Света Гора

Член од
3 јуни 2008
Мислења
108
Поени од реакции
3
Света гора е најпроклетото место за Македонскиот народ и македонската црква....тоа што ни доаѓа од југ, север и исток е родено таму.
Mislam deka bev jasen toa sto go kazav pogore:vozdrzuvajte se od takvi navreduvanje.Sveta Gora ne e najprokleto mesto, naprotiv toa e najsceto mesto, zariste na pravoslavieto.Ne znaci ako se naogja na tetitorija na Grcija pa sega da ja napagjame i Sveta Gora.Ne pisuvajte gluposti za Sveta Gora.Najiskreno ve zamoluvam!:smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Mislam deka bev jasen toa sto go kazav pogore:vozdrzuvajte se od takvi navreduvanje.Sveta Gora ne e najprokleto mesto, naprotiv toa e najsceto mesto, zariste na pravoslavieto.Ne znaci ako se naogja na tetitorija na Grcija pa sega da ja napagjame i Sveta Gora.Ne pisuvajte gluposti za Sveta Gora.Najiskreno ve zamoluvam!:smir:
Глупости?????????.....Место како место....битни се лугето што го воделе и водат местото.....ја за лугето пишував...а тие луге во послениве 200 години се црниот ѓавол за Македонија..... тие луѓе во црни мантии одеа напред пред војските..тие исти, не ви ја признаваат црквата во која одите..тие истите...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Света гора е најпроклетото место за Македонскиот народ и македонската црква....тоа што ни доаѓа од југ, север и исток е родено таму.
Brate,pazi sto zboruvas....meri gi svoite zborovi,ne e ova sala
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
108
Поени од реакции
3
Глупости?????????.....Место како место....битни се лугето што го воделе и водат местото.....ја за лугето пишував...а тие луге во послениве 200 години се црниот ѓавол за Македонија..... тие луѓе во црни мантии одеа напред пред војските..тие исти, не ви ја признаваат црквата во која одите..тие истите...
Na Vone, naprotiv, navistina ima lugje so mantii vo Grcija koi sto i stetat na nasata Crkva, no ne se tie od Sveta Gora, tuku od Grcija.Razlikuvaj gi tie raboti.Sveta Gora e kako poseben del.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Света Гора, Црна Гора, Сува Гора, Мала Гора.... има уште?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Sveta Gora e sveto mesto najgolem broj od pofviznicite proizlegle od tamu, taa e centar na vizantiskata duhovnost, samo setetese na isihastickotodvizenje pa de ne zboram daq kolivarite od kaj proizlegle , cij olodovi se sv.Grigorij Palama, starec Josif i Arsenij Spileot, Starec Porfirij, naj golemite uciteli na Crkvate pocetokot vo duhovniot zivot go napravile tokmu na Sveto Gora, ne e dobro da se osuduvaat die dusi koi se naogaat tamu sekak i tie imaat slobodna volja i biraat vo svojot zivot, sepak razmislete ako ne bea nivnite molitvi za nas kade ke bevme sea.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Е шо да правеме брат, ни Христовите зборови не ги послушаа а камоли нашите, али нема везе.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Е пак јас не знам. Ти кажи ако има уште некои називи. Аман веќе со тие пишувања Никола.
Па ако некое место треба да ви е свето односно најсвето а и на нас неверниците ни значи нешто (од културолошки аспект) тоа може да е само Охрид.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Па ако некое место треба да ви е свето односно најсвето а и на нас неверниците ни значи нешто (од културолошки аспект) тоа може да е само Охрид.

А значи кога треба и вие имата нешто свето, само незам зошто приграбуватае други работи, ајде покажете да ги видиме вашите свети работи, секој религија си има свој начин на живеење, славење на нашто, храмови.Е треба да ви значи, треба, само колку тоа го исполнувате и како се однесувате кон тоа свето (место).Ајде објасни што е за вас атеиститесвето место, како го сваќате вие тоа, и дали имате вие нешто ваше посебно не само да приграбувате други свети работи.:toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А значи кога треба и вие имата нешто свето, само незам зошто приграбуватае други работи, ајде покажете да ги видиме вашите свети работи, секој религија си има свој начин на живеење, славење на нашто, храмови.Е треба да ви значи, треба, само колку тоа го исполнувате и како се однесувате кон тоа свето (место).Ајде објасни што е за вас атеистите свето место, како го сваќате вие тоа, и дали имате вие нешто ваше посебно не само да приграбувате други свети работи.:toe:
Симеоне.... атеисти и свето место, не оди не прочита ли за ова во Библијата?

И искрено... им притребале светите работи па да си ги приграбуваат, грку еден :nerv:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А значи кога треба и вие имата нешто свето, само незам зошто приграбуватае други работи, ајде покажете да ги видиме вашите свети работи, секој религија си има свој начин на живеење, славење на нашто, храмови.Е треба да ви значи, треба, само колку тоа го исполнувате и како се однесувате кон тоа свето (место).Ајде објасни што е за вас атеиститесвето место, како го сваќате вие тоа, и дали имате вие нешто ваше посебно не само да приграбувате други свети работи.:toe:
Сега поред неписмен и ќор испадна....каде напишав свето место на атеистите...напишано беше...значи нешто (од културолошки аспект)
Тоа што некој лица биле прогласени за светци воопшто не ми смета да ги почитувам ако придонеле за овој народ.
Атеистичко место.....па тоа е цел овој наш свет, во кој живееме сосем нормално без да робуваме на накакви си имагинации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom