Сектите - нови религии или патолошки групи? Има ли секти во вашиот град?

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Џурџи, ко шо глеам ова, 12 август е пишано...
Со поминат рок е. :)
Битно е ти да се информираш...никад није касно!
А погледни и колку лајкови си добил....:pos:...не се знае кој дека е....
а што е најсмешно....мислите дека сте во право, секташите ве убедија...:facepalm:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Оние јеховине сведоци се најиритантната работа што постои, да ти дојде на врата и памет да ти соли... тоа треба да го избркаш со сила :mad:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Оние јеховине сведоци се најиритантната работа што постои, да ти дојде на врата и памет да ти соли... тоа треба да го избркаш со сила :mad:
А овие другиве?
Те зема уште бебе па ти пере мозок......се ти е исти к**** а различно паковање.;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А овие другиве?
Те зема уште бебе па ти пере мозок......се ти е исти к**** а различно паковање.;)
Не е исто, јеховите сведоци и сличните секти се едни обични измислици.... ти кажува џитни се од 42 кат и ќе преживееш... тоа се едни обични лаги.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е исто, јеховите сведоци и сличните секти се едни обични измислици.... ти кажува џитни се од 42 кат и ќе преживееш... тоа се едни обични лаги.
Не е така ..... бар со јеховините сведоци, имав школски таков и не е како што мислиш. Не дека се слагам со сите нивни догми.
 
W

Werther

Гостин
Не е исто, јеховите сведоци и сличните секти се едни обични измислици.... ти кажува џитни се од 42 кат и ќе преживееш... тоа се едни обични лаги.
Ако некој ова, конкретно тебе ти го има кажано, дефинитивно бил хуманист. Се грижел за општото добро.
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
56
Поени од реакции
50
Who da fuck is Ditas?
BeBe11
mora da ima sekti posebno vo ova vreme u mk od shto nema pari i nema nikakva perspektiva, mladide ednostavno pagjaat vo depresija. sektite im davaat kao demek izlez od seta taa situacija i dodeka da se svestat, vekje vlegle do kolenici vo kalta i nemozhat da izlezat.
jas imam slusnato za nekolku sekti vo kavadarci, ma da ne znam mnogu detalji. znam pred 4 godini 2 devojcinja izvrzija samoubistvo zaradi sektata vo koja shto bile. ostavile i pismo objasnuvajki ja sektata i gluposti, i posle toa si zemale hemikalii protiv paraziti za na lozje i se nagoltale. isto taka skoro slusnaf za nekoa sekta 'crna roza' isto vo kav, satanisti se mislam.
a i pisatelot Ditas, dosta sekti opisuva vo koi shto se vmeshani mnogu politicari od mk...a potoa otkoga gi objavi knigite Ditas misteriozno 'skina konec'. koincidencija? ima epten mnogu sekti vo mk a najstrasno e toa shto mladite ne ni znaat deka navleguvaat vo niv. ushte postrasno e toa shto najcesto vozrasni rakovodat so nif - demek licnosti na koi sto mozes da im veruvas, a oni ustvari ti bodat noz u grbot.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Who da fuck is Ditas?
Димко Тасевски Дитас... може овој е?

@Princess Of The Dark , има шанси? :)

Овие беа од оние автори кои зборуваа ако слушаш рок и метал и носиш фармерки сигурно нема да ти оди во општеството ниту добро ќе ти оди во духовниот живот.

Хаос... ако дозволиме луѓето за верувања, секти, религии и останато да учат од вакви автори - сите нека одат христијани или ислам - и мирна глава (иако како што знаеме сите секти произлегуваат од овие две старо-еонски религии).

П.С. А за Дитас убаво си направиле муабет и на форумов тука.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Димко Тасевски Дитас... може овој е?

@Princess Of The Dark , има шанси? :)

Овие беа од оние автори кои зборуваа ако слушаш рок и метал и носиш фармерки сигурно нема да ти оди во општеството ниту добро ќе ти оди во духовниот живот.

Хаос... ако дозволиме луѓето за верувања, секти, религии и останато да учат од вакви автори - сите нека одат христијани или ислам - и мирна глава (иако како што знаеме сите секти произлегуваат од овие две старо-еонски религии).

П.С. А за Дитас убаво си направиле муабет и на форумов тука.
Видов и јас отпосле. Да, за него станува збор. Не знам зошто си потрошил толку зборови за невиден муфљуз како него. Маалски прикаски (и невистинити секако) раскажани на простачки јазик. Невреден за спомнување.

Секогаш ќе има такви кои ќе обвинуваат ваква или онаква секта за тоа што некој бил убиен, извршил самоубиство, не му одело во животот..... и тн. Сектите им биле криви, а поголема секта од христијанството не постои.

Абе нека земат да прочитаат нешто вредно, нешто што ќе им користи во животот, не од вакви недоквакани :гомце:јадци. И пак ќе прашам Who da fuck is Димко Тасевски?

Zborot mi bese deka covekot e ziv, neznam od kade im e toa deka skinal konci? A za sektite imam nesto da kazam i prasam, ama cekaj podole..
И што врска има чоеков со сектите?
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
56
Поени од реакции
50
Видов и јас отпосле. Да, за него станува збор. Не знам зошто си потрошил толку зборови за невиден муфљуз како него. Маалски прикаски (и невистинити секако) раскажани на простачки јазик. Невреден за спомнување.

Секогаш ќе има такви кои ќе обвинуваат ваква или онаква секта за тоа што некој бил убиен, извршил самоубиство, не му одело во животот..... и тн. Сектите им биле криви, а поголема секта од христијанството не постои.

Абе нека земат да прочитаат нешто вредно, нешто што ќе им користи во животот, не од вакви недоквакани :гомце:јадци. И пак ќе прашам Who da fuck is Димко Тасевски?


И што врска има чоеков со сектите?
Samo iskomentirav deka e ziv, ne rekov Nisto. Inace vo gradskiot park vo Skopje Imam zabelezano edna sekta. Sekoj den pominuvaat okolu 9:00 so glavite nadole i na maicite im pisuva slobodno dvizenje. I jas taka uplaseno gi poglednav i eden od deckite sto go odrzuvaat zeleniloto vo gradski park, mi kaza deka tie se sekta i deka pred nekoe vreme edna devojka od niv se samozapalila bas tamu. Imase i na vesti pred nekoe vreme, no identitetot na devojkata i pricinata za koja se zapalila ne bea otkrieni. Ne e malku sumlivo? Za koja li sekta stanuva zbor? :eek:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Samo iskomentirav deka e ziv, ne rekov Nisto. Inace vo gradskiot park vo Skopje Imam zabelezano edna sekta. Sekoj den pominuvaat okolu 9:00 so glavite nadole i na maicite im pisuva slobodno dvizenje. I jas taka uplaseno gi poglednav i eden od deckite sto go odrzuvaat zeleniloto vo gradski park, mi kaza deka tie se sekta i deka pred nekoe vreme edna devojka od niv se samozapalila bas tamu. Imase i na vesti pred nekoe vreme, no identitetot na devojkata i pricinata za koja se zapalila ne bea otkrieni. Ne e malku sumlivo? Za koja li sekta stanuva zbor? :eek:
Tи прочита што напишав или женски инает, па мораш да скокаш одма?
Голем qr ако некој си пезенвек бил жив. Што врска има тоа со темата? Каква е неговата поврзаност со сектите? Некој си недоквакан пишал измислени прикаски за наводни секти.... бог да чува.
За никаква секта не станува збор. Прикаски за мали деца.
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
56
Поени од реакции
50
Tи прочита што напишав или женски инает, па мораш да скокаш одма?
Голем qr ако некој си пезенвек бил жив. Што врска има тоа со темата? Каква е неговата поврзаност со сектите? Некој си недоквакан пишал измислени прикаски за наводни секти.... бог да чува.
За никаква секта не станува збор. Прикаски за мали деца.
Jas ne rekov nisto vo vrska so toa kakva povrzanost ima on so sektite ili sto pisuva.. Samo prokomentirav deka covekot e ziv.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Сектите (култовите) се само групи малку повеќе навлезени во религијата но не мора да значи дека сите тие се злобни.
Има и добри култови ако ги земеме античките култови кон регионални божества. Луѓето кои верувале во тој пантеон си еруваше во сите богови, но имало региони кај што одреден бог бил значаен за тоа место или град или село... И затоа имало култови кон тоа божество.
А додека има нормално и лоши секти да речеме како ИСИС што е сега меѓу муслиманите.Ватикан како што беше во средниот век меѓу христијаните. Имав слушнато и за една секта мислам дека се викаше "култот на сивите" не ми текнува точно. Поправите ме ако грешам. Во таа секта веруваат во некои сиви вонземјани и имаше случај кај што беше извршено масовно самоубивање од членовите на сектата бидејки според нивните убедување ке дошле тоа алиените или шо и да се да им ги пренеселе душите во рајот.
За во Мкд имам чуено за црна ружа и за овие јехови сведоци шо шетаат по врати. Нешо ти зборат за библијата ова она ама јас ги откачив па веројатно сакаат да те придобијат преку библијата па затоа зборат за неа прво. Еднаш и мене ми дојдоа на врата така да пазете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom