Седење до доцна

Член од
9 август 2008
Мислења
218
Поени од реакции
109
Има некои вечери треба да седам до доцна - сабајле (да учам), но секогаш ми се приспива и неможам да издржам. Не сум љубител на енергетски пијалоци (ред бул) ама ИЧ, и затоа си ја мачам душата. Испијам едно кафе (нормал) и пак ми се спие. Дајте некои совети или некои рецепти за кафе, или било што, да не ми се приспива зашто од досада ме фаќа дремка.
Фала однапред.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
пушти си порнич и нема да заспиеш :icon_lol:
Да, само што тогаш ке почни fap fap, ке се измори и уште побргу ке се успие.
Јас би го советувал креаторот на темата да си го распредели учењето во текот на денот за да не останува цела вечер учејќи.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ја као прам кога сакам да гледам НБА, ќе си легнам во 12, ќе го напрам алармот во 2, ќе станам одеднаш, ќе си измијам лицето, чаша сок и не ми се спие ич веќе. Ако ти се спие многу, легни си малце и после кога ќе ти ѕвони алармот одма стани. Треба јака волја, инаку претешко е без кафе да седиш цела вечер и да учиш. :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
јас пак коа пијам кафе уште повеќе ми се спие,чудна сорта сум,така да мој совет во врска со кафето не би ти користел :pos:
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Мавни четири ракии, и за пола час една чаша јогурт. :) Шала настрана. Досега како што приметуам најдобро е да си најдеш занимација. Зависи каков тип си. Ја коа ми е досадно и коа ми се приспива си пуштам некој глупости она кога ги сечат брунчињата и гној кога има внатре. Интересно ми е и си гледам :facepalm:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ако ти е досадно - спиј.
Коа ќе станеш - движи се меѓу луѓе, дружи се. Сигурно нема да ти е досадно така па нема да мораш да седиш безвезе до касно.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ne ja oddalecuvajte od nejnata potreba.Ona saka kasno vecer da moze da e aktivna.Epa pile, naj verojatno mislam deka kje treba da ispies kafe nakaj 6/7 saato predvecer i mislam deka gore dolu do kaj 2/3 po polnokj moze da izdrzes.Drugi nacini se, da si lupnes 2/3 epten zeski samari ili ja znaes kako pravev, zemav zapaljac go palam da gori po 20/30 sekundi i posle toa odma si go lepnam na stomak i da vides kako se budam ODMA!!!!!!! ali losoto e so belezi moze da ostanat i da se zalepi kozata :( ... zatoa po malku i kje vides kako kje okokores oci :)
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Значи тој/таа прашува што да направи за да не му/и се спие. Треба да учи за тоа време...

Епа вака, без спиење не можеш.... не ред бул, не ред пет, нема чаре.... мора да спиеш. Ако сакаш да не спиеш на вечер, мора да преспиеш некое време наутро, на пладне, попладне итн. За поголема издржливост, т.е. помалку да ти се спие можеби е добро Нескафе со повеќе лажички кафе, некојпат кога не сум спиел сум го користел ова, со 2 и пол лажици, но многу ретко. Најдобро земи спиј си кога ќе дојде време, какво учење... каков бакрач. :D

Или можеби да се учиш да седиш до доцна, не можам да те разберам во целост...
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Има некои вечери треба да седам до доцна - сабајле (да учам), но секогаш ми се приспива и неможам да издржам. Не сум љубител на енергетски пијалоци (ред бул) ама ИЧ, и затоа си ја мачам душата. Испијам едно кафе (нормал) и пак ми се спие. Дајте некои совети или некои рецепти за кафе, или било што, да не ми се приспива зашто од досада ме фаќа дремка.
Фала однапред.
И јас имав таков проблем, затоа и избегавав да учам навечер. Распредели си го времето поинаку, ако организмот ти бара да спиеш навечер наспиј се, а преку ден учи. Не се сите ноќни птици па да функционираат навечер посвежо. Ако ептен ти е итно за следен ден, тогаш изми се со ладна вода, и немој да јадеш многу пред да седнеш да учиш :)

Ја коа ми е досадно и коа ми се приспива си пуштам некој глупости она кога ги сечат брунчињата и гној кога има внатре. Интересно ми е и си гледам
:cautious: o_O
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
ке преспиш еднаш денски вака како мене од 17 до 20Ч и нема сон да те фати до 4 саттт, гарантирам :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Има некои вечери треба да седам до доцна - сабајле (да учам), но секогаш ми се приспива и неможам да издржам. Не сум љубител на енергетски пијалоци (ред бул) ама ИЧ, и затоа си ја мачам душата. Испијам едно кафе (нормал) и пак ми се спие. Дајте некои совети или некои рецепти за кафе, или било што, да не ми се приспива зашто од досада ме фаќа дремка.
Фала однапред.
Еден проверен рецепт од моите студентски денови на ЕТФ. Правиш турско кафе со две лажици кафе и го тураш во чаша/шоља во која има две лажици нескафе и една лажица цедевита. Делува 100%, само пази може срцебиење да доживееш во првиот сат, два. :vozbud:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Направи црн чај, ама појак, 2 дена око нема да склопиш.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Риталин или Адерал, обично лица со ADD синдром ги користат, но и доста се популарни меѓу uber бубаторите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom