Света Гора

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Што има ново во ХолиВуд ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Веројано некој од „најновите„ филмови со Анџелина Џоли и Бред Пит...Ха-ха-ха!
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Тоа кажи им го на оние 5 милијарди и кусур други...атеисти и припадници на другите конфесии.
'Pravoslavie ili Smrt' e deviza za odbrana -ne napad, dete nekrsteno.:smir:


Sveta Gora e centar na Pravolsavnata duhovnost so akcent na vizantiskoto monastvo, nekade od 4 vek se pojavuvaat prvite dvizenja i zacuvuvanjeto na cistata duhovnost, periodot na svtogorskoto zazivuvanje doaga so Sv.Grigorij Palama, starec Josif Spileot, kako vozobnoviteli na isihastickoto dvizenje koe zavivuva se poveke, ta preku kolivarskoto dvizenje i mnogu drugi poznacanji naspani i zbivnuvanja od pravolsavnata duhovnost. Sveta Gora se naoga na grckiot poluostrov Halkidigi i e mesto(monaska drzavca) vo koja momentalno se naogaat 20 aktivni manastiri so golem broj na skitovii, isposnici , kelii i paraklisi.
Iako, za Sveta Gora najubavo e da se doznava i uchi od prva raka, bi mi bilo milo ako napishesh neshto povekje za nekoi, za tebe poznati, aspekti na nea.:smir:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Незнам Путин со која намера по втор пат ја посети Света Гора а и не ме занима, само се заинтересирав околу забраната за посета нс тоа место ос страна на жени...забрана има да се чува дури и животни од женски род.
Ако тоа место било создадено за божјата мајка како подарок од нејзиниот син, мислам да биде нејзина рајска градина, што се случило за таму да се создаде автономија на православни монаси!?
Ако некој има познавање во врска со ова прашање нека каже:)
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
За ваша информација или пак можеби некој знае. Скопска црна гора била именувана порано како Скопска Света Гора, и порано имало најмногу цркви и манастири во територија на Балканскиот Полуостров, кој што пред доаѓањето на турците османлии биле срушени од нивна страна. Ден денес некои се изградени и обновени, а не се знае уште колку ли има под земја. ( ова ми го имале кажувано постари лица и дел од интернет сум читал.)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Монасите доаѓаат од многу татковини, но сите ја чувствуваат Света Гора за единствена своја татковина. Света Гора е единствениот простор на земјата во кој не се раѓаат луѓе, туку само живеат и умираат. Меѓутоа, сите ја чувствуваат како своја вистинска татковина, затоа што таму се преродуваат духовно. Тоа е заедничко општество на љубов и слобода. И ако некогаш во минатото било забележано некое националистичко движење од една страна, истото се сметало како ерес и набргу било спречено од постоењето на обожени луѓе кои ја живееле и ја живеат вистинската икуменичност. Така, Света Гора отприлика ни покажува како може да функционира едно православно општество. Проучувањето на начинот на управување и на живеење треба да стане предмет на сериозно научно изучување, затоа што ќе покаже како можат да се надминат сите филетички (родовски) разлики.

Ова е најпростото објаснување за Света Гора.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom