Свадба прашања

Член од
5 март 2023
Мислења
398
Поени од реакции
1.537
Најпрвин за да има свадба, мора потенцијалниот младоженец да има куќа/стан, кола и кеш, ако ги нема овие три компоненти тогаш "принцезата" нема да му каже ДА. Самото запросување МОРА да биде на некоја егзотична дестинација како што во последно време читаме по порталиве на пример во Париз,Лапонија, Мексико,Занзибар,Малдиви,Сејшели,Дубаи,Египет итн, зошто ако ја запроси дома или на некое скромно место пак нема да му каже ДА. Од тој момент почнуваат подготовките за свадбата: се бира венчаница од 5000 евра, ресторан или хотел каде ќе се одвива прославата, штампање покани, камермани што ќе снимаат (пази го моментов сега и со дронови се снимаат),музика итн. На самиот ден на свадба се оди по невеста, па во црква, па во ресторан/хотел, е од тој момент почнува хаосот:внатре има 500 души од кои 450 не ги познаваш, има и такви што не се познаваат ниту со двете фамилии туку само дошле на гага јадење и пиење, од почеток има некоја тивка музика кога сите уште не се седнати и дојдени и во еден момент се појавуваат младоженецот и невестата насмеани оклештени 15 до 3 и го играат свадбениот танц Strangers in the night од Frank Sinatra, до тој момент само слушале теа таировиќ и аца лукас ама сега се светски луѓе американизирани. Откако ќе заврши танцот следуваат традиционални ора и ова е единствениот позитивен момент од цела таа церемонија. После народните песни, следува пауза за музикантите и вечера за гостите. Потоа се преоѓа на свештологија и се свири од Ѓорѓе Балашевиќ до аца лукас и Бон Џови. Ова го означува крајот на свадбата и прегледување на подароците што ги добиле младенците и ќе ги видиш дека завршиле со 20 соковници, 30 сервиси за јадење, 20 миксери и евентуално кеш во пликоа што максимум би достигнал 500 евра.
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Zdravo, mi treba pomos, jas sum kum ova leto, ako moze nekoj da mi kaze koi se adetite za kumstvo i davackite koi toj trrba da gi plati, imam slusnato deka toj ja plakja vencavkata i takvi nekoj raboti, i kolku pari da si spremam od prilika
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
261
Поени од реакции
765
Zdravo, mi treba pomos, jas sum kum ova leto, ako moze nekoj da mi kaze koi se adetite za kumstvo i davackite koi toj trrba da gi plati, imam slusnato deka toj ja plakja vencavkata i takvi nekoj raboti, i kolku pari da si spremam od prilika
Да ќе треба да ја платиш цела венчавка, и поклон плик испод 500 евра никако ќе те зборат страмота е,и младоженецот во Вегас на момачка задолжително.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.595
Носи си ситно (по можност метални 10 денарки) ако го прават тој селски адет со клаваење пари во штиклите да не и бидат лабави.

Ако ги земале преголеми од алчност за пари, тогај клавај од металните, да не можи да ги крени нозите.

Едит: Изглеа ги помешав работите, мислам дека овој адет не беше за кумот.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Носи си ситно (по можност метални 10 денарки) ако го прават тој селски адет со клаваење пари во штиклите да не и бидат лабави.

Ако ги земале преголеми од алчност за пари, тогај клавај од металните, да не можи да ги крени нозите.

Едит: Изглеа ги помешав работите, мислам дека овој адет не беше за кумот.
За деверот е ова
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Види имам јас една мака на темава ако е ок имам ваучер за Везилка/Дениција за нови настани ако некој е заинтересиран да ме побара
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
261
Поени од реакции
765
Види имам јас една мака на темава ако е ок имам ваучер за Везилка/Дениција за нови настани ако некој е заинтересиран да ме побара
Да не откажа свадба ??
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Zdravo, mi treba pomos, jas sum kum ova leto, ako moze nekoj da mi kaze koi se adetite za kumstvo i davackite koi toj trrba da gi plati, imam slusnato deka toj ja plakja vencavkata i takvi nekoj raboti, i kolku pari da si spremam od prilika
Треба да купиш две свеќи од црква и платно, обично свила од кое потаа треба да се сошие нешто иначе со тоа платно во црква ги врзуваат младите, од црква до црква тарифата варира ама како кум ке треба да платиш околу 2000ден за венчавањето. Бидермаер за невестата се купува ма да во некои случаеви овие работи деверот ги купува. Торта за во ресторан од кумот треба. Мислам како кум други обврски немаш е сега колку поклон и бакшиш ке оставаш на музика тоа зависи лично од тебе.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.595
Треба да купиш две свеќи од црква и платно, обично свила од кое потаа треба да се сошие нешто иначе со тоа платно во црква ги врзуваат младите, од црква до црква тарифата варира ама како кум ке треба да платиш околу 2000ден за венчавањето. Бидермаер за невестата се купува ма да во некои случаеви овие работи деверот ги купува. Торта за во ресторан од кумот треба. Мислам како кум други обврски немаш е сега колку поклон и бакшиш ке оставаш на музика тоа зависи лично од тебе.
Знам и прасенце печено треба да купи :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom