Сведоштва за македонските војници од првата светска војна

E

emission

Гостин
И за Австро-Унгарија сме биле Македонија Елизабета С. Илиевска

„Мили ми родители, пишете ми како да направиме постапка за ослободување, татко, тоа е главно да гледаш да направиш, ако сакате да имате син“, стои во писмото старо повеќе од сто години што заробениот војник од кратовскиот крај Саздо Гичев им го испратил на родителите од австриските логори за време на Првата светка војна. На оригиналната картичка на Гичев од логорите, тогашната австро-унгарска власт како крајна дестинација за прием на писмото го втиснала името Македонија. Австро-Унгарија, која имала најефикасна бирократија во цела Европа, немала дилеми за тоа дека постои нешто што се нарекува Македонија. Овој документ и уште 226 писма, 59 картички, 3 документи и 29 банкноти се пронајдени во метална канта за жито што била закопана неколку децении во едно лозје близу градот Ќустендил. Збирката ја спасил И.Б., роден во 1918 година во Штип. Тој раководел со акцијата „прочистување“ на воениот архив во Софија по Втората светска војна. Писмата се претежно од заробени македонски војници од Кратово и кратовскиот крај и од Крива Паланка. Владимир Милчин, извршниот директор на Фондацијата институт отворено општество, кој ги откупи и денес ќе ги претстави овие историски документи на јавноста, вели дека тие се од непроценливо историско значење. За него е чудно што државата немала интерес за оваа збирка, која уште лани била понудена на продажба. - Печатот со името Македонија покажува дека Австро-Унгарија, која имала најценета бирократија во тогашна Европа, знаела на кого му ги испраќа писмата од тогашните заробени војници. Затоа на најголем дел од картичките и писмата е втиснато името Македонија како крајна дестинација - објаснува Милчин. Според него, оваа збирка само докажува дека многу работи за историјата и за идентитетот на македонскиот народ во вид на документи се уште се наоѓаат во странство, но и дома. - Најголемиот дел од луѓето се плашат да пристапат и да ги дадат документите од страв да не бидат етикетирани. Имам неколку случаи на кои моментално работам, кои во иднина исто така ќе донесат вакви резултати како оваа збирка, која ја нарековме „Отпретани сведоштва“ - вели Милчин. Јасмина Најдовска, магистер по историски науки, која во проектот била вклучена во дешифрирањето на текстовите на војниците, вели дека овој вид извори се нов вид историја, која зборува за поединецот и за семејството. - Ова е најискрена и неискривена слика за едно тешко минато на македонскиот народ. Историјата може да биде политичка, дипломатска, но може да биде и историја на културата на живеењето, која ја добиваме токму преку овие писма - вели Најдовска. Изложбата што ќе биде отворена денеска во Скопје под името „Отпретаните сведоштва“ и ќе помине во повеќе македонски градови, а ќе заврши во Кратово, каде што ќе биде промовирана монографијата со комплетното истражување.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1244&ArticleID=79938


Дали ќе може некој кој планира да отиде на изложбата, и да направи фотографии од овие писма и да ги презентира овде на форумот.


Така и ние кои не сме во можност да ја посетиме изложбата ќе можеме да ја видиме оваа според мене многу важна збирка .
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Владимир Милчин, извршниот директор на Фондацијата институт отворено општество, кој ги откупи и денес ќе ги претстави овие историски документи на јавноста, вели дека тие се од непроценливо историско значење.
Многу подобро ќе беше некој друг да го сторел тоа, а некоја вртелешка и пропагандист како Владимир Милчин. Со тоа вредноста се намалува.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dobro e shto Milchin gi kupil. Iako se znae glavnicata na nastanite i sobitijata od toa vreme, sepak ovie istoriski izvofri doagjaat kako eden vid istoriski shlag na tortata zaradi lichnata komponenta.

Mislam deka istive se nudea na kajgana pred godina dena.



Многу подобро ќе беше некој друг да го сторел тоа, а некоја вртелешка и пропагандист како Владимир Милчин. Со тоа вредноста се намалува.
Istoriskata vrednost na edno istorisko delo ili artefaklt nikogash ne se odreduva sprema toa koj go kupil.

A so samoto toa shto pishuvash neverojatni gluposti na forumov, go namaluvash prosekot, t.e. ni js namaluvash vrednosta i renometo.

Krajno vreme e da prestanesh da lupash.
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Istoriskata vrednost na edno istorisko delo ili artefaklt nikogash ne se odreduva sprema toa koj go kupil.
Не спомнав јас никаде збор "купил", но ти секогаш си сфаќаш по твое. Проблемот е во тоа што една вртелешка како Владимир Милчин ќе го презентира тоа.

A so samoto toa shto pishuvash neverojatni gluposti na forumov, go namaluvash prosekot, t.e. ni js namaluvash vrednosta i renometo.

Krajno vreme e da prestanesh da lupash.
:pos2: Се читаш ли ТИ што пишуваш по форумов? Постои ли поголем "бисер" од овој:
Vo OON ne se vodime kako "FYROM" -- toj zbor ne oznachuva nishto i e nepoznat zbor vo bilo koj jazik -- tuku kako "Poranesha Jugoslovenska Republika Makedonija"
Не е врат, туку шија. :kesa:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Abe Slafko, ako e Milcin vrteleska sto si ti Rolokoster.
I da Milcin gi kupi i Milcin go dade na obrabotka. Angaziral nezavisni istoricarki, mladi, nevraboteni. Angaziral uste 20 drugi luge za da go napravat toa. I istovremeno odbil da gi predade na Arhivot na RM se dodeka ne se obrabotat i prezentiraat pred javnosta zasto se sto vleglo u Arhiv tamu ostanalo.
Zal mi e sto ne gi vide denes potomcite na vojnicite koi bea na otvoranje na izozlozbata i sto ne gi slusna sto zboruvaa i na koj nacin.
Duri togas ke svatese kakva vrteleska si.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Dobro ke bese da kacat sliki na nekoj sajt!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Jas ja postirav naslovnata od "Vreme" na forum istorija, no navistina treba da se kachat slikite:


 
A

anaveno

Гостин
ПИСМА ПИШУВАНИ НА КАРТОНСКА КУТИЈА ЗА ЧЕВЛИ

Македонија импресионира не само со богатото археолошко, природно и друг вид наследство, туку и со богато архивско и библиотечно наследство.
Пред неколку години, д-р Душко Алексовски, доктор на Филолошки науки, докторант на археологија и палеолингвиситика и претседател на Светската академија за карпеста уметност открил вреден архивски материјал кај приватно лице, чиј близок роднина бил определен непосредно по завршувањето на Првата светска војна да го уништи овој материјал што се однесува на самобитноста на македонскиот народ.
Овој човек, како што ни рече Алексовски, по потекло од Македонија, осознаен Македонец, ризикувајќи го својот живот, успеал да сокрие еден дел од писмата на војниците од кратовскиот крај кои биле цензурирани и запрени за натамошна испорака, бидејќи биле пишувани на кратовско наречје.

ПИСМА ПИШУВАНИ НА КАРТОНСКА КУТИЈА ЗА ЧЕВЛИ

Веднаш по ова сознание, според зборовите на д-р Алексовски, тој, како што секогаш практикувал во својата долгогодишна работа, ја информирал јавноста и официјалните
служби на Република Македонија,како што е Министрерството за култура и Министерството за образование и наука, но никој не се заинтересирал за судбината на овој вреден архивски материјал.
Добив впечаток како да не постојат никакви државни институции заинтересирани за трагичната судбина на македонскиот народ во виорот на, не така далечната Прва светска војна, во која најмногу страдаше вечно напатениот и секогаш жртвуван македонски народ, вели д-р-Алексовски.

Според него големата беда во која се наоѓале кратовските војници во Првата светска Војна, се гледа и од фактот што многу од писмата се пишувани на хартија откината од картонска кутија за чевли.
Она што импресионира во дел од писмата и картичките што нашите војници ги упатувале до своите родители во Македонија од затворот во Австрија, е фактот дека на дел од тие писма како држава, место Бугарија, како што стои во дел од писмата, стои Македонија!

Меѓу документите е и една картичка упатена од Солун до Господин Георги Теодосов во Кратово од 1901 година.
Во писмото се информира за афионски семенски материјал што може да се набави на пазарот во Солун.
Исто така, за одбележување е и оригинален документ од 28 ноември 1905 година, без потпис на лицето што го составило документот.
Писмото е пишувано со латиничен алфабет, но можно е јазикот на кој е пишувано писмото да е турски.

ПРЕДИЗВИК ЗА ИСТОРИСКАТА НАУКА

Меѓу овие документи, додава д-р Душко Алексовски е и оригиналниот документ пишуван од кратовскиот ученик од IV клас, Владимир Цимчев Ефремов, кој се потпишал на документот, a ce однесува на убиените комити во четата на војводата Никола Дечев, кој загинал во селото Луково, близу Кратово.
Тука е забележан и точниот датум на загинувањето на познатиот војвода Атанас Бабата, кој со своите комити загинува во селото Пендаќ, на врвот на ридот Видим, Кратовско.

Според д-р Алексовски, бисер во овие документи секако е оригиналното службено писмо упатено од Штабот на 3-та Македонска бригада од 20 октомври 1915 година, од Штип до лицето Бидиков од Штип.
Писмото е упатено во име на командирот на 3-та бригада од 11 -та Македонска дивизија. Писмото е потпишано од полковникот - потпис нечиток и началникот на разузнавачката секција, капетан - потпис нечиток.
Ова, вели тој, може да биде голем предизвик за историската наука.
Инаку, како што ни објасни Алексовски, писмата се запирани заедно со парите што родителите ги упатувале до своите деца, војници, учесници во Првата светска војна.

Инаку, како што не информираше Алексовски, збирката содржи 260 писма, 60 картички и неколку документи.
Кога пред неколку години за прв пат биле откриени документите и било објавено во јавноста, збирката содржела 1.426 (илјада четиристотини дваесет и шест) писма, 482 картички и бројни други документи, а сопственикот ги продавал за 12.000 американски долари.

Сега, кога голем дел од архивскиот материјал е отуѓен, за материјалот што се уште е на располагање тој барал 3.000 евра.
За жал, вели Алексовски од секаде каде што се обраќавме за откуп:
Министерството за образование и наука, Министерството за култура не добивме ниту одговор на нашите писма.
Би била вистинска загуба за Македонија доколку овој преостанат дел од овој архивски материјал не биде откупен и депониран во некоја од институциите на државата.
Доколку добро се организира институцијата која ќе ја откупи оваа збирка, преку организирано претставување во облик на подвижна изложба може многу брзо да ги врати своите 3.000 евра и може многу брзо да почне и да заработува, вели на крајот д-р Душко Алексовски.

Р.Т.

одовде
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Macedonians as fugitives in Austria 1756

 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ама има една книга (односно неколку тома се), и се вика „Македонија во Австриските Документи„. Јасно има докази дека Австро-Унгарија го спознавала МК етникум и Македонска (тогашна) провинција, која ја нарекуваат Македонија бидејки во неа живеат најголем бром Македонци (со исклучок на неколку поголеми градови).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Bravo be Misirkov,a i taka utre planirav da odam da napravam fotki!
Samo ti fali onaa najbitnata so pecatot avstro-ungarski kade pisuva MAZEDONIEN
Pozdrav
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Bravo be Misirkov,a i taka utre planirav da odam da napravam fotki!
Samo ti fali onaa najbitnata so pecatot avstro-ungarski kade pisuva MAZEDONIEN
Pozdrav
Taa bese izlozena prviot den. Postavkata na kartici se menuvase sekoj den.
Ako ti e epten merak ke ti ja postiram. :helou:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Стрпете се до утре или касно вечерва да ми го донесат апаратот па ќе ги закачам сликите заедно со нивните преводи, иначе одлична изложба мора да се погледне
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Добро, ама и дваjцата воjводи Никола Дечев и Атанас Бабата се Бугари. Ова ви кажувам вака информативно, ако не знаете или не сакате да се знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom