за проблемите. Ова е далеку од начин за решавање на било кој проблем.

Оди барај си работа, не на каса во маркет туку нешто со помал стрес (дури и физички потешко), што нема да те вади од такт, и полека почни да ги средуваш проблемите. Премногу слободно време не е на арно, особено не за здрав и работоспособен човек.

Кревање на рака на послаби е знак за твоја слабост, не ги решава проблемите туку ги прави поголеми. Ако мислиш дека ова ќе ти ја намали нервозата, оди запиши се бокс, мавај на вреќите колку сакаш, а тие што ќе ти бидат спаринг партнери за разлика од домашните ќе враќаат со иста мера, или повеќе.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
243
Друже, на страна што тука добиваш секакви совети, најбитно е кога ќе одиш на психолог, да соработуваш со него. Не одиш таму за они кејф да ти прават и ти да си кажеш се и они да ти дадат универзално решение за проблемот, прашањата што ти ги поставуваат точно има зошто и кон што целат. Не смееш ниту да се навредиш ниту да ги лажеш, и не се оди еднаш за да осетиш промена, тоа е константа работа според насоките што ти ги даваат и одење редовно, следење на прогресот, дур не осетиш вистинска промена. Само така можеш да мрднеш од тие чувства, а се друго паметно што ти кажаа тука може да биде само плус.
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
144
Поени од реакции
327
Друже тој бес и нервоза си требало да го покажуваш ма друго место како на пример на работа а не дома, јас те разбирам убаво затоа што и јас сум нервозна личност и многу лесно се вадам од такт и за пцуење но и за удирање но дома се може да се случи а најголем проблем може да стане до викање на повисок тон и незборување неколку дена, удирање ако е потребно само надвор, си требал да удираш по таа во маркетот а не по мајка ти. А од друга страна знам дека постојат и родители кои буквално се ситат на маката на детето и не го остаават на мира додека не почме да ги мава, како ти е дома до тој степен не знаеме.
Каков совет му даде бе другар алал да ти е. Замисли да работел со член од твоето семејство или твој близок, па да го послушал твојот совет и да му ја стегнел една!
Му кажав јас каде треба да ја исфрлува нервозата - теретана или бокс, уште еден плус со тоа е што ќе добие на социјализација и дружење со повеќе луѓе и е одлична работа за да се излувтираш и смениш мислењето после тензичен ден, тоа важи за секој човек.
Или нека стави боксерска вреќа во подрум па нека ја млати цел ден ако му се удира.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.255
Поени од реакции
20.038
да си купам стаклена фолија и маска за телефонот,бидејќи немам
...со 22 год да бараш пари од татко ти да купиш маска за ајфон, кога тоа треба ти да го спечалиш и нему да му дадеш, многу важен момент за давање пари за маска на телефон :facepalm:
брат ми е со тешка ретардација ...брат ми ми вика немој бе немој и почна да се удира во лице,потоа брат ми ме нападна мене ,,и него го удрив
...знаев дека нешто брат или премал или со хендикеп, инаку не ќе ти дозволеше таков чест ќотек, знаеш ли, свесен си што значи да удриш брат со посебни потреби кој се удирал сам по лице поради твоето тепање врз мајка ти, а ти дополнителни си му вржал уште шамари?

...знаеш што значи да удриш мајка со боксови во стомак и да ја влечеш дополнително по патос? тоа е веќе кривично дело насилство врз стари и немоќни лица, тебе човек треба да те пријави во полиција за да си добиеш тоа што си заслужил да не го сториш пак, а не со лекови, психијатар и молби на форум, ако си маж со тие 22 години,

наместо да си столб во семејството ти го рушиш,

...одозгора кажуваш пример за тие хулигани што те задирале додека си јадел на пауза, тоа не значи дека тие хулигани се полоши од тебе, оти не знаеш дали тие дома така тепаат како тебе, туку напротив тие своите домашни си ги бранат!

...треба да идеш во црква кога е празна да се помолиш и да седиш малку во таа тишина и да размислиш што ќе правиш така со твојот живот, лекови не ти треба, ти треба разум кој го имаш, треба да му помагаш на твојот брат со посебни потреби и на твоја намачена мајка која закопа женско чедо, што има ретардитран син и што има агресивен син како тебе!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom