Селинџер

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ја читав Френи и Зуи одамна ама не ми текнува точно за што беше. Знам дека тогаш многу ми се допадна. Нешто друго од него?!?!?!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Анастазија напиша:
Ја читав Френи и Зуи одамна ама не ми текнува точно за што беше. Знам дека тогаш многу ми се допадна. Нешто друго од него?!?!?!
Јас пак :)
Френи и Зуи е продолжение на “Кренете ја висока кровната греда, мајстори“. Ретко добар стил има овој човек... Селинџер де...
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Да не ја заборавиме „Игра во ’ржта“,прекрасна книга,верувам дека и е омилена да голем дел од младата популација.
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.234
Поени од реакции
20
токму така другарке Скул! да не заборавиме да спомнеме дека популарна е баш заради тоа што ги опишува проблемите на секој тинејџер,вака или така,ќе се најдеш себеси во книгата..
:salut:
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
NIppI напиша:
токму така другарке Скул! да не заборавиме да спомнеме дека популарна е баш заради тоа што ги опишува проблемите на секој тинејџер,вака или така,ќе се најдеш себеси во книгата..
:salut:
па мислам дека и тој бил негде во тие тинејџерски години ко ја пишел книгата, или не? хехе не знам баш, мислам дека така прочитав, ако имам грешно запамтено поправете ме :)
Иначе да, ми се бендиса... до негде :devojce:
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Сега баш брзо ја прочитав „Игра во 'ржта”... Прекрасна книга :)
Посебно ми се свиде оној негов слободен стил на пишување, со оној баш тинејџерски јазик :) А и дефинитивно секој тинејџер се пронаоѓа во книгата и може да открие нешто од неа :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
prv pat koga ja procitav "Igra..." mi bese nekako glupa... no sega mi e strasno interesna...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Имам проблеми со преводот на Catcher in the Rye на македонски. Почнувајќи од насловот па натака.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.460
Поени од реакции
5.236
Игра во р'жта е книга што се чита во еден здив и е напишана на начин да може толку лесно се приближи до читателот. Една од моите омилени :pipi:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Џером Дејвид Селинџер почина пред два дена на деведесет и една година во својот дом во Корниш, Њу Хемпшир од природна смрт. Еден од моите омилени автори, можам да кажам заради несаканото внимание кое го доби веднаш по издавањето на првиот роман напишал уште неколку дела и потоа се откажал. Затоа веднаш по неговата смрт се шпекулира за огромна збирка негов пишан материјал кој ќе се објави постхумно бидејќи пред тоа тој не сакал да се здобива со нова популарност. Од `65 наваму немаше ништо објавено, но неколкуте дела претходно сериозно го прогласија за еден од најдобрите писатели на 20. век.

Тој ги напиша...
- Игра во `ржта - 1951г.
- Девет приказни - 1953г.
- Френи и Зуи - 1961г.
- Кренете ја високо кровната греда мајстори! Симор, еден увод 1963г.

Игра во `ржта се најде во врвот на најпродаваните книги во историјата на човештвото.

Не знам дали е добро или лошо што починал, можеби ќе се издаде нешто фантастично кое го напишал, а до сега немаше шанса светот да го види. Штета за таков гениј што мора да замине, но тоа е животот...
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Селинџер по светската слава што ја стекна целосно се затворил и не комуницирал со никого од медиумите. Тешко е дури и да се најде некоја негова фотографија од 70та навака. Се надевам дека постхумно може да очекуваме ремек-дела од калибарот на "Игра во 'ржта", бунтовничкиот роман кој и денес предизвикува контроверзии и различни интерпретации во поглед на неговото влијание кај младината.
Нека почива во мир, неговото име секако ќе биде запишано во редот на најголемите писатели на 20тиот век.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Игра во р'жта е книга која беше забранувана, затоа што ја покажува темната страна на Америка, и како младите си го поминуваат времето, како некои и не успеваат многу во училиштето, како одат на места кои не се дозволени за младите, Селинџер собра храброст и го напиша сето тоа и затоа го почитувам, сепак мислам дека книгата во Македонија не е соодветно преведена, би сакал да ја прочитам на Англиски.
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Игра во 'ржта можеби не е една од најдобрите книги, но е книга која знае да остави проклето длабок впечаток.

Јас сум ја прочитал 3 пати и имам желба да го прочитам оригиналот на англиски. Дали некој можеби тука ја има прочитано на Англиски, и дали се продава оргиналот по книжари во МК?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom