Сајбер Безбедонст(Збор, два за сајбер безбедноста)

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од storm03m, 29 август 2018.

 1. storm03m

  storm03m

  Член од:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  14
  Темава ја отворам побуден од пасијата генерално за IT технологијата, а особено за сајбер просторот како во Македонија ,така и во светски рамки. Со оглед на тоа споделувајте мислења, знаења, новини поврзани со темата, а воедно и како би се заштитиле подобро.
  П.С По можност правете и инфоапдејт:);)
   
 2. mikie

  mikie

  Член од:
  14 јули 2017
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  88
  Кај нас има некое државно тело што надгледува сајбер криминал? Не веруем?
   
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  само Касперски
   
 4. Viston

  Viston

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  8
  Imat, edinica za spravuvanje so sajber kriminal, pri oddelot za suzbivanje i sprecuvanje na organiziran kriminal vo centralnite edinici vo mvr

  Sent from my HTC_M9e using Tapatalk
   
 5. KyleXY

  KyleXY

  Член од:
  16 мај 2016
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  480
  Според закон постојат, ама како што гледам не се многу активни.

  https://mkd-cirt.mk/
   
  На mikie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. storm03m

  storm03m

  Член од:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  14
  Кај нас, покрај mak-cirt, за надгледување на сајбер криминалот надлежни се и дирекцијата за безбедност на класифицирани информации. Бидејќи според закон од 2011-12 секој податок од интренет сообраќајот и мобилниот сообраќај се снима на серверите во дирекцијата. И нема никаква поврзаност тоа со УБК, да не настане забуна.
   
 7. KyleXY

  KyleXY

  Член од:
  16 мај 2016
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  480
  Може линк / име од законот?
   
 8. storm03m

  storm03m

  Член од:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  14
  Тоа беше како член во закон за електронски комуникации мислам....или во некој од законите за АЕК го имав прочитано. Ги има сите тие на нет...али мислам дека беше во закон за електронски комуникации..сега баш проверував опсег на слободни радио фрекфенции и тоа го видов баш.
   
  На KyleXY му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: