Сауна

Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Neznam dali dosega ja imalo vo nekoi temi no siguren sum deka tuka i e mestoto.
Dali nikoj od vas odi na sauna i kako se oseka posle nea.
Jas odam na sauna no ne mnogu cesto,no eden moj priatel redovno odi i ne se sekavam koga posleden pat se razbolel.
No kako i da e sakam vase mislenje .
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Сум немала прилика до сега да одам во сауна.Но сум слушнала дека е добро одењето во сауна можеби поради потта што излегува од тебе, а имам и слушнато дека тоа значело дека излегува студенилото од тебе.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Сауна . влажна коса и регенаратор , и во топлото се обновува милион. Друштво , муабет и пивце или цидер , абе мерак
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
ragazza напиша:
Сауна . влажна коса и регенаратор , и во топлото се обновува милион. Друштво , муабет и пивце или цидер , абе мерак
Сауна, со жени пуно за муабети, па арома масажи, со комплетни третмани депилации, педи/мени-кир, уф.
Жени што имаат пари а не знаат да уживаат вака, на гилотина.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Jas imam fetish za toiplina (duhovna ili fizichka:) pa za mene e fantastichno, no ne praktikuvam zaradi zdravsveni problemi. Znachi ne e za sekogo, no za tie shto mozhat - odlichna rabota e.

Nekolkupati sum bil vo prirodni indijanski sauni vo peshteri, kade shto navistna mozghe da bide opasno od toplinata pa ima studena voda vo sekoe vreme. No najubavoto neshto e da zemesh vlazhno maramche premachkano so eukaliptus, da go stavish vrz liceto i da dishesh. Navistina e golemo uzhivanje. Vidi kako izgledaat peshterite-sauni vo Glenwood Springs, Colorado:




Sepak, od zdravstveni prichini velat daka i obratno, studenata voda go chelichi teloto i duhot, lekuva. Vo Makedonija imame tradicija na lekuvanje so stdena voda. Sv. Naum lekuval ne samo duhovno bolni tuku i fizichki bolni so studena voda koja deluva ovde i sega, momentalno, i dava brzi rezultati.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
pearl напиша:
Не можам да поднесам сауна, не знам дали ми паѓа притисокот или нешто друго, ама ме гуши и се губам, опасно е, барем за мене. Сум ги пробала и двете, сува и влажна, ама не можам да издржам повеќе од 10 мин. и тоа дури ми е премногу. Последниот пат кога бев, се онесвестив само што влегов во џакузито, полека се припремав, без форсирање, со два литра вода во мене, ама едно седнување и клапнав надолу. Среќа со пријатели бев, па имаше кој да ме извлече на време. Од тогаш се држам подалеку. Преферирам да ја вадам "водата" од мене преку други спортски активности. :)
Toa e normalno da ne se sekiras bidejki i mene mi trebase dovolno vreme da se naviknam no dokolku se naviknes nema problem.
Ke praktikuvas za pocetok pomala temperatura nekade okolu 50 stepeni i vlaznosta na vozduhot da bide isto tolku,i nemoj da gledas na saat,bidejki nekoi velat deka pravilno e tripati po 15 minuti no za pocetok cim ke si go slusnes srceto da ti cuka pobrzo vednas izleguvaj i na laden tus ili vo laden bazen sto e mnogu poubavo.Haha,na mene isto mi se ima deseno koga za prv pat vlegov vo sauna.Vo Madjarska bevme na edno internacionalno takmicanje vi kick boxing i morase da padnam edno 2-3 kila podolu zaradi kategorijata pa mi rekoa da odam na sauna,pojdov tamu se srediv i samo sto ja otvaram vratata da vlezam me udri eden toploten bran i vednas pobegnav hehe,po posle tamu mi rakazaa deka da ne se sekiram toa e normalno itn.Poradi toa sto imame privatna sauna, praktikuvam okolu tri pati nedelno,i veruvale ili ne ima mnogu ubavo podobruvanje vo moeto zdravje,kko na primer a malce se osekam deka sum preladen vednas pravam sauna i kako nov sum.Pozdrav i obidi se uste ednas.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
ne sum bil vo sauna ali stom imam prilika ke otidam :)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Сум била само во влажна сауна,таму температурата најчесто се движи околу 45° и воздухот мирисаше на еукалиптус.Супер се чувствуваше после то,ама општо сауната не се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со срцето.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Кај што одам во теретана имаат сауна, ама никогаш не сум помислила да влезам, што знам, таква сум јас, склетџика, ако влезам мислам ќе се угушам, ќе ме фати паника итн. :)
Инаку, знам дека потењето е здраво за да се ослабе/да се одржи линија, да се исфрлат токсините.. ама јас сум повеќе за природно потење. Подобро ќе одам да истрчам една тура на кеј на чист воздух, отколку да одам и да се гушам во сауна. Природно си е природно, бе луѓе. :)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Порано бев многу скептик во однос на сауна, ама сега после добро вежбање ништо не ме опушта толку како 10мин во сауна.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Баба ми секогаш оди во сауна поради реума.....влегов еднаш, и ќе се угушев....па кога ги видов голите баби, ауууу пудинг на кило :nesum:
Здраво е, ама не можам да издржам онолкава горештина.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
кажете некоја добра сауна во скопјево? споделете цени, искуства, што "опрема" ви е потребна и слично...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom