Сезонска работа во Грција

Член од
12 март 2013
Мислења
757
Поени од реакции
1.196
не најдов ваква тема на форумов,затоа и ја отворив,иначе заинтересиран сум за работа у Грција и најдов еден оглас на кој бараа работници за берење портокали http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1009735
агенцијава е од Битола и дечкиве ми звучеа доста сериозно кога се јавив,дневница од 25-30 е,зависи од тоа колку ќе собереш,смештај 1-1,5е со платен доручек и ручек од работодавачот,освен за билет нема никакви стартни трошкови,тоа ме убеди до негде дека не е заебанција работава.
планираме да идеме 3-ца другари,и најверојатно ќе има група шо ќе иде у недела,па ако има некој искуство со агенцииве (или баш со оваа) ќе ми биде од голема помош да каже што-како.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
не најдов ваква тема на форумов,затоа и ја отворив,иначе заинтересиран сум за работа у Грција и најдов еден оглас на кој бараа работници за берење портокали http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1009735
агенцијава е од Битола и дечкиве ми звучеа доста сериозно кога се јавив,дневница од 25-30 е,зависи од тоа колку ќе собереш,смештај 1-1,5е со платен доручек и ручек од работодавачот,освен за билет нема никакви стартни трошкови,тоа ме убеди до негде дека не е заебанција работава.
планираме да идеме 3-ца другари,и најверојатно ќе има група шо ќе иде у недела,па ако има некој искуство со агенцииве (или баш со оваа) ќе ми биде од голема помош да каже што-како.
Daj i jas da idam :icon_mrgr:
 
P

parvati

Гостин
Не иди брат, ке р'мбаш како нигер,башка и платен роб да ги бидеш на грци, не се губи.Боље иди у Италију, тмн ке си гу глеаш можда некад Фиорентину лајф.
А у Грцију ке одмараш само док спиеш, цел дн ке си на њиву како тутуноберачите,али нешто у стил јабукокидачите
Ке урлате на глас...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Одете и праете шо сакате ,но не очекувајте 30 евра оти е л`жи со опашки бидејќи гејција веќе е банкротирана и има големи рестрикции како што се скратени плати на сите институции па дури и приватниците ,а даноци и цените се високи значи 30 евра да ви дадат тоа е исто како 100 денари на ѓуптин за амалска работа и со тоа 100 денари што можете да купите .Затоа подобро одете во Италија иако таму е криза ама стандардни нивни се поголеми од гејција.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Lazat. Bo gejcija letoto za kelner dnevnica bese 25EUR. Beraci i zemjodelci zemaat po 20EUR dnevnica.
Otvorete oci. A kako za ilegalci (legalno ne moze bez rab. Viza da se raboti so mk. Pasos) dnevnicata ke bide i pomala.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Za 30 evra dnevno ako e vistina togas i ne e tolku loso,ali ne planiraj da napravis kariera so toa,cisto privremeno nesto kolku na noze da zastanes...Se najdobro.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
757
Поени од реакции
1.196
Za 30 evra dnevno ako e vistina togas i ne e tolku loso,ali ne planiraj da napravis kariera so toa,cisto privremeno nesto kolku na noze da zastanes...Se najdobro.
па тоа и ми е целта,пошто еве на пример више од 2 години собирам пари за друга кола и никако да соберам,вака бар ќе можам да завршам некоја работа со 1500-2000 е,кола или бизнис да почнам...
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
па тоа и ми е целта,пошто еве на пример више од 2 години собирам пари за друга кола и никако да соберам,вака бар ќе можам да завршам некоја работа со 1500-2000 е,кола или бизнис да почнам...
Daj odgovori na pp
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Не се млатете со такви планови , дури и во најдобрите времиња на просперитет и широкоградост на јужните ни соседи , берачите на портокали не заработувале 20 евра !
Башка што од поодамна бизнисот со берење го водат наши дечки кои се заборавиле таму со години. Тоа значи дека ако се одбие нивниот дел , заработката се смалува за 10-15 % .Собираат наши луѓе ги сместуваат по 20-30 души во плевни со мизерни услови , успат за тоа сместување им наплакаат. Ако заработиш 12-16 евра во ден чисти , на коњ си . Башка се работи крваво , понекогаш и буквално !
2000 евра да собереш од берење портокали ? Може за 3 -4 години ! Кога ке ги одбиеш сите трошоци ако си дојдеш со 400 евра , супер си!
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Не се млатете со такви планови , дури и во најдобрите времиња на просперитет и широкоградост на јужните ни соседи , берачите на портокали не заработувале 20 евра !
Башка што од поодамна бизнисот со берење го водат наши дечки кои се заборавиле таму со години. Тоа значи дека ако се одбие нивниот дел , заработката се смалува за 10-15 % .Собираат наши луѓе ги сместуваат по 20-30 души во плевни со мизерни услови , успат за тоа сместување им наплакаат. Ако заработиш 12-16 евра во ден чисти , на коњ си . Башка се работи крваво , понекогаш и буквално !
2000 евра да собереш од берење портокали ? Може за 3 -4 години ! Кога ке ги одбиеш сите трошоци ако си дојдеш со 400 евра , супер си!

Top kazano.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
15
Поени од реакции
5
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Не се млатете со такви планови , дури и во најдобрите времиња на просперитет и широкоградост на јужните ни соседи , берачите на портокали не заработувале 20 евра !
Башка што од поодамна бизнисот со берење го водат наши дечки кои се заборавиле таму со години. Тоа значи дека ако се одбие нивниот дел , заработката се смалува за 10-15 % .Собираат наши луѓе ги сместуваат по 20-30 души во плевни со мизерни услови , успат за тоа сместување им наплакаат. Ако заработиш 12-16 евра во ден чисти , на коњ си . Башка се работи крваво , понекогаш и буквално !
2000 евра да собереш од берење портокали ? Може за 3 -4 години ! Кога ке ги одбиеш сите трошоци ако си дојдеш со 400 евра , супер си!
ова некаде можеби е точно, јас не верувам

пред да ги стегнат грците дневница за аргатување беше од 30-40 евра,проблем е само да ги најдиш сигурни луѓе кои чесно ќе ти исплатат......сега е нешто намалена и не е сигурно дека ќе ги добиеш парите,значи ви треба сигурна врска за да добиете работа со чесни луѓе кои ќе ви го платат трудот........мислам дека сега дневницата е 20-25 евра
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
ова некаде можеби е точно, јас не верувам

пред да ги стегнат грците дневница за аргатување беше од 30-40 евра,проблем е само да ги најдиш сигурни луѓе кои чесно ќе ти исплатат......сега е нешто намалена и не е сигурно дека ќе ги добиеш парите,значи ви треба сигурна врска за да добиете работа со чесни луѓе кои ќе ви го платат трудот........мислам дека сега дневницата е 20-25 евра
30-40 евра во земјоделство , јок ! Во градежништво и услуги , пеки ! Ама сега ни таму нема кој знае што ! А за главниот проблем сам си го даде одговорот , твоето неверување нема да ја смени состојбата , уствари имам впечаток дека знаеш оти реално е лошо ама не сакаш да си признаеш !
--- надополнето: 17 декември 2013 во 18:47 ---
Nekoj spomna za rabota vo Italija. Da ne ima nekoj konkretni informacii za rabota vo Italija odnosno za berenje jabolka ili mandarini
--- надополнето: 17 декември 2013 во 07:02 ---
Vidov i oglas za tamu ali ne mozam da go dobijam momakov. Da ne probal nekoj da iskomunicira so nego ? http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1536685-Rabotnici-za-EU-i-Anglija
За мандарини не знам за јаболка Јужен Тирол е центарот , Болцано , Мерано енд околина! Трасите таму веке одамна се утабани , Источна Македонија и Велешко , можеш да отидеш само со договор со некој роднина или пријател и со бугарски пасош во основа . А тие што се нудат за посредници , чест на исклучоци , изгледа им снемало пари за во кладилница!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
30-40 евра во земјоделство , јок ! Во градежништво и услуги , пеки ! Ама сега ни таму нема кој знае што ! А за главниот проблем сам си го даде одговорот , твоето неверување нема да ја смени состојбата , уствари имам впечаток дека знаеш оти реално е лошо ама не сакаш да си признаеш !
--- надополнето: 17 декември 2013 во 18:47 ---


За мандарини не знам за јаболка Јужен Тирол е центарот , Болцано , Мерано енд околина! Трасите таму веке одамна се утабани , Источна Македонија и Велешко , можеш да отидеш само со договор со некој роднина или пријател и со бугарски пасош во основа . А тие што се нудат за посредници , чест на исклучоци , изгледа им снемало пари за во кладилница!
ниту некој бранам ниту сакам,арно ама живеам на 15 километри од границата каде доста луѓе работеа и се офајдија од сезонските работи - добиваа дневници од 30-40 евра па ти сакај верувал или не верувај твоја работа.......откако ја притиснаја грција со долговите дневницата се смали на 20-25 евра и многу важно е што не се фаќа со секој работа,односно постои ризик да не добиеш ништо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom