Сајбер протест против "ЕКСТЕРНИТЕ ТЕСТИРАЊА"

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Брзии, 20 мај 2013.

?

Дали се согласувате да има екстерни тестирања?

 1. Да

  84 гласови
  49,7%
 2. Не

  85 гласови
  50,3%
 1. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.725
  Допаѓања:
  4.441
  Еве ти пример цел клас е катастрофа (со неколку исклучоци што реално и се случува ) и сите имаат 2-3 заслужени низ цела година.И на крајот најголем дел од нив кампњски си набубаат и си добијат 4-5 на екстерното.....браво за пофалба било запнале една недела и се искупиле за цела година што книга не фатиле и браво му ебаа матер на професорот му ја ебаа цела плата.Ама битно они си запнале таа недела да учат.

  Крајната оцена е резултат на работата во цела година колку си бил активен,колку си носел проекти кој ќе ти донесат некое поенче кај професорот да ти стави горна оцена кога си измеѓу,колку си бил спремен на тесотовите и испрашувањата низ цела година.И ти сега цел тој труд на професорот некој да оцени го фрлаш во вода иако низ цела година било објективно само затоа што малиот запнал таа недела 100 страни да ги прочита бар еднаш (пошто тестовите се прилично лесни).


  Што ќе им се професорите на крај за оценување тогаш ? Нека има на крај годишни тестови за сите и од таму оцени да се вадат.Нека предваат само професорите и нека ги спремаат учениците за крајниот тест и чао пријатно.
  --- надополнето: 21 мај 2013 во 01:28 ---
  Прв болд - и тие можат да запнат една недела на крај.Можеш комотно да си го ладиш цела година и со врски да си 5,00 ученик и на крај на тој еден предмет што те оценуваат (кој е најавен дека ќе се случува) ќе се спремаш цела недела и ќе си пројдеш ко ништо да не било.

  Втор болд - се заебаваш така ? За професорите сега за сега прашањата не ги имаат колку што знам,но чим пола Македонија ги знаеше прашањата од матура или темите по македонски зашто не би и на екстерново ?
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Igorcemk

  Igorcemk Batman & Robin

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  7.751
  Допаѓања:
  8.264
  Ги разбирам овие точки и сосема е нормално што ги наведуваш, критични се нема што. Треба да има и одреден дел толеранција за професорите пошто такви случаеви како што спомна се можни. Ама тоа не може стално да биде така. Начинот на кој се проверуваат професорите е дискутабилен оти нема совршен начин, ама сепак поред мене е сосема во ред да има некој вид контрола, нормално ако целта е искрено да се подобри образованието а не само да се удри по џебовите на професорите оти тоа дава и контраефекти.
   
  На TheTrooper му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Читај го мојот пост, како тогаш во мојот пример типот ги знаеше одговорите кои се? Не е баш дека живееме во утопијата на Томас Мор, Македонија е ова.
   
  На Colt Willcox му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Тие што добивале оценки со врски не се навикнати да запнуваат многу така да незнам баш дали така лесно ќе извадат 5ка, еве ти викам имав ученик што имаше цела година петка а на матурата не успеа ни двојка да извади и си падна..
  Како не бе пола Македонија ги имала одговорите, предминатата година пратев што се случуваше и буквално се шпекулираа којзнае колку прашања дури и темите се пишуваа и нормално од 7-8 теми (пр по Македонски) на крајот ќе успеат да погодат која ќе биде стварно на тестирањето. Исто беше и лани еден куп шпекулации можни тестови на крајот испадна сосем друго, дури и професор мене ми кажа 5-6 најверојатни прашањата кои наводно ќе се паднат на крајот ниту едно од тие не се падна. Не викам дека никој неможе да ги добие одговорите ама тоа ќе биде ептен мала група ученици ако воопшто ги добијат.

  Ти ги знаеше, другите твои соученици ги знаеја одговорите ? пак ќе кажам мал број се тие што ќе ги добијат ако воопшто ги добијат од некој од министерството, зошто чисто сумњам дека они ќе се замараат со давање прашања..
   
 5. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  69.043
  Допаѓања:
  132.108
  Ама тоа збориме јас и Труперот цела тема, не е до тоа дали јас и другарите сме знаеле - значи која е поентата ако вакви луѓе кои и вака и така со врски го прошле средното пак со врски да го пројдат и ова, а некој што учел цело време да не спие со денови да се секира па и недај боже да потпадне под притисокот? Само немојте сега да ми реплицирате, кој си учел си знае, кога сте биле ученици и знаете како е некад ако испаничиш. Слично како и старата народна, сиромавиот плаќа два пати.

  Која е целта на сето ова објаснете тогаш. Непотребни глупости кога има 200 други поважни работи кои треба да се поправат во образованието.
   
  На babsyy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.725
  Допаѓања:
  4.441
  Значи ти имаш пример од еден ученик и цела фама да се прави да се исфрлат на површината 5-6 такви во цела генерација.Веројатноста е дури и дека баш по тие предмети каде што им е најмногу пуштано дека нема да ги фати оценувањето (од 12-13 предмети 1 ќе те оценуваат).
  Многу ефикасен метод нема што.На крајот од краиштата ќе си дојде се на своето на матурата како што било во случајот со дечкото што го кажа.Или ќе падне или ќе си собере малку поени.
  За една недела да научиш од цела година материјалот со не толку тешки прашања не е голем проблем.Ама да научиш 4 години материјал со потешки прашања е тоа е друга работа веќе.
  Може на тој од твој клас би му било проблем,на друг нема да му е.Кај мене во клас такви што се улизуваа ги имаше,но тие воопшто не добиваа 5ки ако требаа да имаат 2ки.Имаа евентуално една оцена повеќе.....случаите како тој горе се многу ретки.
  Јас сум за матурата и мислам дека треба да ја има,но не сум за екстрерниве.

  Е предмината баш полагав јас.Ја знаев темата што ќе се падне.....т.е имаше "расипан телефон" и беше сменет еден збор од тоа што ми го кажаа и тоа доволно колку да се смени контектот на есејот,али во принцип воведниот и крајниот ги искористив од тоа што го имав веќе осмислено и не ми беше целосен шок темата.Есејот ми беше перфекција - најдоброто нешто што некогаш сум го напишал.

  Имаше еден куп трупови што добија јаки оцени на матура затоа што имаа прашања веќе.Едно 4-5 типци ги знам што се имаа спремено и знаеа од напред што ќе се падне.
  Кај браќава не мора ни да зборам.....таму калакурница со матурата.Секако дека поголемиот дел на добиле никаков добар хинт,но сепак во Македонија сме има простори за манипулација.
   
 7. Клипче

  Клипче asd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  10.472
  Допаѓања:
  24.232
  Чив статус или која страна треба да ја лајкнам за да го подржам протесто против екстернио тест?

  Матура/екстерно тестирање = срање

  Оценките не се реални и рандом шупак што нема прочитано лектира може да извади боље оценка од тебе пошо ќе му дозволат да препишува и сл.

  Ех што се дешаваше минатата година...деца што последна лектира им била Зоки Поки извадија бољи оценки од поединци што читаа и учеа сите 4 години.
   
 8. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.401
  Допаѓања:
  4.742
  Сум за малце изменета форма на екстерното. Зошто по секој предмет да нема полугодишен тест кој на пример би влијаел со 50% од крајната оцена? Америка така функционира системот, на крајот на секое полугодие има недела во која само се полаат полугодишни тестови,нема часови,слично на колоквиумска недела на факултетите.
  Сум за бидејќи кога бев средно имав толку покварена професорка кај која оценката зависеше од презимето и ништо друго, едни та исти ученици беа испрашувани на секое испрашување и ги мачеше за 3ка а останатите магично добиваа 5ки. И никој ништо не и може.
  Сум и за матурата бидејќи мора да се има некој критериум за упис на факултет, мора или тоа или приемни испити, со матурата барем поопшто знаење се стекнува.
  Кога бев средно и јас се бунев и протестирав, ама кога стигнав на факултет и кога видов колку залутани студенти се "рашетаваат" по факултетиве ( пример на ФИНКИ на вежби по Калкулус студент прашува зошто не може корен од негативен број,а за 2 семестри треба да научи математика шо ми се чини наса за приемен ја употребува ), мислам посекако дека таквите ќе се исчистат порано или покасно, ама прашањето е како и зошто воопшто дошол до приликата да се запише на факултет. Сурово или не, не е секој створен да учи,а друга работа е тоа што во нашава држава баш кој стигна се запиша и заврши факултет.
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.238
  Допаѓања:
  5.936
  Сајбер протести.
  Сајбер.
  Протести.
  Убиј се.
   
  На squirrel, Splendora и TheTrooper им се допаѓа ова.
 10. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.571
  Допаѓања:
  844
  ВМРО-ДПМНЕ останува за спроведување на екстерното оценување

  [​IMG]

  Опозициската Либерална партија побара, а владејачката ВМРО-ДПМНЕ експресно го отфрли предлогот за укинување на екстерното оценување на учениците од основното и од средното образование. Според ЛП, со екстерното оценување им се наштетува на учениците и на наставниот кадар, а влијанието на оценката од овој тип оценување е трауматично за учениците и го обезвредува нивниот труд постигнат во текот на учебната година.

  - Екстерното испитување е механизам што ја прави бесмислена редовната настава и проверката на знаењето и создава дополнителни тешкотии пред сж за учениците, за нивните родители, но и за наставниците, велат од ЛП.

  Наспроти ова, од ВМРО-ДПМНЕ одговорија дека е несериозно политичари и партии кои со ништо досега немаат придонесено за подобрување на квалитетот на македонското образование да ги критикуваат реформите.

  - Со екстерното тестирање што годинава ќе се спроведе во сите училишта од 27.05 до 10.06 ќе се стави крај на необјективното оценување на дел од наставниците. Наставниците кои биле реални при оценувањето на своите ученици ќе бидат наградени, а тие кај кои ќе има најголеми отстапки во оценката што ја ставиле во дневникот од онаа што учениците ќе ја добијат на тестот, ќе одат на советување. Ако и натаму продолжат со необјективно оценување, ќе бидат казнети - истакнува ВМРО-ДПМНЕ.
  http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=5CF3CB7789EFF84BBDF610601FE4D6D5
   
 11. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.260
  Допаѓања:
  7.561
  И шо е сајбер протестов?
  Не уклучуете фејзбук дур не го укинат?
  Или о не оние страшни петиции? :eek:
   
  На TheTrooper му/ѝ се допаѓа ова.
 12. fr0zen

  fr0zen Kirigaya Kazuto

  Член од:
  26 септември 2011
  Мислења:
  1.347
  Допаѓања:
  502
  така е, потполно се согласувам со тебе од болдираното ... за пример ќе наведам и еден муабет што правевме со професорот каде што му спомнав дека нашата генерација и помладите и тие малку постари ( 2-3 год ) дека сме катастрофа во секој поглед од порано ( пред 20, а и можеби и 30 години ), професор спомна дека не е до НАС туку до вакви УСЛОВИ што се ДЕНЕС т.е лоши ( да не кажам прелоши ) и што ништо не превземаат за ова пршање.
  :(:(:(
   
  На Nefandus му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.996
  Допаѓања:
  2.656
  Земете учете таму, нетуку изводете бесни глисти. Јасно ко ден ми е дека ако некој спиел цела година и не фаќал книга, сега кога му иди јајцето на газот да треба да научи се шо пропуштил...

  Сајбер... курајбер. Ко не ви шлакнат по некоја воспитна...
   
  На Брзии му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Брзии

  Брзии Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!

  Член од:
  15 јануари 2012
  Мислења:
  1.026
  Допаѓања:
  478
  Сите вие што веќе сте завршиле со образованието гласате за да има екстерни тестирања бидеејќи не се ставате на место на учениците..
   
  На Nefandus му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ComputerService

  ComputerService Доктор

  Член од:
  7 мај 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  51
  Како што знам јас, не влијае отценката, еве можеби некој е со сите 5 ки, луѓе сме, може да му се случи нешто, да не научи, и да извај 1 на тестот.
   
  На Брзии му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: