Секунди до катастрофата (документарен серијал)

Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Секунди до катастрофата (Seconds from disaster) е документарен серијал кој се емитува на Сител секој викенд од 16:30. За прв пат било емитувано на National Geographic во периодот од 2004 до 2007 година, а кај нас се емитува од февруари месец. Се работи за документарец кој ги истражува човечките несреќи, притоа анализирајќи ги причините поради кое дошло до несреќата.

Денешната епизода која се емитуваше на сител, https://www.youtube.com/watch?v=BpvSaiiYWos.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Интересен серијал, добро обработен од Сител.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Превод има или наратор?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.133
Поени од реакции
7.702
Наратор, Валентин Николоски.
И мислам имаше и еден машки глас и еден женски глас што го читаат она што го кажуваат луѓето кој биле дел од тие катастрофи.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
ke probam da vidam bar edna emisija
ama jas toa sum go doziveal...sekundi do katastrofata vo 63g.
na prviot potres padnaa rezervnite stolici sto bea na sivonjerot,nie spievme,majkami veke bese otidena na rabota,a tatkomi veke znaese sto e toa i nie se razbudivme so bratmi i se potkrenavme na krevetot,a tatkomi vika.
Lezi,lezi,spi nisto ne e zemjotres...ama po nekolku sekundi na vtoriot potres padna gorniot del od kredenecot i se se ispokrsi staklo nasekade po cela taa edinstvena soba vo koja ziveevme,tatkomi vednas ripa i me zema mene pod miska i za raka bratmi i trk kon nadvor,togas edniot zid od sobata se srusi-padna ama kon nadvoresnata strana,a edna cigla ja udrilo po glava Baba Velika koja ziveese vo podrumot so vnukot Brane i togas begala i cela glava i bese krvava i taka site izlegovm ena ulica.Ova se desi na Savska-12.Majkami ja zateknalo katastrofata nekade po trotoar kaj Soravija i videla kako se lula Rabotnicki dom togas najvisoka zgrada vo gradot ama ostanal citav samo dve ploci od najgore padnale.Po zemjotresot go pustija od zatvot inz.Jovan,glaven za izgradba na taa zgrada a zatvoren zatoa sto stavil poveke nekoe kilo armatura...no potoa toj od tamu go prodolzi zivotot vo Bardovci poradi taa komunisticka nepravda i nevino osuden, skrena so pametot.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.133
Поени од реакции
7.702
Oваа епизода беше интересна.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.082
Поени од реакции
13.061
Уште пред година дена го спомнав серијалот како нешто паметно што се емитува на нашите телевизии, во контекст дека треба повеќе вакви едукативни работи да се пренесуваат. Првпат го имам гледано пред 5-6 години на National Geographic, и тоа емисијата со тунелот на Монт Блан, кога се запалила цистерна и од тогаш памтам цело време како што уклучувам Спорт Клуб да видам што има, уклучував и НГ да видам дали се пренесува емисијава во тој момент. Ептен интересна, едукативна и добар пример да се научи на каков се начин може да се загрози човековата безбедност и живот. Браво што си отворил тема и што ја следиш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Oваа епизода беше интересна.
i koj e kriv...nikogas sefot se rabotnikot,jas da ja praev konstrukcijata ke bese posigurna..aj na kraj na profilot udril glavni zavrtki i toa na slaba strana na U profil baska nezavareni bas tuka kaj se dupkite za zavrtkite UTKA.
Za vakvi utki mnogu mladi lica zaginaa i vo Arcelor Mittal i toa na mesta kaj sto nekoj magistri pustija denta nekoj nivni GLUPI inovacii koj potoa nikogas ne se uupotrebiva,ama odnesoa nekogo pod zemja,i se razbira nikomu nisto,a rabotnik sto oblegol patiki na rabota ke go kaznat ili nesto slicno.
Za nase gradeznistvo pa sto da se pravi muabet...KURBAN odat sekoja godina po nekoj RABOTNIK,ne cuv i arhitekt.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom