Светско Првенство - Главна Фаза + натпревари за пласман

Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Еве

2020 Men's Olympic Handball Tournament assigned quota places to twelve teams: the hosts, the world champion, four continental champions and six teams from the World Olympic qualification tournaments respectively.

Only twelve teams that have not yet qualified through the five events mentioned above could play in the tournament:

  • The top six teams from the World championship that did not already qualify through their continental championships were eligible to participate in the tournament.
  • The best ranked teams of each continent in the World championship represented the continent in order to determine the continental ranking. The first ranked continent received two more places for the tournament. The second, third and fourth ranked continent received one place each. The last place belongs to a team from Oceania, if one was ranked between 8th–12th at the World Championship. If no team from Oceania met this condition, the second ranked continent received an extra place instead. The teams that already earned their places through their World championship ranking will not be considered for receiving places through the continental criterion.
  • The twelve teams were allocated in three pools of four teams according to the table below. The top two teams from each pool qualified for the 2020 Olympic Games.
Според ова ваљда немаме шанси точно.
немаме бидејќи на сите тие 3 квалификациони турнири кој даваат по 2 места ќе учествуваат само по 2 европски репки , значи сите 6 да влезат, + ворлд шампион + ЕП шампион = 8 европски места максимум !! Чиле што го добивме можеби ќе игра на квалификации за ОИ...
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Шведска можеше 6 разлика да води досега, од крило катастрофално почнаа. Сега до крај ќе си се наместат овие две да одат понатаму, ќе ја заебат Норвешка.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Се местат пак Данска и Шведска на Х :confused:
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Пак судиите ја посраа.
ГИ отепаа исклучувања.Двојни аршини левел 99
Им прекина чиста акција за гол и ги врати н а 9 со пасивен.[DOUBLEPOST=1548277010][/DOUBLEPOST]@Mafo1
Добро де,само пробивањето нека е грешка.Малце е?Па цела утакмица ја заеба,чист пенал +2 мин.Малце ли штета е тоа?
И сакаш да кажеш судиите не го виделе тоа?Очигледно го виделе,е сеа запрашај се зошто не свирнале прописно.
 
Последно уредено:

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Исланд одамна не биле со послаб тим од овој, ама затоа и ние па не сме биле одамна со послаб тим, затоа таму ја испуштивме шансата за ОИ...
 
Член од
9 август 2014
Мислења
421
Поени од реакции
980
Исланд одамна не биле со послаб тим од овој, ама затоа и ние па не сме биле одамна со послаб тим, затоа таму ја испуштивме шансата за ОИ...
Реално, единствената шанса за на ОИ, ја прокоцкавме со Тунис пред 2.5 години.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Реално, единствената шанса за на ОИ, ја прокоцкавме со Тунис пред 2.5 години.
Нема никогаш да се повтори таа шанса, дури ни се паднаа и 2 неевропски репрезентации.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Ние не знаеме да играме под притисот, затоа и го загубивме тој натпревар, исто како и со Словенија во 1/8 финалето на светското пред 4 години, кога во групната фаза бевме втори, и бевме изедначени со хрватите до крај од кои единстево изгубивме.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Маџарциве успеаа да се сјебаат и да им дозволат на Еѓипјаните да завршат во топ 8 :facepalm: :facepalm:
 
Член од
9 август 2014
Мислења
421
Поени од реакции
980
Нема никогаш да се повтори таа шанса, дури ни се паднаа и 2 неевропски репрезентации.
Ние во ракомет отсекогаш сме биле choke-ери . Не знам, за што се работи, дали едноставно имаме слаб карактер, не се научени играчите да се носат со притисок или нз. Или па едноставно толку се силите. Европското 2012 во Србија, буквално секој од натпреварите кој ги изигравме, победата ни беше в џеб што се вика. И со Данска, и со Германија и со Шведска. Ама едноставно во клучните 1-2 акции кои го кршат натпреварот не снемува. Со Данска, Шундо нз како ни еднаш не помисли да игра фластер на Хансен.
Ама па од сите chokes, овој со Тунис во 2016 беше најнеопростлив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Маџарциве успеаа да се сјебаат и да им дозволат на Еѓипјаните да завршат во топ 8 :facepalm: :facepalm:
тоа бидна уште на 16,01 ... туку не сум приметил, српчињата изгубиле и од Аргентина па завршија на 18то
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Пак супер свирење.
90-10 засеа.Чекаат некој минимален контакт и фаул.На спротвната страна ги спружуваат по земја и нема фаули.Голови на празна.Еден таков не свирнат фаул за франција прави 2 разлика на салдото.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Пак супер свирење.
90-10 засеа.Чекаат некој минимален контакт и фаул.На спротвната страна ги спружуваат по земја и нема фаули.Голови на празна.Еден таков не свирнат фаул за франција прави 2 разлика на салдото.
Досаден си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom