Секс во бременост

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Е ајде де де, малку повеке информации околу ова де !!!!
Ајде баш ме интересира!!!!
Трн зашо мислиш дека е лошо да се празниш внатре за време на бременост???
 
Член од
4 август 2008
Мислења
48
Поени од реакции
0
Сексот во првото тромесечие од бременоста не е преопорачлив, но не и забранет.. затоа што постои многу поголем ризик од спонтан абортус, исто така и свршувањето внатре не е воопшто препорачливо, затоа што спермата може да го оштети фетусот.. значи најбитно е првото тромесечие кога све се оформува.. да се внимава на се.. е веќе понатаму плодот само расте, и не му штети ништо од тоа..
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Незнам зашто ама не би можел да имам секс со идната жена кога би била бремена повеќе заради предрасуди и од морални причини, меѓутоа знам дека никако не би издржал 9 месеца апстиненција...
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Koga bi bila bremena ne bi imala sex:baeh:,maz mi ke mora da se strpi
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Незнам зашто ама не би можел да имам секс со идната жена кога би била бремена повеќе заради предрасуди и од морални причини, меѓутоа знам дека никако не би издржал 9 месеца апстиненција...
И? Чаре?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
мислам до 3 или 4 месец не смее да има секс жената додека не се оформи бебето а после до 9 месец било препорачливо за да може жената полесно да се породи односно отвори повеќе и да има природен пораѓај па сега колку е точно :toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тука имаш две филозофии:
Првата вели дека е препорачливо и добро секс во бременост и за плодот и за мајката.
Втората вели дека апсолутно е штетно секс во бременост, посебно за плодот и може да се повреди.

Јас сум за втората варијанта и ми е поблиска заради некои причини :).
 
M

MIL

Гостин
Do tretiot mesec e dozvolen sex vo bremenost taka da bi sakal jas ke sum aktivniot ona samo ke uziva :smir:
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
Незнам зашто ама не би можел да имам секс со идната жена кога би била бремена повеќе заради предрасуди и од морални причини, меѓутоа знам дека никако не би издржал 9 месеца апстиненција...
sex vo bremenost da samo poleka i nezno i za site trojca e korisno
Koga bi bila bremena ne bi imala sex:baeh:,maz mi ke mora da se strpi
on ce se strpi ali za tebe pokorisno e da imas sex dodeka si vo bremenost osobeno pri krajot t.e. pred poraganje
:toe: sex da ali nezen
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Дозволен е секс во бременост од причина што се опуштаат вагиналните мускули и со самото тоа се овозможува плесно породување, не е доозволен самоако мајката имала проблеми во текот на бременоста и докторт така наложи
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Спермата може да му наштети на плодот? :S
Во првото тромесечие не е препорачлив секс?

Ова доктор ви го кажал, или онака си претпоставувате?
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Колку што сум јас информирана спермата не му штети на плодот затоа што нема шански да дојде до самиот плод бидејки матката е затворена и го штити од секакви инфекции и повреди
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
мислам до 3 или 4 месец не смее да има секс жената додека не се оформи бебето а после до 9 месец било препорачливо за да може жената полесно да се породи односно отвори повеќе и да има природен пораѓај па сега колку е точно :toe:
не бери гајле за отворањето, добвиваш инекција претходно
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Колку што сум јас информирана спермата не му штети на плодот затоа што нема шански да дојде до самиот плод бидејки матката е затворена и го штити од секакви инфекции и повреди
Тој е во посебна обвивка, плацента, преку која не верувам дека може да дојде спермата до плодот.
А, и да дојде, не гледам како би штетела.
Исто ко што ми нема логика тоа дека не треба да имаш секс во првото тромесечие.

Ај ќе се потрудам да побарам нешо поконкретно, па да постирам.
Да не ги плашиме трудниците за џабе:nesum:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Koga bi bila bremena ne bi imala sex:baeh:,maz mi ke mora da se strpi
Твоја работа, ама не иде тоа. Нагонот не секогаш може да чека година дена. Не смеам да ти се мешам во мислењето пошто е поставено како лично, но општо
-нема проблем со секс во тој период, доколку нема проблем самата бременост. Има и доктури кои ќе ви кажат мислење, совети...но досега немаат (на нас и тие што ги познавам) дадено совет против овој чин, доколку е се во ред со бременоста, плодот, состојбата на мајката...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom