Секс во бременост

Член од
11 јануари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
Дали има некој кој знае до кога жените можат да имат секс во бременоста?Мислам дека нема ваква тема па така да сите што знат нешто нека пишат.Јас лично сум немал секс со бремена девојка.

ТЕМАВА Е И ЗА МАШКИ И ЗА ЖЕНСКИ.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Назад на темата: колку што знам, откако ќе се констатира бременоста, потребно е жената да апстинира од секс до 3 месеци, додека да се формира главнината на фетусот. Во тој период, и најмал потрес на фетусот може да носи сериозни последици.

А после тоа, дури и се препорачува родителите да имаат секс, за детето да се „запознае“ со таткото преку неговиот пенис. :cheeky1:

Ова се само муабети што сум ги чул... Некои постручни се надевам дека ќе кажат нешто попрецизно.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Is Sex During Pregnancy Safe?


When is sex risky, and when can you just relax and enjoy it?

When It May Be Risky

Many women and their partners may wonder: Is sex during pregnancy really safe? Luckily, for the vast majority of women, sex right up until their due date is perfectly safe -- though it may become uncomfortable as the months pass.
In some high-risk cases, however, sexual relations during pregnancy can be risky. Many doctors recommend that women at risk for preterm labor avoid intercourse because semen contains substances that can cause the uterus to contract. Your doctor or midwife will let you know if you need to be concerned.




Pregnancy Sex May Be Risky If:


  • Your practitioner has counseled against it for any reason.
  • You have unexplained bleeding and a history of premature birth or labor.
  • You have placenta previa, a condition where a portion of the placenta covers the cervix.
  • Your water has broken.
  • You are currently experiencing bleeding.
  • You're in the last trimester, carrying multiples.




If you fall into one of the above risk categories, be sure to ask your doctor or midwife to clarify the length of time that intercourse should be restricted and any other specifics, such as avoiding orgasm. And always call your practitioner if you experience a discharge of bright-red blood after sex (especially if it's accompanied by fever), or any leaking fluid.


http://www.parents.com/pregnancy/my-body/is-it-safe/is-sex-during-pregnancy-safe/
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Кога невестата беше бремена си имавме нормален секс за цело време на бременоста и не се случи ништо...
Ама, и допктор си прашавме, докторот рече дека се е ОК, и тоа...

Барем може колку сакаш да свршуваш внатре :) Мераци!
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Имам читано дека може 2-3 пати неделно и тоа без несакани последици или нус појави.....за првите месеци незнам, ама и пријало на жената секс некаде кај 6 месец од бременоста за полесен пораѓај отпосле :toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Не е препорачливо во првото тромесечие.
Абе незнам јас...прво, второ...трето...
Си кажувам јас оригинал:
Акав нон-стоп внатре, па Фала Богу, на детето (плодот) ништо не му беше!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Абе незнам јас...прво, второ...трето...
Си кажувам јас оригинал:
Акав нон-стоп внатре, па Фала Богу, на детето (плодот) ништо не му беше!
Мило ми е поради тоа. Јас, не би ризикувал искрено.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
ako ne se raboti za patoloshka bremenost (krvarenje na majkata od genetski predizvikani pricini-kaj sho mora da lezi odmara majkata vo tekot na celata bremenost manje vishe) ili narodski kazano da go kvachi bukvalno bebeto, moze da se ima seksualen odnos so penetracija...normalno so provereni partneri(za da se spreci bilo koja infekcija na bebushkata)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ja mislam deka nema nisto stetno da ima seks zenata dodeka e bremena,duri mislam deka taka i pojako e da imas seks dodeka e bremena
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Кога невестата беше бремена си имавме нормален секс за цело време на бременоста и не се случи ништо...
Ама, и допктор си прашавме, докторот рече дека се е ОК, и тоа...
Same here :helou: консултација со доктор (не сме му ни први ни последни) и нормален сексуален живот, со внимавање на стомакот и интензитетот при тој чин. Дури незамисливо би било да се апстинира не 9 туку многу повеќе, ако сметаме извесен период после породувањето. 10 месеци се голем период за човек со нормални потреби и снага.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Same here :helou: консултација со доктор (не сме му ни први ни последни) и нормален сексуален живот, со внимавање на стомакот и интензитетот при тој чин. Дури незамисливо би било да се апстинира не 9 туку многу повеќе, ако сметаме извесен период после породувањето. 10 месеци се голем период за човек со нормални потреби и снага.
После породувањето секс неможе да се има барем едно месец дена...така некако беше мислам...од објективни причини.
Секако дека се внимава на сексот во бременоста, во смисла интензитет, комодитет на бремената партнерка...такви работи...
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Сигурно дека за време на бременоста пожелен е сексот,ова за првите 3 месеци не сум чул,ќе морам да побарам стручно мислење од колегите,ама гледам некои и веќе имаат такво мислење :toe:
 
Член од
20 август 2008
Мислења
92
Поени од реакции
13
хммм кога учевме на училиште за бременост ја прашавме професорката по гинекологија за секс за време на бременост и таа кажа дека до 4 месец било ок а после не затоа што доаѓало до контракции на матката и ширење на вратот на матката и често може да доведе до спонтан абортус/предвремено раѓање...
мене додуша ми беше чудно.... али тоа е
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
хммм кога учевме на училиште за бременост ја прашавме професорката по гинекологија за секс за време на бременост и таа кажа дека до 4 месец било ок а после не затоа што доаѓало до контракции на матката и ширење на вратот на матката и често може да доведе до спонтан абортус/предвремено раѓање...
мене додуша ми беше чудно.... али тоа е
Си ги помешала лонците...Не е „дека до 4 месец било ок“ туку дека ОД 4 месец натака е ок, а се пред тоа е со висок ризик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom