Селски/планински туризам во Македонија

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Кој од вас го обожава селскиот туризам и кои од вас на лето најчесто одат по Македонските села за одмор и рекреација.

Јас искрено сум голем љубител на ваков вид туризам а вие?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Селскиот туризам е вистински начин за прошетка во природата, нејзино запознавање, како и начин за добар одмор и релаксација далеку од секојдневните напорни гужви.

Јас мислам дека селскиот туризам е добра опција за добар одмор и опуштање.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Преспанскиот крај е еден од најубавите за селски туризам. Ако некој е заинтересиран еве дел од селата кои ви ги препорачувам јас за летен одмор во селска атмосфера, далеку од чад и бучава:helou:

Стење, Љубојно, Брајчино, Долно Дупени.........
 
N

n/a

Гостин
И јас...
:toe:
Уште од времето додека имаше филмчиња на PRO7 i RTL навечер...
:vozbud::vozbud::vozbud: :pos2:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Преспанскиот крај е еден од најубавите за селски туризам. Ако некој е заинтересиран еве дел од селата кои ви ги препорачувам јас за летен одмор во селска атмосфера, далеку од чад и бучава:helou:

Стење, Љубојно, Брајчино, Долно Дупени.........
Да, да и јас имам поминато преубав одмор по тој Преспанско-дупенски крај. Тоа се места, предели и природа кои не можат да се заборават.

И од мене препорака за ваша дестинација ако сакате вистински убва одмор.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А добро има некаде престој да се најде по тие села?

Оти на пример ако нема човек никој таму..
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Имам одено на излети така понекогаш во села и морам да кажам дека е прекрасно.Одмор милина:helou:
 

klime7

vending
Член од
6 ноември 2007
Мислења
1.241
Поени од реакции
52
Преспанскиот крај е еден од најубавите за селски туризам. Ако некој е заинтересиран еве дел од селата кои ви ги препорачувам јас за летен одмор во селска атмосфера, далеку од чад и бучава:helou:

Стење, Љубојно, Брајчино, Долно Дупени.........
Биден сум во Долно Дупени,и си имам поминато навистина супер,
мирно е, има плажа на која може и ние(Охриѓани) да подзавидиме :pipi:
Се надевам ова лето дека ќе го посетам пак,
така малце да го пуштам мозокот на пасење.:jaj:
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
А добро има некаде престој да се најде по тие села?

Оти на пример ако нема човек никој таму..
Па некаде има ,само треба да се најдат вистинските луѓе.

на пример јас кај што одам на село на лето се збираме околу 30сетина младинци од цела Македонија и еден месец си се забавуваме како што сакаме односно игри без граници.
од крај 16 јули почнува турнир во голем фудбал и на втори август е финалето, се игра во чест на војводата Јордан Пиперката.Турнирот веќе три години го организирам јас а има традиција од околу 40 години.

сето ова го има во село Козица општина Другово.
 
N

n/a

Гостин
Па некаде има ,само треба да се најдат вистинските луѓе.

на пример јас кај што одам на село на лето се збираме околу 30сетина младинци од цела Македонија и еден месец си се забавуваме како што сакаме односно игри без граници.
од крај 16 јули почнува турнир во голем фудбал и на втори август е финалето, се игра во чест на војводата Јордан Пиперката.Турнирот веќе три години го организирам јас а има традиција од околу 40 години.

сето ова го има во село Козица општина Другово.
:aplauz::aplauz::aplauz:
Браво бе батенце....
без зборови си ме оставил.
:back:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
И јас обожавам селски туризам..Само немам потреба јас да одам на организирани патувања си имам ќучичка во едно село кај нас и супер е да отидеш и да се одмориш..исто така за селски туризам за да се прошеташ многу убаво е и во Вевчани..Стварно има што да се види...А и има и уште многууу убави такви места..
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Кој од вас го обожава селскиот туризам и кои од вас на лето најчесто одат по Македонските села за одмор и рекреација.

Јас искрено сум голем љубител на ваков вид туризам а вие?
Престој на село :) еден од најдобрите начини буквално да се одмориш, нажалост не сум имала многу прилики да останувам на подолг период. Последен пат бев кај дедо на една другарка во Тработивиште (може и го утнав името), село на едно 12 км од Делчево. Буквално се преродив тие 2 недели, одмор од секојдневието, од вообичаениот начин на живот, чист воздух, зеленило, поточиња... милина бе :)

Ама село ко село, има добиток, по добитокот и болви... цели бевме испоапани, 2 креми синопен не ни стасаа :pos:

Преспанскиот крај е еден од најубавите за селски туризам. Ако некој е заинтересиран еве дел од селата кои ви ги препорачувам јас за летен одмор во селска атмосфера, далеку од чад и бучава:helou:

Стење, Љубојно, Брајчино, Долно Дупени.........

За Љубојно и Брајчино не сум сигурна, ама во другиве две сум била. Од Долно Дупени бев фасцинирана која архитектура и атмосфера баш СЕЛО, а и плажата е блиску и е прилично добра, на Стење баш и не се сеќавам за да коментирам.Некој го спомна и Вевчани, прекрасно село, одлична дестинација за одмор.



Ми се оди некаде, ама сега засега немам кога :(
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
А добро има некаде престој да се најде по тие села?

Оти на пример ако нема човек никој таму..
Другарче, овие села не се раселени, во сите има жители. Во сите села има и објекти за сместување, се вложува со години во селскиот туризам во Преспа.
Ако евентуално доаѓате, барајте ме, ќе помогнам колку можам:helou:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Кој од вас го обожава селскиот туризам и кои од вас на лето најчесто одат по Македонските села за одмор и рекреација.

Јас искрено сум голем љубител на ваков вид туризам а вие?
E pa aj da preporacham neshto, probano:
Radozda.... go pishuvam prvo zashto stavrno mi ima ostaveno najdobar vpechatok, ubavi mesta, posedno toa crkvicheto vo peshtera, preubav, i kulturen narod, mirno mesto bez mnogu turisti, najubava plaza i voda vo makedonija i ubavo jadenje, i 'davet kajche pesplatno'!!! Dakle...
Vrutok, pred nekoj den pishuvav, ultimate priroda, mnogu ubavi restorani, fantazija e shara vo toj del!..
Smolare , isto taka, edna od najubavite prirodi kaj nas, so toa vodopadite, samo treba da porabotat male na ugostitelski objekti tamu, eve primer vo Bansko do Koleshino ima top ugostitelski mesta..
Lazaropole, malce ke popatuvate niz toa planinite i ke vrtite so vtora pa i prva edno 30 minuti dodeka stignete ama vredi, koga sum kaj ovoj del otidete Bitushe, niz Rostushe pa levo nagore, desno mislam bea Velebrdo i Trebishta, vamu samo na izlet i jadenje od doma ili prodavnica, i nemoj da ve lazez gavolot vo Rostushe da jadete vo lokalnite birtii, katastrofa e..onie sela pod Pelister ne gi spomnuvam zashto veke se mnogu polurani
pokraj drugite sho ne se sekavam vo momentov, ama morate da gi postetite:
Vratnica(poradi najpopularnata diskoteka vo polog, 'Anastasija', jas prv pat sum bil tamu koga peeshe Ana Nikolic, hehe), Labunishte i Vevchani(sela drzavi ima se i seshto, pogotovo klenerki vo Labunishtee...), I Plasnica koga sum kaj kelnerkite, aaaa Dabile i top zabava, eh se sekavam koga prv pat trgnav za Strumica a zavshiv vo dabile utroto, ufff. Injevo i ludata disko-kafana so pevaljki, i definitivno najubavite po dusha Zrnovci.. a be ne e edno ako ve interesira konkretno prashajte, malku mozokov ne mi e namesto momentalno!:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom