Светско првенство за жени - Данска 2015

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од akcioner, 30 ноември 2015.

?

Која репрезентација ќе го освои трофејот?

Анкетата е затворена 10 декември 2015.
 1. Бразил

  10,0%
 2. Норвешка

  30,0%
 3. Шпанија

  6,7%
 4. Црна Гора

  16,7%
 5. Данска

  10,0%
 6. Шведска

  6,7%
 7. Русија

  13,3%
 8. Франција

  3,3%
 9. Унгарија

  3,3%
 1. akcioner

  akcioner стартер

  Член од:
  20 февруари 2010
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  84
  [​IMG]
  Данска ќе биде домаќин на 22то Светско првенство за ракометарки, во терминот од 5ти до 20ти декември 2015 година. На првенството ќе учествуваат 24 репрезентации, а бранител на титулата е Бразил. Градови домаќини ќе бидат Хернинг, Колдинг, Нествед и Фредериксхавн. Системот на натпреварување е ист како и на претходното првенство, односно 4 групи по 6 репрезентации од кои најдобрите 4 преминуваат во следните фази, 1/8 финале, ¼ финале и завршната борба за медалите. Во продолжение составот на групите и основни податоци за секоја репрезентација.

  Група А ( Хернинг )

  Данска
  Претходни учества: 17
  Најдобар пласман: 1 место во 1997
  Клучни играчи: Кристина Кристиансен , Стине Јоргенсен

  Црна Гора
  Претходни учества: 2
  Најдобар пласман: 9 место во 2013
  Клучни играчи: Катарина Булатович, Милена Раичевич
  Отсутни играчи: Ангела Булатович, Радмила Петрович

  Унгарија
  Претходни учества: 19
  Најдобар пласман: 1 место во 1965
  Клучни играчи: Анита Горбич, Сандра Зачик

  Јапонија
  Претходни учества: 16
  Најдобар пласман: 7 место во 1965

  Тунис
  Претходни учества: 7
  Најдобар пласман: 12 место во 1975
  Клучни играчи: Муна Чеба

  Србија
  Претходни учества: 3
  Најдобар пласман: 2 место во 2013
  Клучни играчи: Кристина Лишчевич, Јована Рисовиќ
  Отсутни играчи: Андреа Лекич, Драгана Цвијиќ, Сања Дамњановиќ, Катарина Томашевиќ

  Група Б ( Нествед)

  Куба
  Претходни учества: 2
  Најдобар пласман: 21 место во 1999

  Шведска
  Претходни учества: 7
  Најдобар пласман: 6 место во 1993
  Клучни играчи: Изабела Гулден, Натали Хагман

  Холандија
  Претходни учества: 9
  Најдобар пласман: 5 место во 2005
  Клучни играчи: Еставана Полман, Корнелиа Грот

  Полска
  Претходни учества: 14
  Најдобар пласман: 4 место во 2013
  Клучни играчи: Каролина Кудлач, Кинга Ачрук
  Отсутни играчи: Алина Војтас

  Кина
  Претходни учества: 13
  Најдобар пласман: 8 место во 1990

  Ангола
  Претходни учества: 4
  Најдобар пласман: 7 место во 1996
  Клучни играчи: Луиза Киала

  Група Ц ( Колдинг)

  Бразил
  Претходни учества: 10
  Најдобар пласман: 1 место во 2013
  Клучни играчи: Ана Паула Родригез, Мајса Песоа

  Франција
  Претходни учества: 11
  Најдобар пласман: 1 место во 2003
  Клучни играчи: Алисон Пино, Амандин Лејно

  Аргентина
  Претходни учества: 7
  Најдобар пласман: 19 место во 2013

  Јужна Кореа
  Претходни учества: 15
  Најдобар пласман: 1 место во 1995
  Клучни играчи: Еун-хи Риу

  Конго
  Претходни учества: 1
  Најдобар пласман: 20 место во 2013

  Германија
  Претходни учества: 10
  Најдобар пласман: 2 место во 1994
  Клучни играчи: Сузан Милер, Клара Волтеринг

  Група Д ( Фредериксхавн )

  Норвешка
  Претходни учества: 17
  Најдобар пласман: 1 место во 1999 и2011
  Клучни играчи: Нора Мерк, Хајди Локе

  Шпанија
  Претходни учества: 7
  Најдобар пласман: 3 место во 2011
  Клучни играчи: Нереа Пена, Кармен Мартин

  Романија
  Претходни учества: 21
  Најдобар пласман: 1 место во 1962
  Клучни играчи: Кристина Неагу, Паула Унгуреану

  Русија
  Претходни учества: 10
  Најдобар пласман: 1 место во 2001, 2005, 2007 и 2009
  Клучни играчи: Екатерина Илина, Олга Акопјан

  Порторико
  Претходни учества: Нема

  Казахстан
  Претходни учества: 3
  Најдобар пласман: 18 место во 2007

  За ова првенство владее мислењето дека нема изразени фаворити во пресрет на самиот старт. Актуелниот првак Бразил според мислењата е далеку од формата со која пред две години го освои златото, а една од главните ракометарки Едуарда Аморим по враќањето на терените, сеуште не е во целосен натпреварувачки ритам. Европскиот владетел Норвешка се соочува со неколку отсуства, па така на првенството нема да ги гледаме голманката Лунде, Ригелут-Корен, Бреиванг, Алстад...Црна Гора исто така се соочува со повредени ракометарки со што е намалена можноста за ротација на тренерот Аџиќ, но сепак влегува во потесниот круг фаворити. Тука се и Шпанија, Русија, Шведска, Данска, Франција, Унгарија. Од позадина ќе дејствуваат и Романија, Холандија, Германија, Полска, Јужна Кореа, Србија...

  Исто така има најава дека МРТ ќе пренесува дел од поинтересните натпревари на првенството.

  Официјален вебсајт: http://www.denmark2015.com/
   
  Последно уредено: 30 ноември 2015
  На Ilumious, Stefan-kobe, dobramuzika и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. toni-chelsea

  toni-chelsea

  Член од:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  788
  Допаѓања:
  401
  Инаку околу преносите прееска на мечот Колдинг Барса коментаторот најави дека ке има преноси на Арена спорт.
   
 3. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.847
  Допаѓања:
  13.499
  МРТ ќе пренесува од 12-15 натпревари од ова првенство, дел од групната фаза т.е најинтересните натпревари, изгледа целосно завршницата, така да и не е лошо.
  Арена ќе пренесува повеќе натпревари, еве викендот кои натпревари ќе се во директен пренос:
  Црна Гора - Србија, АС1
  Унгарија - Тунис, АС2
  Данска - Јапонија, АС4
  Јапонија - Црна Гора, АС2
  Србија - Унгарија, АС2

  Ко што кажа @akcioner на ова првенство нема изразити фаворити, секој може секого да победи, освен африканските земји, јужноамериканските и дел од азиските кои се тотални аутсајдери и тешко дека нешто повеќе ќе направат на ова првенство.
  Викендот се одиграа неколку пријателски натпревари, Шпанија ремизираше против Данска 25-25, Франција беше убедлива против Р. Чешка 31-20, неизвесни беа натпреварите и на Мобелринген купот каде учествуваа четири квалитетни репрезентации, Холандија, Русија, Шведска и Норвешка, најуспешна беше репрезентацијата на Русија заедно со Норвешка со 2 победи и 1 нерешен резултат, но Русинките имаа подобра гол разлика.
   
 4. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.148
  Допаѓања:
  66.738
  Добро што им текнало на МТВ да даваат ова, ќе биде интересно да се прати иако врска немам од женскиов репрезентативен ракомет.

  Вака од последедното првенство колку што памтам Шпанија и Црна Гора би биле фаворитки ваљда, а претпоставувам и Данска.

  Од екипиве надвор од Европа се очекува некој да "изненади"?

  П.С. Објективно гледано, на кое следно СП би можело да се очекува настап на нашиве ракометарки? Пошто вака ми изгледа дека ни за 10ина години не би се вратиле во ова......а се додека не играме на ова, чисто сумњам дека повеќе луѓе ептен би се замарале за ова
   
 5. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.016
  Допаѓања:
  17.582
  Бразил го заборавате,актуелниот светски шампион..:pipi:
  Не следам многу женски ракомет,ама пред 2 години во Србија сите ги ишлакаа....
  Сигурно и сега ќе бидат сериозна селекција на која мора да се смета...
  Според мене или Данска или Норвешка ќе освојат,посебно мислам на Норвежанките,страшна селекција се,но и Данкињите направија смена на генерации пред некоја година,па би требало токму на овај шампионат да ги соберат плодовите...
  Во втор план тука се Бразил,Црна Гора,Франција и Шпанија....
   
 6. Ракометно дете

  Ракометно дете

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  172
  Допаѓања:
  121
  Норвешка е апсолутен фаворит. Офтедал, Кристијансен и Мерк се страшно трио, Грмсбо и Солберг се одлични голмани. За Локе, Суланд и Херем да не спомнувам...Куртович и Вибе се во одлична форма. Норвешка имаат комплетен тим, на секоја позиција имаат одлични играчи.

  Јас мислам дека формата на Данска иде во нагорна линија и со оглед на тоа шо се домакини би требало да играат 100% полуфинале, а можда и финале, нормално со помош на судиите :ROFLMAO:.

  За Мобелринген купот не би коментирал многу зашто никој пред светско не би ја покажувал својата вистинска форма сите си чуваат адути за првенството.

  За нашата репрезентација која нормално не верувам дека некогаш ќе учествува на вакво натпреварување искрено и не жалам кога на сите им беше битно да се прошетаат, а не да го дигнат гласот против некој кој ја унштува репрезентацијата нема што да се жали...шта је ту је.. ќе навиваме за други.
   
  На akcioner, Џонтра Волта, Bolsson и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. handball123mkd

  handball123mkd

  Член од:
  18 ноември 2013
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  63
  se slagam so Ракометно дете, Norveska ke igra so istata postava od minatoto evropsko prvenstvo koga ja osvoi i titulata...osven Rigelhut site rakometarki sto igraa vo lanskoto finale ke bidat dostapni...cudo nesto e norveska postojano imaat zamena vo generacii... nekogas sto bea Kristine Lunde , Hamerseng Snoregen, Nostvold, Larsen i dr. toa se denes Kristiansen, Oftedal i Merk...taka za mene i ovaa godina Norveska e apsoluten favorit!
   
  На Ракометно дете и Bolsson им се допаѓа ова.
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.245
  Уште значи бојкотираат Лекиќ, Цвијиќ, Томашевиќ и Дамњановиќ. Ок сфаќам да не се согласуваш, имаш целосно право на тоа ама годините им изминуваат, да се игра на СП е сон, плус ова СП ќе е клучно за наградата ракометарка на годината. Ако стигне Норвешка до финале тогаш Локе е добитник 99%.

  Team Montenegro reporting on duty :icon_mrgr:
   
  На akcioner и Colt Willcox им се допаѓа ова.
 9. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.847
  Допаѓања:
  13.499
  Србинките има да доживеат дебакл на ова првенство, нема некоја ракометарка која ќе потегне за нешто повеќе, врв ќе им е 1/8 финале, се натаму им е премија.
  Не верувам ни дека Црна Гора нешто позначајно би направила на првенството, башка ако се знае фактот дека се игра кај скандинавци, тешко ќе им биде.
   
  На Џонтра Волта, akcioner и Colt Willcox им се допаѓа ова.
 10. Оооо се омажила оваа ушлата со кравја фаца од Црна Гора, Кнежевиќ умрената.
  Кој е тој Раичевиќ што ја земал што се запустил. :pos:
   
  На Bianconero vero му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.847
  Допаѓања:
  13.499
  Крш ракомет први 20 минути, србинките ме изненадија многу брза игра имаат, башка речиси секој шут им е гол.
  Црногорките ептен лоши и тие, саде грешки.
   
 12. Мрш да ти ебам мајката судиска
   
 13. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  4.539
  Допаѓања:
  3.650
  Заслужи Србија да не изгуби , браво !!
   
 14. akcioner

  akcioner стартер

  Член од:
  20 февруари 2010
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  84
  Црногоркиве баш ништо не изиграа, во однос на очекувањата. Браво Србија!

  Интересни натпревари денес, Бразил-Кореа и Русија-Норвешка.
   
 15. Bolsson

  Bolsson

  Член од:
  5 април 2015
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  82
  Има некаде реприза од натпреварите?
   

Сподели преку: