Сателитски интернет во Битола

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
513
Поени од реакции
337
Дали знаете некој што се занимава со ова во Битола? Најдов јас извесен Игор, ама наводно немал покривност на моето место на живеење. Нејќам кабли...
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Јас би избрал сателитски нет само ако живеам (а баш би сакал) овде:

Иако кога ќе размислам, сепак има и терестријални опции...

Сателитскиот нет е скап во поглед на хардвер CPE опрема инвестиција, скапи се понудите и мал е бендвитот и месечен сообраќај по корисник.

Зошто не сакаш кабел?
Што кабли има кај тебе?
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
513
Поени од реакции
337
Јас би избрал сателитски нет само ако живеам (а баш би сакал) овде:

Иако кога ќе размислам, сепак има и терестријални опции...

Сателитскиот нет е скап во поглед на хардвер CPE опрема инвестиција, скапи се понудите и мал е бендвитот и месечен сообраќај по корисник.

Зошто не сакаш кабел?
Што кабли има кај тебе?
Паа има од норманиве .. телекабел.. Ама го реновирав станот, ставив лајсни а заборавив да пикнам кабел под нив и сега нејќам кабли дами шетаат по дома... Инаку тој Игор наплаќа 500 ден месецот неограницен нет ама не покрива во мојата област
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
И сателитски нет да ставиш пак мора бушење да има, барем за врската антена - CPE,
или CPE - струја, компјутер.

Што и да земаш, прво мора приклучокот да се терминира некако кај тебе, во рамки на твојот дом, а потоа можеш да поставиш wireless repeater или bridge-ови, или mesh. Овие опции иако си имаат свои негативни страни, ќе ти го решат проблемот со каблите од соба во соба.

PS:
Стан рече?
Еден кабелски приклучок, еден рутер и еден асален access point ќе ти го решат проблемот. Не треба мрежи курци палци.
Само рачунај дека под асален значи дека сето ова ѓубре што се продава во македонскиве продавници, анхочи, сетови, амц-а и останато не ти врши работа.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
Паа има од норманиве .. телекабел.. Ама го реновирав станот, ставив лајсни а заборавив да пикнам кабел под нив и сега нејќам кабли дами шетаат по дома... Инаку тој Игор наплаќа 500 ден месецот неограницен нет ама не покрива во мојата област
Изгледа не продава сателитски интернет, туку некаков wireless, canopy, wimax или mw.
Класичен сателитски интернет месечно ќе ти испадне некоја таква сума само со евра валута и тоа ограничен, овој стига со коаксијален или оптика до одредена точка и потоа го дели на околу, ако знаеш какво цпе ти дава ќе ти кажам и која технологија и како функционира. Прашај си колку нуди download i upload на тој неограничен нет ;)[DOUBLEPOST=1506971922][/DOUBLEPOST]Еве ти таков нет
https://www.vip.mk/kombo/combo-box
работи на LTE мрежата, значи добиваш 4Г брзини и сигурно ќе имаш покривање.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Изгледа не продава сателитски интернет, туку некаков wireless, canopy, wimax или mw.
Класичен сателитски интернет месечно ќе ти испадне некоја таква сума само со евра валута и тоа ограничен, овој стига со коаксијален или оптика до одредена точка и потоа го дели на околу, ако знаеш какво цпе ти дава ќе ти кажам и која технологија и како функционира. Прашај си колку нуди download i upload на тој неограничен нет ;)[DOUBLEPOST=1506971922][/DOUBLEPOST]Еве ти таков нет
https://www.vip.mk/kombo/combo-box
работи на LTE мрежата, значи добиваш 4Г брзини и сигурно ќе имаш покривање.
Туку... И така ги спома VIP, кои што се max 100GB, нешто слично постои и од Неотел, max 1000GB месечно:
http://neotel.mk/net-20/
http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/internet/
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
Туку... И така ги спома VIP, кои што се max 100GB, нешто слично постои и од Неотел, max 1000GB месечно:
http://neotel.mk/net-20/
http://neotel.mk/category/domasni-korisnici/internet/
Од вип го имам пробано, од Неотел не знам колку од таа брзина што се нуди ја добиваш, знам дека користат доста големки антени, а немаат свои столбови, па немаат некој распоред на истите, не секаде имаат право да постават на туѓите столбови вакви, како им се насочени секторите е втората работа и какво им е покривањето.
Си ги пробал овие од неотел? Што резултати вадат на спидтест?
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
513
Поени од реакции
337
Од Вип ми изгледа солиден интернетот во комбо пакет, иако фиксен не ми треба јбг... Сакам и Тв да ставам ама многу се отепани овие од вип бараат плус 200 ден доплата за спортклуб 1,2 и 3...

Неотел не ми се познати
 

Kajgana Shop

На врв Bottom