Свет без вредности?

Член од
29 јули 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Мислите ли дека СВЕТОВ ги изгуби основните ВРЕДНОСТИ???
-Дека некогаш вредело да се живее и имало повисока цел????
-дека сега не постојат другари, луѓе на кои можете да се потпрете во секое време - луге за кои би го дале животот а и тие за вас
-Дека сме преполнети со предрасуди, со површно размислување, со плиткости .....
и ред други работи
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.473
Поени од реакции
1.638
полека полека се повеќе се губат оние вистински вредности.
во трката за пари и престиж секој користи секого па така да пријателите стануваат потрошна роба, односно стануваат само скалило за искачување нагоре во кариерата доколку се влијателни во општеството.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.473
Поени од реакции
1.638
и тоа за предрасудите е точно
како идат генерациите процентот на прости луѓе се повеќе се зголемува.

не ни се пишува добро
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Мислите ли дека СВЕТОВ ги изгуби основните ВРЕДНОСТИ???
-Дека некогаш вредело да се живее и имало повисока цел????
-дека сега не постојат другари, луѓе на кои можете да се потпрете во секое време - луге за кои би го дале животот а и тие за вас
-Дека сме преполнети со предрасуди, со површно размислување, со плиткости .....
и ред други работи
Дефинитивно светот веќе ги има изгубено тие вредности,,а посебно кога станува збор за ова второво..Тоа било така во минатото,,кога луѓето едноставно си помагале меѓу себе,,сега живееме во свет во кој секој си ги гледа своите интереси,,и луѓето понекогаш се спремни и да газат врз други за ја остварат својата цел,,а не пак да го дадат животот за нив..Во денешно време тоа е апсурдно,,веќе не може никој никому да верува...Што се однесува до целите,,не би рекла дека некогаш порано луѓето имале повисока цел..НАпротив,,како минува времето така луѓето стануваат се поненаситни,,за она што се вели -да ја остварат својата цел во животот..Да се живее вредело и вреди,,само што можеби во минатото имало подобри услови или пак целите биле поскромни со што полесно се задоволувале...
За предрасудите само ќе кажам дека ние живееме со нив,,и токму тие површни или плитки размислувања понекогаш не водат да направиме некоја грешка...
Значи,,да..светов навистина ги има изгубено своите вредности,,но ние сме тие кои можеме да ги вратиме назад,,а тоа ќе го постигнеме само ако се однесуваме човечки и праведно...:pipi:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
да да токму така... Humanity is overrated :baeh:
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.855
Поени од реакции
1.228
Дефинитивно светот веќе ги има изгубено тие вредности,,а посебно кога станува збор за ова второво..Тоа било така во минатото,,кога луѓето едноставно си помагале меѓу себе,,сега живееме во свет во кој секој си ги гледа своите интереси,,и луѓето понекогаш се спремни и да газат врз други за ја остварат својата цел,,а не пак да го дадат животот за нив..Во денешно време тоа е апсурдно,,веќе не може никој никому да верува...Што се однесува до целите,,не би рекла дека некогаш порано луѓето имале повисока цел..НАпротив,,како минува времето така луѓето стануваат се поненаситни,,за она што се вели -да ја остварат својата цел во животот..Да се живее вредело и вреди,,само што можеби во минатото имало подобри услови или пак целите биле поскромни со што полесно се задоволувале...
За предрасудите само ќе кажам дека ние живееме со нив,,и токму тие површни или плитки размислувања понекогаш не водат да направиме некоја грешка...
Значи,,да..светов навистина ги има изгубено своите вредности,,но ние сме тие кои можеме да ги вратиме назад,,а тоа ќе го постигнеме само ако се однесуваме човечки и праведно...:pipi:
е да..
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Мислите ли дека СВЕТОВ ги изгуби основните ВРЕДНОСТИ???
-Дека некогаш вредело да се живее и имало повисока цел????
-дека сега не постојат другари, луѓе на кои можете да се потпрете во секое време - луге за кои би го дале животот а и тие за вас
-Дека сме преполнети со предрасуди, со површно размислување, со плиткости .....
и ред други работи
No comment, се’ си кажа, немам што да додадам освен да го потврдам сето ова што го наброи.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Неможам да поверувам никој да неме другар/ка никого на кого му верувате
ОК ајде утре сите на едно КОЛЕКТИВО САМОУБИСТВО:):):)
па ние не заслужуваме да живееме :toe:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Неможам да поверувам никој да неме другар/ка никого на кого му верувате
ОК ајде утре сите на едно КОЛЕКТИВО САМОУБИСТВО:):):)
па ние не заслужуваме да живееме :toe:
Во право си бе... Нема верба во никого навистина. Кога има воз да знам да се фрлам зад него? :pos2:
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Мислите ли дека СВЕТОВ ги изгуби основните ВРЕДНОСТИ???
-Дека некогаш вредело да се живее и имало повисока цел????
-дека сега не постојат другари, луѓе на кои можете да се потпрете во секое време - луге за кои би го дале животот а и тие за вас
-Дека сме преполнети со предрасуди, со површно размислување, со плиткости .....
и ред други работи
потполно се согласувам, ако останале мн малце се тие што знаат да ценат другарство...
би сакал да одговорат и другарите мои на темава
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Светот ги има изгубено сите морални вредности уште одамна. Па кога можат двајца припадници на ист пол да стапат во брак... Се прашувам како ли ќе биде понатаму кога ќе има повеќе хомо- од хетеросексуалци на светов и кога нашите деца ќе треба да ги гледаат и да мислат дека тоа е нормално:uvo:
А за другарствата- секако дека веќе е многу ретко да имаш вистински пријател кој ќе те цени онаков каков што си, а не само поради тоа што си, кој ти е татко и сл. ( како што е за жал денеска).
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Не би сакал да живеам во таков свет!!!
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Светот ги има изгубено сите морални вредности уште одамна. Па кога можат двајца припадници на ист пол да стапат во брак... Се прашувам како ли ќе биде понатаму кога ќе има повеќе хомо- од хетеросексуалци на светов и кога нашите деца ќе треба да ги гледаат и да мислат дека тоа е нормално:uvo:
А за другарствата- секако дека веќе е многу ретко да имаш вистински пријател кој ќе те цени онаков каков што си, а не само поради тоа што си, кој ти е татко и сл. ( како што е за жал денеска).
Па може си имала некоја добра другарка или другар, а не си сакала да го прифатиш као геј па сеа немаш пријатели.:tapp:

Енивеј, луѓето грешат кога го гледаат светот без вредности, општеството без вредности... Јас знам што ценам, што сакам, што е за мене вредно и не може некој си едномесечен тренд да ги уништи моите вредности. Јас сум тоа што сум и тоа нема да се смени во никој случај. А другарство постои, можда треба да престанете да се жалите дека нема другари на светов и се запрашате зошто еве јас ги имам и тоа повеќе екстремно добри, а вие немате ни еден. Луѓето што се знаат и почитуваат себеси ќе бидат почитувани и од другите и нивните вредности ќе бидат прифатени и почитувани, а плачковци што само кукаат како светот ги изгубил вредностите ќе си останат сами и сите ќе им бидат криви што немаат со кој да го делат креветот, станот, тајните, трачевите и тако даље...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom