Свадба прашања

Член од
15 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Ја отварам темава за да си добиеме одговори во врска со се што не интересира околу свадбата финансии,обврски…

и да го поставам моето прашање годинава ќе правиме свадба и крштевка покрај парите што ќе им ги дадеме во плик на кумовите,старосватот девер…требало да им спремам и бочва па би сакала да ми дадете идеја што да им купам како бочва
Ми треба за кум,кума,кумче
Старосват,старосватица и 2 девојки
Девер
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Единствено во Македонија во 21 век се размислува за спремање бовчи + пари во плик :свиркам:

Фино лепо ќе си се договориш со кумови/девери/старосватици. Нити тие вас, нити вие нив и ете ти мирна глава. Свадба/крштевка е свечен чин во кој треба да уживаш со своите најблиски. А не да си тупиш мозок дали да им купам апарат за кафе/фритеза/правосмукалка или глупости од типот облеки.

Баталете тие бабини деветини, требало ова, требало она.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Здраво,
Ја отварам темава за да си добиеме одговори во врска со се што не интересира околу свадбата финансии,обврски…

и да го поставам моето прашање годинава ќе правиме свадба и крштевка покрај парите што ќе им ги дадеме во плик на кумовите,старосватот девер…требало да им спремам и бочва па би сакала да ми дадете идеја што да им купам како бочва
Ми треба за кум,кума,кумче
Старосват,старосватица и 2 девојки
Девер
Абе каква боЧВа, не ни помислувај бочва да им даваш :D
БоВЧа е тоа што ти треба. Ако беше сакаш, нешто помало гледај, накит, саат... помина времето кога се правеле големи бовчи со 300 ствари текстили а у...
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Види имам јас една мака на темава ако е ок имам ваучер за Везилка/Дениција со важност до крај на 2023 ако некој е заинтересиран да ме побара
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Јас на свадба сум бил само два пати во животов. Не ни знам што е тоа бочва. Стомна онаква од керамика, за вода што ја правеле порано? :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Јас на свадба сум бил само два пати во животов. Не ни знам што е тоа бочва. Стомна онаква од керамика, за вода што ја правеле порано? :D
Најверојатно ќе ме бришат пак ама ај.
Бочва е ова, најчесто за вино се користи

Обично за мираз порано се давале, не знаев дека уште постои тоа.

А тоа за вода шо збориш ти, е ќуп. Е и тие мираз ги давале исто.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Lele, lele, koj humor ste...
Ne e "bocva" tuku "bovca" toa sto se dava(lo) na svadba, I oznacuva poklon, najcesto garderoba, koja se davalo na bliskite
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Дарување бовчи од страна на невестата на младоженецот и на неговата фамилија, на кумот, старосватот и целото нивно потомство, значи и на ако имаат брат, сестра, деца, татко, мајка...ихааааа...порано се правеле и по повеќе од 20ина бовчи...прост и глупав адет, трошкови невидени а за содржината на поранешните бовчи(сега барем помали и покултурни ги прават) да не прајме моабет..хаххааа..кога ке ми текне што се не ставаа во нив, од гаки, маици, прслуци, чорапи, па дури и до чадор мал на расклапање :pos::pos:

Можеби овој обичај ќе потрае уште десетици години, но сепак, се е ствар на договор, на финансии и од културата на самите младоженци. Пари наместо бовча ми е исто глупаво, исто е трошок непотребен...ете, ај да речем да се даруваат со по некое парфемче, новчаник убав кожен, квалитетна бањарка....а што знам...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.173

Kajgana Shop

На врв Bottom