Сезонска работа во Црна Гора

Член од
10 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Здраво се ближи летната сезона и сум слушнал дека многу одат во црна гора да работат преку лето, разгледував по интернет и читав стари постови сватив дека има и измамници од мк што се како посредници, јас сум вработен но би сакал кога ке имаме годишен одмор да одам таму и плус ке земам и некоја недела болување. Па доколку можете да кажете искуства преку кој сте биле и каква е платата ?!?!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Здраво се ближи летната сезона и сум слушнал дека многу одат во црна гора да работат преку лето, разгледував по интернет и читав стари постови сватив дека има и измамници од мк што се како посредници, јас сум вработен но би сакал кога ке имаме годишен одмор да одам таму и плус ке земам и некоја недела болување. Па доколку можете да кажете искуства преку кој сте биле и каква е платата ?!?!
да бе ! и после државата не чини, како можеш да земаш боловање, а да одиш да работаш на друго место? не си суеверен дека навистина можеби ќе ти треба тоа боловање?
инаку да кажам мое мислење, за твојата невероватна комбинација да работаш ем да го користиш годишниот одмор покрај море во Црна Гора? човекот е створен кога ќе одмара да се опушти и релаксира, односно кога нешто работа ( а посебно како дополнителна работа во странство) да биде напнат со адреналин во себе да ги изврши дадените задачи... ти што мислиш дека црногорците пасат трева па ти ќе можеш сабајле да работаш, а попладне да одмараш покрај плажа?? има да се вратиш потепан и ќе спиеш цел ден ни море ни одмор ќе видиш, не верувај секому што се фали и зборува секогаш тоа има друга страна !
...затоа мој совет никогаш не спојувај две работи во едно што се контрадикторни, ако сакаш некое евро повеќе ќе си го жртвуваш годишниот одмор и ќе си земаш уште еден месец неплатен одмор и поштено ќе се изработиш тоа што си планирал во Црна Гора, и кога ќе си го звршиш тоа ќе си се почастиш најмалку 7 дена одмор покрај плажа без никакви обрски со пиво во рака и поглед кон сино небо.... така се прави !! (y)
 
M

Moon Child

Гостин
Здраво се ближи летната сезона и сум слушнал дека многу одат во црна гора да работат преку лето, разгледував по интернет и читав стари постови сватив дека има и измамници од мк што се како посредници, јас сум вработен но би сакал кога ке имаме годишен одмор да одам таму и плус ке земам и некоја недела болување. Па доколку можете да кажете искуства преку кој сте биле и каква е платата ?!?!
Никој нема за толку кратко време да те вработи. Јас работев во Црна Гора две години, не сезонски туку редовно, и до пред 2 години сезоната почнуваше некаде околу средината на мај, ако до ова време не си отишол, и нашол работа џабе ќе одиш. Плус треба да знаеш Српски да зборуваш, ако знаеш само два збора да гугнеш никој нема да те вработи. Јас кога работев таму дојдоа две Македонки бараа работа, сакав едната да ја ушалтам да работи со мене, ама незнаеја и двете да гугнат си цепеа Македонски и не сакаше газдата да ги вработи, а очајно ни требаше уште една работничка..
Друга ствар, незнам колку ти е исплатливо во Црна Гора моментално, не е таму повеќе она што беше, јас живеам во БиХ многу луѓе одовде кои ги познавам работеа таму градежно, и тоа со години, почнаа повеќето да се враќаат овде или да си бараат чаре по други земји. Ова ти го кАжувам у случај да сакаш да работиш сезонски градежно.
Трета ствар, додека живеев во ЦГ последните месеци инспекциите беа затегнати пиле не смееше да прелета, чешлаа луѓе што работат на црно, ако те фатат како попче ќе те транспортираат на граница, а може и казна да си платиш на граница.
Четврта ствар, ако случајно планираш да одиш и за стално да работиш таму, или на подолг период, поарно не планирај, оти работна дозвола нема да добиеш никогаш, а на црно да работиш не ти се исплаќа. Работни дозволи даваат, ама бараат 300 услови за тоа, а реално ниеден газда нејќе да се бафта со тие работи. Многу Црногорци нејќат да работат и седат на биро цел живот и тоа е проблем огромен кој што мора некако да се реши, па последно законот беше дека прво се вработуваат Црногорци кои седат на биро, ако одбијат ги бришат, па после можеби би дошол во обзир странец. Плус за сезонските работи шанкери, продавачи на крофни,сладолед, штандови по шеталиштата, обично се запослуваат средношколци заа да си извадат џепарац.
Последна ствар, поарно не оди.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Јас работев градежно и да ти кажам дека овде можеш повеќе да заработиш ако работиш градежно.За хотели мотели не сум запознаен многу.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
да бе ! и после државата не чини, како можеш да земаш боловање, а да одиш да работаш на друго место? не си суеверен дека навистина можеби ќе ти треба тоа боловање?
инаку да кажам мое мислење, за твојата невероватна комбинација да работаш ем да го користиш годишниот одмор покрај море во Црна Гора? човекот е створен кога ќе одмара да се опушти и релаксира, односно кога нешто работа ( а посебно како дополнителна работа во странство) да биде напнат со адреналин во себе да ги изврши дадените задачи... ти што мислиш дека црногорците пасат трева па ти ќе можеш сабајле да работаш, а попладне да одмараш покрај плажа?? има да се вратиш потепан и ќе спиеш цел ден ни море ни одмор ќе видиш, не верувај секому што се фали и зборува секогаш тоа има друга страна !
...затоа мој совет никогаш не спојувај две работи во едно што се контрадикторни, ако сакаш некое евро повеќе ќе си го жртвуваш годишниот одмор и ќе си земаш уште еден месец неплатен одмор и поштено ќе се изработиш тоа што си планирал во Црна Гора, и кога ќе си го звршиш тоа ќе си се почастиш најмалку 7 дена одмор покрај плажа без никакви обрски со пиво во рака и поглед кон сино небо.... така се прави !! (y)
Уствари сите си праат филм као еј супер на море ке работам.И си одат као на одмор,а не на работа ![DOUBLEPOST=1495904189][/DOUBLEPOST]
Јас работев градежно и да ти кажам дека овде можеш повеќе да заработиш ако работиш градежно.За хотели мотели не сум запознаен многу.
катастрофа,шеф на кујна 600-800 евра плаќаат
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Ако работиш во Подгорица можеш често да одиш на сутоморе пошто е близу и ефтино со воз ама колку време ќе имаш за шетање е знак прашалник.
 
M

Moon Child

Гостин
катастрофа,шеф на кујна 600-800 евра плаќаат
Зошто катастрофа?
Да речеме да е 700 еве нека биде измеѓу, стан можеш да најдеш и за 150 евра, јас плаќав 100 евра стан ненаместен беше, па си купив ствари, или да си изнајмиш соба со по 2евра ден, така барем беше пред 2 години, пак ќе си во ќар. Црна Гора не е многу скапа за живот, зависи кој град, на пример Бар не е скап град, пристојни цени, има маркети акции редовно Воли и Лаковиќ багатела. Плус ако одиш сезонски да си најдеш цимер, уште поефтино ќе те фане.
Е сега, во Бар на пример се платите помали, ама затоа е поетин за живот. Во Будва се платите поголеми, ама и кириите се големи. За Котор ич да не правам муабет. Јас знам за еден момак работеше во Квесто Квело во Сутоморе последното лето кога бев таму, во кујна дали беше главен готвач ќе те излажам не сум 100% сигурна, зимаше 1000 евра плата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom