Седумдесет родители ќе добијат прекршочна пријава бидејќи не ги вакцинирале децата

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Во Нигерија пред неколку години се појавија случаи на Полио бидејќи муслиманите не сакаа да си вакцинираат децата. Поради тоа Полио сеуште е актуелно како вакцина. Поради 2-3ца будали, останатите се трујат со вакцини. Да не почнам дека има медицински контраиндикации кај некои вакцини. Па кутри деца со пореметен имунитет уште Полио, Дифтерија или Пертусис им фали да фатат од некој кој мисли дека вакцините се теорија на заговор.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
ГИ ПОЗНАВАШЕ ОД ПРЕД ПРВАТА ВАКЦИНА?!

Првата вакцина ја примаат на 1 месец од раѓањето и ти ги знаеше дека се сосема нормално интелигентни особи пред да ја примаат...
Не заебаваш...
Реагираа на секакви глупости и пред тој 1 месец со нивните бебешки мозоци, а после првата вакцина едноставно како да им исчезна паметот.

Те молам не ми реплицирај повеќе, темава се однесува исклучиво на профитирање од туѓи маки и нема никаква поврзаност со решавање на здравствените проблеми на луѓето, а особено не на децата, а јас немам никаков интерес во учествување во ваква тема.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Реагираа на секакви глупости и пред тој 1 месец со нивните бебешки мозоци, а после првата вакцина едноставно како да им исчезна паметот.

Те молам не ми реплицирај повеќе, темава се однесува исклучиво на профитирање од туѓи маки и нема никаква поврзаност со решавање на здравствените проблеми на луѓето, а особено не на децата, а јас немам никаков интерес во учествување во ваква тема.
Како поточно им исчезна паметот и на какви нешта реагираа пред да ја примаат вакцината и која вакцина ја имаат примано?

И инаку има и вакцина шо се прима 24 од раѓање... доза од вакцината за хепатит Б :)
 
Последно уредено:
D

Darko_ufo

Гостин
Абе идете пукајте ги децата со кинеските вакцини и ќутете зашто чичко Гуго и чичко Тодоров има маме да ви расплачат, знаете ли дека не сме први во Европа во деца со аутизам? Мора да бидеме и во тоа лидери...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Како поточно им исчезна паметот и на какви нешта реагираа пред да ја примаат вакцината и која вакцина ја имаат примано?
Прими го моето извинување бидејќи не сум до толку запознаен со нивната медицинска историја, најчесто одам да им честитам принова во семејството, се запознавам со приновата, останувам 2 до 3 часа и потоа си заминувам. Исклучок се моите блиски роднини кои почесто ги посетувам, а досега нивните деца немале никакви последици од вакцинацијата - засега - фала му на Бога.

Но вообичаено симптомите беа, односно се истите - бебето или плаче со саати, или е мирно и не реагира буквално на ништо, едноставно се однесува полумртво, кога не би ги отворило очите би рекол дека е мртво.

Извини ме, јас не сум ниту лекар, ниту медицински научник, а бидејќи навистина ме боли кога вакви работи се случуваат, воопшто не ме интересираат ни твоите, ни било чии други медицински, научни или не знам какви истражувања и/или објаснувања кои наводно докажуваат дека вакцините се безбедни.

Верувам во тоа што го имам видено со свои очи повеќе отколку што верувам во научните/медицинските истражувања.

Малку повеќе сум конзервативен на таа тема, па затоа извини ме.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Абе идете пукајте ги децата со кинеските вакцини и ќутете зашто чичко Гуго и чичко Тодоров има маме да ви расплачат, знаете ли дека не сме први во Европа во деца со аутизам? Мора да бидеме и во тоа лидери...
Кај е таа статистика за тоа дека сме први во Европа во деца со аутизам?
 
Член од
9 август 2014
Мислења
415
Поени од реакции
908
Покажете една научна студија од некој институт со кредибилитет, според која вакцините предизвикуваат аутизам? И немојте со она познавам луѓе, кои откако го вакцинираа детето, тоа стана аутистично.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Кај е таа статистика за тоа дека сме први во Европа во деца со аутизам?
Па реков дека НЕ СМЕ ПРВИ, ама мораме да бидеме лидери и во тоа пошто во се друго станавме лидери.[DOUBLEPOST=1444938405][/DOUBLEPOST]
Покажете една научна студија од некој институт со кредибилитет, според која вакцините предизвикуваат аутизам? И немојте со она познавам луѓе, кои откако го вакцинираа детето, тоа стана аутистично.
Моли се еден ден ти да не станеш од ''познавам луѓе'' па да ти се удри во глава инаку едно време ова беше тренд





Сите кредибилитетни институти викаа дека радиумот ти го продолжува животот, се додека Кири и маж и не умреа од рак...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Ова е дискутабилно прашање во секоја земја, ама мојот став е дека не смеат сите вакцини да бидат со закон задолжителни, можеби само за морбили.
Дали казната ќе ги премисли родителите? НЕ, толку, готово, тука завршува потребата од таков закон за принудно вакцинирање.

Наместо тоа доволни се незапишување во градинка и училиште, непримање на додатоци и разни пари, протокол за објасување и пристап до тие родители.
Џабе што ќе ги казнат кога кај родителите само ќе се зголеми гневот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Има доста луѓе (лекари, функционери...) кои своите деца ги вакцинираат во Грција (не знам точно за која вакцина се работи, али тоа се случува откако беа увезени некои вакцини неодамна).
распрашајте се за ова
 
Член од
9 август 2014
Мислења
415
Поени од реакции
908
Па реков дека НЕ СМЕ ПРВИ, ама мораме да бидеме лидери и во тоа пошто во се друго станавме лидери.[DOUBLEPOST=1444938405][/DOUBLEPOST]
Моли се еден ден ти да не станеш од ''познавам луѓе'' па да ти се удри во глава инаку едно време ова беше тренд





Сите кредибилитетни институти викаа дека радиумот ти го продолжува животот, се додека Кири и маж и не умреа од рак...
Сериозно правиш споредба мегу науката и медицината на крај на 19 век, со онаа на 21 век? Алал ти вера.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Прими го моето извинување бидејќи не сум до толку запознаен со нивната медицинска историја, најчесто одам да им честитам принова во семејството, се запознавам со приновата, останувам 2 до 3 часа и потоа си заминувам. Исклучок се моите блиски роднини кои почесто ги посетувам, а досега нивните деца немале никакви последици од вакцинацијата - засега - фала му на Бога.

Но вообичаено симптомите беа, односно се истите - бебето или плаче со саати, или е мирно и не реагира буквално на ништо, едноставно се однесува полумртво, кога не би ги отворило очите би рекол дека е мртво.

Извини ме, јас не сум ниту лекар, ниту медицински научник, а бидејќи навистина ме боли кога вакви работи се случуваат, воопшто не ме интересираат ни твоите, ни било чии други медицински, научни или не знам какви истражувања и/или објаснувања кои наводно докажуваат дека вакцините се безбедни.

Верувам во тоа што го имам видено со свои очи повеќе отколку што верувам во научните/медицинските истражувања.

Малку повеќе сум конзервативен на таа тема, па затоа извини ме.
За волја на вистината, навистина има такви примери на поствакцинална енцефалопатија, не аутизам, и тоа бил стравот одамна, со децении. Но тие примери се докажало дека се резултат на подложна мутација и таква енцефалопатија ќе настане и без вакцинирање и за тоа имало многу примери.

Се работи за мутација на некои рецептори кои под некој стрес фактор, најчесто покачена температура, доведуваат до воспаление кое може да има некои последици. И такво воспаление ќе настанело и без вакцинација. Само што кај бебињата првата температура е од вакцината и затоа тогаш за прв пат излегува на површина тоа воспаление.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2603512/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1867082/
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Јас децата ги вакцинирав од сите вакцини, освен од ХПВ.

Таа вакцина е премногу нова и не се знае какви нус појави може да предизвика, а и ХПВ -от и така може да се избегне ако не шараш многу.

А инаку ме фаќало страв секогаш кога ги носам на вакцинација децава, заради состојбата во кое е нашево здравство и заради квалитетот на вакцините.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Па реков дека НЕ СМЕ ПРВИ, ама мораме да бидеме лидери и во тоа пошто во се друго станавме лидери.[DOUBLEPOST=1444938405][/DOUBLEPOST]
Моли се еден ден ти да не станеш од ''познавам луѓе'' па да ти се удри во глава инаку едно време ова беше тренд





Сите кредибилитетни институти викаа дека радиумот ти го продолжува животот, се додека Кири и маж и не умреа од рак...
Taка е. Официјалната наука врз која денес се базира стравот од слободен избор за вакцинација, едно време викаше дека е скроз ОК, цевките за водовод да се од азбест, Плутон е планета, а окапито изумрело пред неколку стотици илјади години. А после рече цевки за вода не од азбест, Плутон не е планета, а окапито ипак живее у афричка џунгла.
Така да, ОК е официјалната наука, али внимавајте на "само смо се шалили" можноста.[DOUBLEPOST=1444939155][/DOUBLEPOST]
Јас децата ги вакцинирав од сите вакцини, освен од ХПВ.

Таа вакцина е премногу нова и не се знае какви нус појави може да предизвика, а и ХПВ -от и така може да се избегне ако не шараш многу.

А инаку ме фаќало страв секогаш кога ги носам на вакцинација децава, заради состојбата во кое е нашево здравство и заради квалитетот на вакцините.
Ја исто. Планирам да ја избегнам ХПВ-то.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom