Северна Кореја објави војна на Америка и нејзините сојузници

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Северна Кореја најави дека ќе ја прекине единствената преостаната воена комуникација со Јужна Кореја, на тој начин кревајќи ја напнатоста на повисоко ниво.

„Во околностите во кои војната може да започне во секој момент, нема никакви потреби за постоење на такви комуникации“ – порачале официјални лица од Северна Кореја на јужниот сосед преку телефон, а јавила севернокорејската владина агенција за CNN.

„Отсега сите воени комуникации на релација север-југ се прекинати“ – објавила КЦНА, повикувајќи се на изјавата на висок воен официјалец. Линијата на „воениот црвен телефон“ ќе биде во прекин „толку долго колку што ќе траат непријателските односи на Јужна Кореја“.
На средината на март Јужна Кореја ја прекина „црвената линија помегу Пјонгјанг и Сеул. Линијата беше воспоставена во 1971 година. Северна Кореја оттогаш ја прекина на повеќе наврати, последен пат во 2010.

Откако се повлече од своите договори за мир и ненапаѓање, Северна Кореја вчера истапи еден чекор понапред. Објави дека нејзината војска е ставена во состојба на приправност, и е подготвена за напад над Америка.

Северна Кореја ги стави своите вооружени сили во состојба на приправност и побара од посебните „стратешки“ единици да се подготват за можни удари на американскиот пацифички остров Гуам, кој се наоѓа во релативна близина на Јапонија и на Хаваите. Далеку е само од американското копно, објавила службената севвернокорејска агенција КЦНА.
„Заповедништвото на корејската народна војска изјавува дека сите единици, меѓу кои и стратешките ракетни и далекуметната топовска единица се во состојба на ’борбена приправност’“- пишува КЦНА.

Заканите од Пјонгјанг се зачестија после воведувањето на нови санкции поради неодамнешното тестирање на нуклеарно оружје.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Добро овие северна кореја што толку се јаки па што се дигаат дури и на америка и на јужна кореја o_O Стварно или овој водачов по сабајле му даваат некои лоши бајат апчиња или ептен почнал да дува во заднјо време ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
Добро овие северна кореја што толку се јаки па што се дигаат дури и на америка и на јужна кореја o_O Стварно или овој водачов по сабајле му даваат некои лоши бајат апчиња или ептен почнал да дува во заднјо време ...
Ко демек до водачот е поентата во С. Кореја? Цела идеологија е таа, читни малце за Јуче. Сите пари ги фрлаат на вакви работи.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Добро овие северна кореја што толку се јаки па што се дигаат дури и на америка и на јужна кореја o_O Стварно или овој водачов по сабајле му даваат некои лоши бајат апчиња или ептен почнал да дува во заднјо време ...
Имат нуклеарни бомби и слободно можат да се курчат со светот..(y)
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
што сакам да ги нападнат на АМерите ,со нуклерки да ги искриват цели
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
што сакам да ги нападнат на АМерите ,со нуклерки да ги искриват цели
Најверојатно ниту една бомба нема да може да стигне до териториите на САД.Ќе ја уништат америте пред да слета....
После тоа во која дупка ќе се кријат овие не ми е јасно......
Америте,Јапонците и Ј. Кореа ќе ги удават....ако почнат први ја губат и поддршката од Кина,единствената сила која ги држи во живот.Ама и на кинезите лека полека им доаѓаат преку к и ако пуштат бомба ќе бидат оставени сами на милост и немилост на америте.
Никој не планира да си ги уништува односите со најголемите трговски партнери за да брани еден ненормален режим.....
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Најверојатно ниту една бомба нема да може да стигне до териториите на САД.Ќе ја уништат америте пред да слета....
После тоа во која дупка ќе се кријат овие не ми е јасно......
Америте,Јапонците и Ј. Кореа ќе ги удават....ако почнат први ја губат и поддршката од Кина,единствената сила која ги држи во живот.Ама и на кинезите лека полека им доаѓаат преку к и ако пуштат бомба ќе бидат оставени сами на милост и немилост на америте.
Никој не планира да си ги уништува односите со најголемите трговски партнери за да брани еден ненормален режим.....
не мислев да патува до АМерика , у нејзините бази Ј,Кореа, и другите 2 што се у близина на С.Кореа
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Ха,ха,ха,Со со најмалиот прст можеш да ги покриеш на карта,што ако имаат атомски американциве само си седат настрана и си молчат.Американциве се плашеа од Иран што дури им се заканија со војна па се повлекоа па овие Корејциве ќе ги срамнат до земја ако им тргнат.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
не мислев да патува до АМерика , у нејзините бази Ј,Кореа, и другите 2 што се у близина на С.Кореа
И каде ќе се крие после тоа ? Поодмаздољубиви од америте нема.....чим ги удриш 10 пати појако враќаат.
Ќе му дадат на цел свет оправдување за да ги збришат тие на власт во С. Кореа.
Ќе ги бомбардидаат 2-3 недели од воздух,ќе им ги уништат главните воени и економски цели,и после тоа со сојузниците ќе почнат на земја.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
И каде ќе се крие после тоа ? Поодмаздољубиви од америте нема.....чим ги удриш 10 пати појако враќаат.
Ќе му дадат на цел свет оправдување за да ги збришат тие на власт во С. Кореа.
Ќе ги бомбардидаат 2-3 недели од воздух,ќе им ги уништат главните воени и економски цели,и после тоа со сојузниците ќе почнат на земја.
може е така ама никој не знае што и како имаат С.Кореа оржје , спремност војници ,авио флота , тенкови и др.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.821
Поени од реакции
6.341
може е така ама никој не знае што и како имаат С.Кореа оржје , спремност војници ,авио флота , тенкови и др.
Како не знаат ? Сопствени капацитети немаат,се што имаат им е тоа што е останато од Тито,Кинезите и Русите пред 91 .......
Морнарицата има подморници од Југославија од пред 50 години.......
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Најверојатно ниту една бомба нема да може да стигне до териториите на САД.Ќе ја уништат америте пред да слета....
После тоа во која дупка ќе се кријат овие не ми е јасно......
Америте,Јапонците и Ј. Кореа ќе ги удават....ако почнат први ја губат и поддршката од Кина,единствената сила која ги држи во живот.Ама и на кинезите лека полека им доаѓаат преку к и ако пуштат бомба ќе бидат оставени сами на милост и немилост на америте.
Никој не планира да си ги уништува односите со најголемите трговски партнери за да брани еден ненормален режим.....
Според Викиликс Северна Кореја има нуклеарни ракети со дострел до Лондон, па ај сега размислувајте какви штети може да има Западот од Северна Кореја..
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Чисти глупости и блеф од страна на буцево според мене.Веројатно и тие знаат дека во случај на напад на американска база на Корејскиот полуостров,или пак на било кое друго место во светот е рамно на самоубиство.

Дали е сево ова однапред добро смислено(доаѓа во времето на самитот на Бразил,Кина,Русија,Индија и ЈАР),или пак уште некоја провокација,не сум доволно паметен да знам.


Генерално земено целиот свет оди во погрешна насока.
--- надополнето: 27 март 2013 во 18:09 ---
може е така ама никој не знае што и како имаат С.Кореа оржје , спремност војници ,авио флота , тенкови и др.
Американци можат да видат колку е саат,во овој момент на рачниов часовник што го носам.Сите тајни служби на западот,ЦИА,НАСА,шпиони...сите работат за америте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom