Сатанизам

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
1.622
Поени од реакции
3.862
И Бетмен има Џокер, и јас имам добра и лоша страна како и сите луѓе.
А каков си ти, лош или добар...знаеме дека имаш лоша и добра страна, прашањето е каков си ти, и дали ја трансцендентираш таа дуалност на крајно егзистенционално ниво.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
А каков си ти, лош или добар...знаеме дека имаш лоша и добра страна, прашањето е каков си ти, и дали ја трансцендентираш таа дуалност на крајно егзистенционално ниво.
Дали може сатанист да е добар според тоа што е сатанизмот - е прашањето :)
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
29
Поени од реакции
11
А каков си ти, лош или добар...знаеме дека имаш лоша и добра страна, прашањето е каков си ти, и дали ја трансцендентираш таа дуалност на крајно егзистенционално ниво.
Зависи од тој/таа спроти мене и тежината на ситуацијата со проценка(немора да значи добра) и изборот на арсеналот.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
29
Поени од реакции
11
Дали може сатанист да е добар според тоа што е сатанизмот - е прашањето :)
Од негова гледна точка можеби мисли дека прави добро. Исто како и црквата во некои случаи. Не дека сум сатанист др ми беше целта дека двете се во пакет
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
Само мртов сатанист е добар сатанист...
А бидејќи сите луѓе умираат порано или покасно според одредени принципи ... крајната цел (без разлика дали е сатанист некој или нешто друго) е добро. :)
 

Red Zurla

Psycho Killer
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.776
Поени од реакции
6.344
А бидејќи сите луѓе умираат порано или покасно според одредени принципи ... крајната цел (без разлика дали е сатанист некој или нешто друго) е добро. :)
За сатанистите ако е можно што порано...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
За сатанистите ако е можно што порано...
Нешта кои се дел од иста класа на постоење не им е дадено да судат за другите кога и каде им е дојдено времето да не се дел од истата таа класа. :)
Или на нашки: не сме повикани да одиме против нечија волја за живот бидејќи со тоа се навлекува огромна универзална карма која за плеќите на еден обичен неук човек е премногу и ќе му страда целото наследство на крвта во иднина. И внимавај, ти се суди и мислата не само делата. Бидејќи зборот е предвесник на делото...

Телемитски кажано :)
 

Red Zurla

Psycho Killer
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.776
Поени од реакции
6.344
Нешта кои се дел од иста класа на постоење не им е дадено да судат за другите кога и каде им е дојдено времето да не се дел од истата таа класа. :)
Или на нашки: не сме повикани да одиме против нечија волја за живот бидејќи со тоа се навлекува огромна универзална карма која за плеќите на еден обичен неук човек е премногу и ќе му страда целото наследство на крвта во иднина. И внимавај, ти се суди и мислата не само делата. Бидејќи зборот е предвесник на делото...

Телемитски кажано :)
Телетабиски кажано :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
Телетабиски кажано :pos:
Што, сега ќе се обидуваш да ме навредуваш откако претходно зборуваше дека треба да се убијат луѓе бидејќи не се по твој терк на нештата?
Браво :)

Ќе испадне дека си сатанист по тоа што зборуваа другите колку е лош сатанизмот и какви се луѓе има во него (убијци и слично).
 

Red Zurla

Psycho Killer
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.776
Поени од реакции
6.344
Што, сега ќе се обидуваш да ме навредуваш откако претходно зборуваше дека треба да се убијат луѓе бидејќи не се по твој терк на нештата?
Браво :)

Ќе испадне дека си сатанист по тоа што зборуваа другите колку е лош сатанизмот и какви се луѓе има во него (убијци и слично).
Јас сум Христијанско православно Божјо чедо.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
Јас сум Христијанско православно Божјо чедо.
Се гледа по тоа што кажа и што мислиш за другите, да те цитирам:
Само мртов сатанист е добар сатанист...
Од христијанството и произлегува сатанизмот всушност, не може едното без другото - тоа и претходно го дискутираа тука на темава.
 

Red Zurla

Psycho Killer
Член од
29 јули 2021
Мислења
2.776
Поени од реакции
6.344
Од христијанството и произлегува сатанизмот всушност, не може едното без другото - тоа и претходно го дискутираа тука на темава.
Јас не сум доволно упатен и не би можел околу тоа нешто да дискутирам. Едноставно не верувам во тоа што го читам од твојот пост но би сакал нешто повеќе да знам за што се работи. Незнам можеби @PROROKOT ако би сакал и ако има волја може да напише нешто повеќе во врска со твојот став бидејќи Христијанството е негова тема.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.378
Поени од реакции
10.171
Јас не сум доволно упатен и не би можел околу тоа нешто да дискутирам. Едноставно не верувам во тоа што го читам од твојот пост но би сакал нешто повеќе да знам за што се работи. Незнам можеби @PROROKOT ако би сакал и ако има волја може да напише нешто повеќе во врска со твојот став бидејќи Христијанството е негова тема.
Повикај пријател и повелете дискутирајте... и пробајте да не одите офтопик или сеири тепање... секогаш се учи поеќе при добра дискусија. Може и да ја разгледаш темава наназад бидејќи има христијани тука зброувано за оваа тема, нормално ако не те мрзи...

Едноставно верувањето не треба да е темел за било што, туку знаењето за нештата.

За христијанинот се е сатанизам ако не е православие посебно :) Сме ги читале низ годините нивните демагогии :)
И со ист став како тебе: да умрат сите кои не се православни, тоа е се зло и не вреди да има искуство како тебе на Земјата!
Ненормална работа.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.141
Поени од реакции
610
Мое авторско истражување на темта Сатана односно Ѓавол преку книгите на кои се заснова овој мит. #Библија, #КнигаНаЕнох, #ЗагубениотРај https://youtu.be/sbCT61aAQ0Q
Ништо ново не си кажал.
Последната реченица во видеото..."Наша предрасуда и изговор е дека за злото во светоте виновен ѓаволот,за жал таа вина во целост одпаѓа на човештвото."
Ме потсети на...
5. И виде Господ Бог дека лошотиите меѓу луѓето на замјата се големи, и дека сите мисли и помисли во срцата нивни беа зли во секое време.
6. И се покаја Бог што го беше создал човекот на земјата, па се огорчи во срцето Свое.


Си се огорчил во срцето?

А само една реченица предходно велиш..."ноќта не е лоша,како што денот не е добар."
Зошто не направи ист ваков баланс помеѓу ѓаволот и човештвото?

И уште нешто,според тебе духовна книга е исто што и историска?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom