Седумдесет родители ќе добијат прекршочна пријава бидејќи не ги вакцинирале децата

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.349
Нив ги боли ташакот за нас. Дали сме биле вакцинирани или не.
Да им беше битно здравјето на граѓаните немаше на рефус да увезуваат вакцини од Централна Африка, него ќе увезеа некои што се ОК. Да се Ок споменатите вакцини, кои пред некое време ги увезоа нема сите фаци своите деца да ги вакцинираат у Грчка. Да им беше битно здравјето наше, немаше да има милион случаи како Тамара и ред друго.
Овие прекршочни за вакциниве, се во склоп на засилените активности на бандата за прибирање пари (деновиве се актиравни и други арамиски структури: извршители, пајаци, сообраќајна...).
Легална кражба.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ова за училиштето и не ми држи некоја логика.... што е криво детето што не го вакцинирале...
Родителите се криви што не го вакцинирале и детето ќе ги сноси последиците од нивната неодговорност и квазизнаења. За тоа родителите мора да бидат свесни кога го донесуваат нивниот избор и не смее да се дозволи изборот на еден родител да ги загрози животите на n-други деца.

Зашто кога сте Вакцинирани т.е. ЗАШТИТЕНИ се плашите од тие незаштитените, нели бактериите неможат да ве повредат.
Остави ги тие незаштитените ќе ги нападне лошата бактерија и ќе се спасите од нив.

Одлуките што човек ги носи зависи со какви информации располага и како ги процесира . Некои имале предмет Логика некој немале па им треба авторитет за да им каже што треба да прават.
Убаво си пишувате имунитет на "СТАДОТО" само кој е овдека овцата :свиркам:
Имунитетот на „стадото“ (или општеството, нели) се базира врз тоа дека НЕМА невакцинирани луѓе и поради тоа НЕ се шират болестите, а апелира на свеста на луѓето (која очигледно се' повеќе недостига) за живот во заедништво. Земајќи предвид дека овој тренд на сатанизирање на вакцините зема замав, постои реален ризик да се разниша имунитетот на стадото од кој зависат и луѓето кои од различни причини не смеат да се вакцинираат (имунолошки компромитираните луѓе).
Јас би сметала за разумно да има избор да не се вакцинираат децата исклучиво во случај кога тие заедно со родителите би живееле на некој изолиран остров или некаде на планина каде што не би имале апсолутно никаков контакт со други лица кои непотребно би ги изложувале на ризик од едноставно превентабилни болести.
Еве еден сликовит пример за полесно да разбереш кого штити имунитетот на стадото и зошто е битен и кој се плаши од твоите невакцинирани деца

Научна студија која ги побива врските помеѓу вакцините и аутизмот. (Чисто да се разбереме, научна ≠ Слаѓана Велков, Јадранка Бибан, игланаздравјеневлегува-аБогаминимозок).
Студијата која ги поврзува вакцините со аутизмот е побиена и е докажано дека докторот кој ја спроведувал бил потплатен од адвокатите кои биле противници во трка по оштета од фармацевтската куќа која произведува вакцини (или не ви се читаат тие факти, а?) :свиркам:
Инаку, во однос на штетните материи во вакцините пак со еден сликовит пример

И на крај на краевите, сите кои мислите дека сте упатени во вакцинациите, едно прашање чисто про форма, дали сте поминале 6 години медицински факултет, уште 6 години специјализација и сте поминале минимум 5 до 10 години екстензивно истражување за да тврдите дека знаете повеќе од „лошите“ доктори кои си ги посветиле животите на таа цел и нивните истражувања поминале 10 различни инстанци пред да бидат потврдени и објавени? Не? Прочитавте на интернет? Гледавте видео на YouTube? Ооооо, срцки :love:
За крај, да резимирам, исклучително многу ме радува фактот што конечно се презема нешто да се регулира ова лудило со вакцините. Целосно го поддржувам овој чекор и се надевам дека ќе се продолжи вака.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Родителите се криви што не го вакцинирале и детето ќе ги сноси последиците од нивната неодговорност и квазизнаења. За тоа родителите мора да бидат свесни кога го донесуваат нивниот избор и не смее да се дозволи изборот на еден родител да ги загрози животите на n-други деца.



Имунитетот на „стадото“ (или општеството, нели) се базира врз тоа дека НЕМА невакцинирани луѓе и поради тоа НЕ се шират болестите, а апелира на свеста на луѓето (која очигледно се' повеќе недостига) за живот во заедништво. Земајќи предвид дека овој тренд на сатанизирање на вакцините зема замав, постои реален ризик да се разниша имунитетот на стадото од кој зависат и луѓето кои од различни причини не смеат да се вакцинираат (имунолошки компромитираните луѓе).
Јас би сметала за разумно да има избор да не се вакцинираат децата исклучиво во случај кога тие заедно со родителите би живееле на некој изолиран остров или некаде на планина каде што не би имале апсолутно никаков контакт со други лица кои непотребно би ги изложувале на ризик од едноставно превентабилни болести.
Еве еден сликовит пример за полесно да разбереш кого штити имунитетот на стадото и зошто е битен и кој се плаши од твоите невакцинирани деца

Научна студија која ги побива врските помеѓу вакцините и аутизмот. (Чисто да се разбереме, научна ≠ Слаѓана Велков, Јадранка Бибан, игланаздравјеневлегува-аБогаминимозок).
Студијата која ги поврзува вакцините со аутизмот е побиена и е докажано дека докторот кој ја спроведувал бил потплатен од адвокатите кои биле противници во трка по оштета од фармацевтската куќа која произведува вакцини (или не ви се читаат тие факти, а?) :свиркам:
Инаку, во однос на штетните материи во вакцините пак со еден сликовит пример

И на крај на краевите, сите кои мислите дека сте упатени во вакцинациите, едно прашање чисто про форма, дали сте поминале 6 години медицински факултет, уште 6 години специјализација и сте поминале минимум 5 до 10 години екстензивно истражување за да тврдите дека знаете повеќе од „лошите“ доктори кои си ги посветиле животите на таа цел и нивните истражувања поминале 10 различни инстанци пред да бидат потврдени и објавени? Не? Прочитавте на интернет? Гледавте видео на YouTube? Ооооо, срцки :love:
За крај, да резимирам, исклучително многу ме радува фактот што конечно се презема нешто да се регулира ова лудило со вакцините. Целосно го поддржувам овој чекор и се надевам дека ќе се продолжи вака.
Треба безусловно да им веруеме на докторите, зашто они ја следат слепо хипократовата заклетва и сѐ што прават, прават за здравјето на пациентот, а не ја фермаат уопште фармацеутската индустрија, која е индустрија т.е. бизнис, на кој на прво место му е профитот, а не некој лист со неколку реченици, напишан кујзнае кога.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да им беше битно здравјето на граѓаните немаше на рефус да увезуваат вакцини од Централна Африка, .
Ако се од таму увезувани, тогаш ова ја менува ситуациијата. Наебали смо.

Таму Американците експериментираа со разни вакцини, притоа и давајќи една вакцина официјално, а реално друга. Излегоа и од Белата Куќа со јавно "извинение".
 
B

Bafra

Гостин
Родителите се криви што не го вакцинирале и детето ќе ги сноси последиците од нивната неодговорност и квазизнаења. За тоа родителите мора да бидат свесни кога го донесуваат нивниот избор и не смее да се дозволи изборот на еден родител да ги загрози животите на n-други деца.



Имунитетот на „стадото“ (или општеството, нели) се базира врз тоа дека НЕМА невакцинирани луѓе и поради тоа НЕ се шират болестите, а апелира на свеста на луѓето (која очигледно се' повеќе недостига) за живот во заедништво. Земајќи предвид дека овој тренд на сатанизирање на вакцините зема замав, постои реален ризик да се разниша имунитетот на стадото од кој зависат и луѓето кои од различни причини не смеат да се вакцинираат (имунолошки компромитираните луѓе).
Јас би сметала за разумно да има избор да не се вакцинираат децата исклучиво во случај кога тие заедно со родителите би живееле на некој изолиран остров или некаде на планина каде што не би имале апсолутно никаков контакт со други лица кои непотребно би ги изложувале на ризик од едноставно превентабилни болести.
Еве еден сликовит пример за полесно да разбереш кого штити имунитетот на стадото и зошто е битен и кој се плаши од твоите невакцинирани деца

Научна студија која ги побива врските помеѓу вакцините и аутизмот. (Чисто да се разбереме, научна ≠ Слаѓана Велков, Јадранка Бибан, игланаздравјеневлегува-аБогаминимозок).
Студијата која ги поврзува вакцините со аутизмот е побиена и е докажано дека докторот кој ја спроведувал бил потплатен од адвокатите кои биле противници во трка по оштета од фармацевтската куќа која произведува вакцини (или не ви се читаат тие факти, а?) :свиркам:
Инаку, во однос на штетните материи во вакцините пак со еден сликовит пример

И на крај на краевите, сите кои мислите дека сте упатени во вакцинациите, едно прашање чисто про форма, дали сте поминале 6 години медицински факултет, уште 6 години специјализација и сте поминале минимум 5 до 10 години екстензивно истражување за да тврдите дека знаете повеќе од „лошите“ доктори кои си ги посветиле животите на таа цел и нивните истражувања поминале 10 различни инстанци пред да бидат потврдени и објавени? Не? Прочитавте на интернет? Гледавте видео на YouTube? Ооооо, срцки :love:
За крај, да резимирам, исклучително многу ме радува фактот што конечно се презема нешто да се регулира ова лудило со вакцините. Целосно го поддржувам овој чекор и се надевам дека ќе се продолжи вака.
:bravobe:
А што викаш да почнам да вадам ОФИЦИЈАЛНИ документи едно 50 години назад каде што ДОКТОРИТЕ кажуваат дека : ШЕЌЕРОТ , БЕЛОТО БРАШНО, СОЛТА, МАРГАРИНОТ а и цигарите се КОРИСНИ за нашето здравје.

Од сликата не разбрав од што се плашите ....

НЕ ме интересира колку години си учела, туку ШТО си научила

Срцка ти Слободно ти верувај си на докторите и истражувања финансирани од приватни фондови, само не ме терај мене да верувам. Јас не ви викам НЕ вакцинирај, ти мене ме ПРИСИЛУВАШ , ме праќаш на пуст остров :facepalm:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Треба безусловно да им веруеме на докторите, зашто они ја следат слепо хипократовата заклетва и сѐ што прават, прават за здравјето на пациентот, а не ја фермаат уопште фармацеутската индустрија, која е индустрија т.е. бизнис, на кој на прво место му е профитот, а не некој лист со неколку реченици, напишан кујзнае кога.
Не си размислил дека на фармацевтската индустрија повеќе и' одговара да се шират болести отколку луѓето да се имунизирани? Лекување на сипаници чини повеќе од 5000 евра, вакцината е колку, 50, 100?
:bravobe:
А што викаш да почнам да вадам ОФИЦИЈАЛНИ документи едно 50 години назад каде што ДОКТОРИТЕ кажуваат дека : ШЕЌЕРОТ , БЕЛОТО БРАШНО, СОЛТА, МАРГАРИНОТ а и цигарите се КОРИСНИ за нашето здравје.

Од сликата не разбрав од што се плашите ....

НЕ ме интересира колку години си учела, туку ШТО си научила

Срцка ти Слободно ти верувај си на докторите и истражувања финансирани од приватни фондови, само не ме терај мене да верувам. Јас не ви викам НЕ вакцинирај, ти мене ме ПРИСИЛУВАШ , ме праќаш на пуст остров :facepalm:
Се плашиме од незнаење ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Ако се од таму увезувани, тогаш ова ја менува ситуациијата. Наебали смо.

Таму Американците експериментираа со разни вакцини, притоа и давајќи една вакцина официјално, а реално друга. Излегоа и од Белата Куќа со јавно "извинение".
Не бре, така ми е зборот.
Инаку мислам дека од Индија се. На рефус, не спакувани во шишенца. Ќе се распрашам поубаво за која точно вакцина се работи, за која што идат у Грчка да си ги вакцинираат децата.
 
B

Bafra

Гостин
Не си размислил дека на фармацевтската индустрија повеќе и' одговара да се шират болести отколку луѓето да се имунизирани? Лекување на сипаници чини повеќе од 5000 евра, вакцината е колку, 50, 100?

Се плашиме од незнаење ;)
Епа еден учен човек рекол: Знам само дека ништо незнам. А не изгледал уплашен, нешто друго те плаши :P
Е сега тоа што ти го знаеш и јас го знам е различно ама тоа не е причина да ме праќаш на пуст остров со детето. Не ми е целта да бидеме како членови на СДСМ и ВМРО , туку не ми се мешај во одлуките, ако Ве прашам за совет незначи дека ќе го прифатам ;)

Пак не ми одговори зашто се плашите , нели сте заштитени...
Кога ќе имаш време прочитај малку поразлично:
http://www.whale.to/c/vaccination_is_child_abuse.html#The_great_polio_lie_
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.641
Треба безусловно да им веруеме на докторите, зашто они ја следат слепо хипократовата заклетва и сѐ што прават, прават за здравјето на пациентот, а не ја фермаат уопште фармацеутската индустрија, која е индустрија т.е. бизнис, на кој на прво место му е профитот, а не некој лист со неколку реченици, напишан кујзнае кога.
Никако верување на докторите. Верување строго само на Баба Рада, Иван Исцелител и локалниот поп.

- Од што ви е болно детево?
- Од туберколоза.
- Чај од бреза, три пати пред јадење.

- Ти дечко од што си болен?
- Од колера.
- Маточина за тебе.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.349
Никако верување на докторите. Верување строго само на Баба Рада, Иван Исцелител и локалниот поп.

- Од што ви е болно детево?
- Од туберколоза.
- Чај од бреза, три пати пред јадење.

- Ти дечко од што си болен?
- Од колера.
- Маточина за тебе.
А од другата страна пак...

- Ти девојче од што си болно?
- Настинка.
- Ќе те освежиме со една инфузија...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
:bravobe:
А што викаш да почнам да вадам ОФИЦИЈАЛНИ документи едно 50 години назад каде што ДОКТОРИТЕ кажуваат дека : ШЕЌЕРОТ , БЕЛОТО БРАШНО, СОЛТА, МАРГАРИНОТ а и цигарите се КОРИСНИ за нашето здравје.

Од сликата не разбрав од што се плашите ....

НЕ ме интересира колку години си учела, туку ШТО си научила

Срцка ти Слободно ти верувај си на докторите и истражувања финансирани од приватни фондови, само не ме терај мене да верувам. Јас не ви викам НЕ вакцинирај, ти мене ме ПРИСИЛУВАШ , ме праќаш на пуст остров :facepalm:
Не глеам од кај па право на родителот да не го вакцинира детето ради нешто што читнал на нет. Не значи дека ако е твое дете можеш што сакаш да праиш.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Епа еден учен човек рекол: Знам само дека ништо незнам. А не изгледал уплашен, нешто друго те плаши :P
Е сега тоа што ти го знаеш и јас го знам е различно ама тоа не е причина да ме праќаш на пуст остров со детето. Не ми е целта да бидеме како членови на СДСМ и ВМРО , туку не ми се мешај во одлуките, ако Ве прашам за совет незначи дека ќе го прифатам ;)

Пак не ми одговори зашто се плашите , нели сте заштитени...
Кога ќе имаш време прочитај малку поразлично:
http://www.whale.to/c/vaccination_is_child_abuse.html#The_great_polio_lie_
Ова е „релевантен“ извор на информации? o_O
Како и да е, јас конкретно не сум заштитена. Исто како и еден куп други луѓе, меѓу кои и деца кои поминале најразлични медицински процедури и чија здравствена состојба се потпира на глобалната имунизација, како и новороденчиња чии животи се доведени во ризик. Зошто мислиш дека е соодветно ти со твоите неодговорни одлуки да го доведеш во ризик мојот живот и животот на n други луѓе, иако ти, ниту твоите деца имаат ризик при имунизацијата? Зашто си прочитал неколку статии, си видел неколку шарени сликички, тоа е твоето длабинско истражување на темата?
 
B

Bafra

Гостин
Не глеам од кај па право на родителот да не го вакцинира детето ради нешто што читнал на нет. Не значи дека ако е твое дете можеш што сакаш да праиш.
Така де , во право си .
НЕ Е мое детето, на државата е . Да работи за нејзе да плаќа даноци , друго е небитно.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.641
А од другата страна пак...

- Ти девојче од што си болно?
- Настинка.
- Ќе те освежиме со една инфузија...
10 годишно девојче да не сакаш да ти каже точна дијагноза и да ти ги наброи сите болести од кои е болно? :icon_lol:

Нормално дека ќе каже настинка, кога како прво не е доктор и има факин' 10 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom