Сезонска работа во Грција (Portofruit Arta

Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Имаме потреба од 27 луѓе од Македонија за берба на портокали во Периодот од 22.12.2016 па се до крај на сезоната за берба до Мај 2017.Обезбедено и Платено Сместување во близина на компанијата + Јадење. Месечна плата миниум 2200Евра + Можност за плакање прекувремено работење. Компанијата е позната по високиот квалитет на портокали кои доаѓаат од Арта - Грција.

Дали на некој ова му е верно? Дали некој има некакво искуство со компанијава и дали воопшто работел таму преку посредници од Македонија? Секоја информациај е добредојдена.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Имаме потреба од 27 луѓе од Македонија за берба на портокали во Периодот од 22.12.2016 па се до крај на сезоната за берба до Мај 2017.Обезбедено и Платено Сместување во близина на компанијата + Јадење. Месечна плата миниум 2200Евра + Можност за плакање прекувремено работење. Компанијата е позната по високиот квалитет на портокали кои доаѓаат од Арта - Грција.

Дали на некој ова му е верно? Дали некој има некакво искуство со компанијава и дали воопшто работел таму преку посредници од Македонија? Секоја информациај е добредојдена.
Mi izgleda golema suma, ne e bas realno. Ama probaj kontaktiraj gi, prevaranti lesno se poznavaat, ili ke pocne da bara pari/provizija ili da mrcka nesto.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Mi izgleda golema suma, ne e bas realno. Ama probaj kontaktiraj gi, prevaranti lesno se poznavaat, ili ke pocne da bara pari/provizija ili da mrcka nesto.
И мене тоа ми е сумливо. 2200 евра за Грција незнам кој дава... 1600 денари бара за посредувањето, картата до таму да си ја платам 25 евра и после секој месец 100 евра од платата.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
2200 ??? 500-600еу зема една собарка во хотел, конобар, шанкер не може повеќе од 700-800 еу ... за берач на портокали ( жими квалификованата работа ) дава 2200 ??? :vozbud:[DOUBLEPOST=1481918975][/DOUBLEPOST]Тоа минимум 2200 еу ми фати окото, као може и повеќе ? Значи моја предпоставка ќе ти кажат од гајба колку пари имаш, колку повеќе ќе црнчиш по плантажите, колку си поиздржлив - толку повеќе пари ... немаш фиксна плата. Така јас го сваќам. 2200 еу може ќе ги вадиш ако береш по 13-14 часа на ден....
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
И мене тоа ми е сумливо. 2200 евра за Грција незнам кој дава... 1600 денари бара за посредувањето, картата до таму да си ја платам 25 евра и после секој месец 100 евра од платата.
Hehehe, posreduvaat rabota so osnovica 2200 eura, a baraat 1600 denari provizija :D Malku gi izmesale valutite valjda. Prevaranti kolku sakas.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
jas posreduvav za rabota vo ceska so plata obezbedeno prviot mesec 550e a vtoriot i tretiot po 700e . na sekoj mesec mu sopirav po 50e kako provizija za posrednistvo . bea obezbedeni uslovi stan , jadenje ednas dnevno i prevozot . Ostanatoto na nivni trosok . E sea makedonce normalno ke se zali de malce bila plata de u stanot nemalo banjarki , de pasta za zabi i t.n Ali barem sekogas platata na raka ja dobivale a ne preku smetki ili transakcioni kako sto pravaat tamu .
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
jas posreduvav za rabota vo ceska so plata obezbedeno prviot mesec 550e a vtoriot i tretiot po 700e . na sekoj mesec mu sopirav po 50e kako provizija za posrednistvo . bea obezbedeni uslovi stan , jadenje ednas dnevno i prevozot . Ostanatoto na nivni trosok . E sea makedonce normalno ke se zali de malce bila plata de u stanot nemalo banjarki , de pasta za zabi i t.n Ali barem sekogas platata na raka ja dobivale a ne preku smetki ili transakcioni kako sto pravaat tamu .
Abe druze toa ok si e, koga ke pobaras usluga, redno e i da prasas dali i kolku kosta na kraj. Jas nemam nisto protiv posrednici, koga ima rabota, ima i za tebe i za rabotnikot. Ama primerot pogore epten ne drzi voda. Kade be 2200e osnovica za sezonska rabota i toa u Grcija :D
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Nema osnova toa 2200e . Toa e samo vetuvanje za da oberat nekoj . Uste od samiot start ako ti pobara pari posreduvacot rabotata ne ode nikade. Posreduvacot nema nikakva vrska so rabotnikot tuku so rabotodavacot si sklopuvaat dogovor za da mu najde rabotnici i od nivnata plata da mu sopira odreden del a ne da mu bara na rabotnicite pari za posredenata rabota. Toa e sve mizi da ti bajam . Oti go zboram od licno iskustvo kako posreduvac i otkazav od toa iako mislete deka lesna para e u toa ama ne e .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Имаме потреба од 27 луѓе од Македонија за берба на портокали во Периодот од 22.12.2016 па се до крај на сезоната за берба до Мај 2017.Обезбедено и Платено Сместување во близина на компанијата + Јадење. Месечна плата миниум 2200Евра + Можност за плакање прекувремено работење. Компанијата е позната по високиот квалитет на портокали кои доаѓаат од Арта - Грција.

Дали на некој ова му е верно? Дали некој има некакво искуство со компанијава и дали воопшто работел таму преку посредници од Македонија? Секоја информациај е добредојдена.
Ако е како што напишале тука тогаш имаш и јадење, а и платата почнува од 2200 евра, значи твој трошо карта до таму и тоа е тоа.
Прашај си следново: колку часа треба да работиш за тие 2200 евра, колку денови во неделата, колку оброци те следуваат од нивна страна дневно, како ќе ти се исплаќаат парите (неделно, месечно, посредникот ќе ти ги дава некако на рака, газдата ќе ти ги дава на рака)?
Сумливо ми е искрено, можеби и да даваат за 6 дена работа по 12 часа дневно, така ми има логика или евентуално може да имаш ограничување на бројот на гајби што ќе ги набереш што претспоставувам дека е во овој случај, ако е ставена некоја разумна бројка може и ќе ги земеш тие 2200 евра, а ако е нормата намерно направена колку за двајца нема никогаш да ја постигнеш сумата од 2200.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.775
Ако е како што напишале тука тогаш имаш и јадење, а и платата почнува од 2200 евра, значи твој трошо карта до таму и тоа е тоа.
Прашај си следново: колку часа треба да работиш за тие 2200 евра, колку денови во неделата, колку оброци те следуваат од нивна страна дневно, како ќе ти се исплаќаат парите (неделно, месечно, посредникот ќе ти ги дава некако на рака, газдата ќе ти ги дава на рака)?
Сумливо ми е искрено, можеби и да даваат за 6 дена работа по 12 часа дневно, така ми има логика или евентуално може да имаш ограничување на бројот на гајби што ќе ги набереш што претспоставувам дека е во овој случај, ако е ставена некоја разумна бројка може и ќе ги земеш тие 2200 евра, а ако е нормата намерно направена колку за двајца нема никогаш да ја постигнеш сумата од 2200.
Просечна плата во Грција е 1000 евра (нешто помалку од 1000 ама ајде) за 40 работни часа неделно. За да стигне до 2200 евра треба да работи без прекин 7 дена во неделата, сигурно не е платата за берење портокали што е "професија" подолу од чистач поголема од просечната плата таму. Згора на тоа сместување и јадење, па и дополнителните часови се платени. Ова го нема во Германија, Шведска и Англија не па во Грција за берење портокали.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Мене око ми фати гугл транслејтот на македонски, еден од знаците дека огласот има елементи на превара:

The orange production is being made between the 20th of October till the 15th of May and it can be different according to the variety. There is also a variety being produced during the summer .
Портокал производство се врши помеѓу 20-ти октомври до 15-ти мај, а тоа може да биде различен во зависност од сортата. Постои, исто така, различни се произведува во текот на летото.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Работно време ти е од 6 наутро до 16 часот со два појадоци дневно. Го прашав работниците со која автобуска компанија ќе одат до Грција (За да ги прашам нив дали имаат превоз за работници до тоа место) ми рече дека превозот е со приватен автобус, како и да е, мислам дека е превара. Ќе најди 50 будали ќе му дадат по 1600 денари и оп ете пари. Одлична замисла! :D
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Abe prevara ziva e ovoa,lapat po 30 evra kao za aplikacija posle te blokirat od stranata,taka ke zakrpat edno 20 luge i poveke i ke si lapat paricki tie a ti so kurot vo raka ke si ostanes.,,,,,
Edni te isti se pojavuvat na fejsbuk so slicen oglas samo za razlicni rabotni pozicii i gi lazat po ovoj napaten narod![DOUBLEPOST=1481997338][/DOUBLEPOST]Abe prevara ziva e ovoa,lapat po 30 evra kao za aplikacija posle te blokirat od stranata,taka ke zakrpat edno 20 luge i poveke i ke si lapat paricki tie a ti so kurot vo raka ke si ostanes.,,,,,
Edni te isti se pojavuvat na fejsbuk so slicen oglas samo za razlicni rabotni pozicii i gi lazat po ovoj napaten narod!
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Abe prevara ziva e ovoa,lapat po 30 evra kao za aplikacija posle te blokirat od stranata,taka ke zakrpat edno 20 luge i poveke i ke si lapat paricki tie a ti so kurot vo raka ke si ostanes.,,,,,
Edni te isti se pojavuvat na fejsbuk so slicen oglas samo za razlicni rabotni pozicii i gi lazat po ovoj napaten narod![DOUBLEPOST=1481997338][/DOUBLEPOST]Abe prevara ziva e ovoa,lapat po 30 evra kao za aplikacija posle te blokirat od stranata,taka ke zakrpat edno 20 luge i poveke i ke si lapat paricki tie a ti so kurot vo raka ke si ostanes.,,,,,
Edni te isti se pojavuvat na fejsbuk so slicen oglas samo za razlicni rabotni pozicii i gi lazat po ovoj napaten narod!
Druze ne se site isti . Procitaj pogore jas sto napisav. Posrednikot ne bara odnapred pari tuku si zapira od platata na rabotnikot sekoj mesec .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom