Сатанизам

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.858
Можно ли е да е злоупотреба на виножитото и нејзините бои од сатанскиот свет - и ајдеее:)


Сатано, кои ти се овие од сатанскиот свет? Западот?
Или Сталин? Тој иако не беше религиски расположен, често знаеше западот да го опише како сатанистички. Но откако си ја отепа жената (од параноја) и откако изгладни милиони Украинци, откако Полјаци, Чеси и Источни Германци почанаја да бегаат преку ѕидот во Берлин како улави, а притоа многу од нив беа застрелани, на светот му стана јасно кој бил вистинскиот сатана.

Внимавај како се изразуваш. Внимавај кои зборови ги користиш кога пробуваш да опишеш цели сојузи и континенти. На некој ќе му згазниш на живец. Ќе те згемечат како минјатурна мушичка.
Имам чуство дека таквите ко тебе (а ве има) веќе дебело му цапнаја на живец на тој сатанскиот свет. Заради вас ќе го крка и невиниот македонски народ.

ПС: Голема Албанија не е проект на хартија. Не е нон-пејпр предлог на Јанша од Словенија. Тоа е проект во реализација. А не проект кој се разгледува.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.611
Поени од реакции
4.535
Сатанисти поново јашу, овој пат во Лондон :

A teenager who drew up an agreement with a “demon” to sacrifice women in exchange for a lottery win has been convicted of the murders of sisters Bibaa Henry and Nicole Smallman.
Danyal Hussein created a handwritten plan, signed in his own blood, in which he pledged to murder six women every six months; in return requesting financial reward.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.708
Поени од реакции
58.219
Па конечно да најдам официјален извор! :D

а сепак, многу сатанисти станаа телемити


Контам ја зашто. На пример, рани 90-ти алтернативата у Скопје одреден дел беа сатанисти. Малку подоцна и шуто и рогато стана сатанист. Типичен пример се Јужна Метал Армија.
Значи, еден тон металци од најутепаните предели почнаа одеднаш да се сатанисти и на алтернативава им заличи шабански тоа, па они преминаа у телема и у пагани некакви и ги оставија металците да се сатанишат.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.403
Поени од реакции
8.518

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.403
Поени од реакции
8.518
Ја прочитав таа библијата на Лавеј. Интересен е делот за психичките вампири кај што збори.
„Сатанистичката Библија“ на Лавеј ја има во Академска Книга исто :)
Во делот Science Fiction, Fantasy & Horror :D

П.С. И тоа ефтино - во однос на други книги од Академска книга...
 

Tyrael

Transhumanist
Член од
21 јуни 2021
Мислења
312
Поени од реакции
857
„Сатанистичката Библија“ на Лавеј ја има во Академска Книга исто :)
Во делот Science Fiction, Fantasy & Horror :D

П.С. И тоа ефтино - во однос на други книги од Академска книга...
Од академска книга ја имав земено, малечка една. Ама не ми текнува на цената, одамна беше.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
9.403
Поени од реакции
8.518
Од академска книга ја имав земено, малечка една. Ама не ми текнува на цената, одамна беше.
Ех 12-13 години не е многу, ако си ја зел токму кога е основана Академска книга, 2008-ма :D
Ефтини се секако тие книги. Не се премногу заморуваат со квалитетот на книгата, да се направи повторно лектура, да се спореди со оригинал...
Се принтаат mass production :)

Иако некои мешаат демонологија со сатанизам, погледнете ги книгите со наслов Клучот на Соломон, Ars Notoria, Гоеција, Arbatel итн итн... 50 евра се минимум (ако налетате на попуст), со тврди корици, со слики во боја, со референци од кога и каде се прв пат забележани одредени симболи, идеи поврзани со сето тоа...
А не ова на Лавеј: тинејџерски бунтовен занес и оп - книгата која ќе ја нарекувам Сатанистичка Библија :D
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.708
Поени од реакции
58.219
Ја прочитав таа библијата на Лавеј. Интересен е делот за психичките вампири кај што збори.
За психички вампири зборуват многу други автори пред Ла Веј. Верувам дека барем дел од тоа што го збори за таа појава, не е негово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom