Сатанизам

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Па според тоа што го прочитав и станаизмот не е така лошо верување...За разлика од другите вери ти дава некои слободи...И искрено до сега од сите вери најмногу ми се сфиѓа...И мислам дека треба да се прифати како религија зашто нигде нема како божја заповед да убиваш да мачиш и сл.
 

Cthulhu^

your neighbourhood weirdo
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.857
Wanna bee satanisti mislis ?
А зашо wanna be?? Многу голем процент од тие што ги спомнав keep a low profile, не се искажуваат во јавност дека се нечии следбеници. И плус мејнстрим сатанизмот, оној помалку екстремниот, е претерано лошо сфатен. Муабетот во таа религија е да не трпиш срања од никого, а исто така нигде не пишува ни дека треба да правиш некои тешки глупости за да си нивни член.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Се кладам дека поголем процент од тие што прокоментираа за сатанизмот, дека само го видоа насловот од темата САТАНИЗАМ и се втурија на давање мислења што они мислат за сатанизмот. А едно ќе ви кажам. Мене-ме-заболе-што-мислат-за-сатанизмот! А истото и кај другите, никој не би го интересирало туѓо мислење.
И сеуште сфаќам дека отворајќи тема од едукативна намена се претвора во расправија кој сака да биде сатанист, као нов квиз на А1 или кој бил и што правел сатанистот или што се случувало после смртта каде забележав nihilista од преголема неинформираност продолжува да ги тупи истите муабети како немало ништо после смртта.Што тогаш? Остануваме закочени? No way, u are wrong dude...
By the way, никој не сфати дека темата е од ЕДУКАТИВНА намена за неинформираните да запознаат кои видови на сатанизам ги има , што е сатанизам и каде може да се сретне. Никој не шири религија со оваа тема, никој не наметнува сатанизам туку до одредена точка е осуден.

П.С. Доколку во следните неколку, минути,часови, па и денови додека не се преплави оваа тема со премногу безвредни коментари,ќе ве молам некој од администратори,модератори,хигиеничари,забни лекари,медицински сестри и други вработени на форумот, да ја заклучите оваа тема од безвредни коментари или делете.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ima takanarecen spiritualen ili tradicionalen satanizam, koj isto kako i hristijanstvoto veruva vo bog i vo drug svet po smrtta samo sto za prav bog go smeta Lucifer to est satanata.
Filozofija Tradicionalnog Sotonizma

1. Ne iskazuj poštovanje i milost slabima, neodgovornima i jadnima, jer oni su bolest koja i one jake čini oslabljenima.

2. Uvijek testiraj i usavršavaj svoju snagu i svoje znanje, jer o njima ovisi tvoj uspijeh.

3. Traži sreću u pobjedi, ali nikad u miru sa slabima i sa neprijateljima.

4. Ne gradi na pijesku, već na stijeni. I ne gradi za danas i sutra, već za cijelu vječnost.

5. Natjeraj druge da se pokore tebi i ne dopusti da se ti pokoriš drugima. Rađe umri nego da se pokoriš.

6. Naući se uzdignut iznad samoga sebe, jer na taj način naučit ćeš se uzdignut iznad ostalih.

7. Krv ubijenih je plodno tlo za nastanak novog života.

8. Onaj koji stoji na najvišoj piramidi lubanja vidi i najdalje.

9. Pružaj besprijekornu ljubav onima koji je zaslužuju, a besprijekornu mržnju svojim neprijateljima. Ne rasipaj svoju ljubav na one koji je nisu vrijedni.

10. Sve što je veličanstveno napravljeno je na žalosti.

11. Neka ljubav bude jedan od ciljeva života, ali još veći cilj neka bude savršenstvo. Neka ljubav bude sve ono što te jača.

12. Ništa nije lijepo kao čovjek, ali najljepše od svega jeste žena.

13. Otkrij i odbaci sve iluzije i laži, jer one i jake čine slabima.

14. Svaki muškarac i svaka žena je zvijezda.

15. Zasnivaj svoju sotonističku filozofiju na znanju, a ne na slijepom vjerovanju.

16. Uživaj u kratkom odmoru, ali ne i u dugom.

17. Nad neprijateljima dođi kao smrt i podijeli je, jer smrti uvijek ima za sve.

18. Propovijedaj istinu onima koji ju zaslužuju.

19. Uvijek čezni za više, jer osvajanju nikad kraja. Ne čezni samo prema naprijed, već prema vrhu, jer ono najbolje uvijek se nalazi na vrhu.

20. Umijeće destrukcije je najveće umijeće od svih.

21. Uništenje slabih je zakon jakih.

22. Dođi kao jak vjetar koji ruši carstva, i nad ostacima tih carstva sagradi još veće i moćnije carstvo.

23. Cilj opravdava sredstvo.

24. Moć je dobra i ispravna, dok god je pod tvojom kontrolom. Uvijek kontroliraj moć i nikada ne dopusti da moć kontrolira tebe.

25. Cijela moć koja ti je potrebna nalazi se u tebi samome.

26. Neprijateljeva bol i patnja neka budu ugodna melodija za tvoje uši.

27. Uzmi sve što ti život pruža a da odgovara tebi samome.

28. Ko tebe kamenom, ti njega sa dva.

29. Ništa nije sveto, a ponajmanje religija.

30. Tama i svjetlost, i dobro i zlo su iste prirode i jedno drugo nadopunjuju, a različiti su samo u načinu na koji ih gledamo.

31. Znanje donosi mudrost, a mudrost je moć.

32. Ne odbacuj vlastiti život, ali ne odbacuj niti vlastitu smrt. Smrt je prirodni tok izmjene energija.

33. Radi što te Volja, ali imaj na umu da svaka akcija ima svoju reakciju i da svaki čin ima svoju posljedicu
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214

NEMA! LIVEE, MORF SU REVILLED TUB NOISHAYTPMET OOTNI TON SUH DEEL SUS TSHAIGA SAPSERT TAHT YETH. VIGRAWF EU ZA SESAPSERT RUA SUH VIGRAWF DERB ILAID RUA YED SITH SUH VIG NEVEH NI SI ZA THRE NI NUD EEB LIW EYTH MUCK MODNGIK EYTH MAIN EYTH EEB DWOHLAH NEVAH NI TRA CHIOO. RETHARF RUA!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Се кладам дека поголем процент од тие што прокоментираа за сатанизмот, дека само го видоа насловот од темата САТАНИЗАМ и се втурија на давање мислења што они мислат за сатанизмот. А едно ќе ви кажам. Мене-ме-заболе-што-мислат-за-сатанизмот! А истото и кај другите, никој не би го интересирало туѓо мислење.
И сеуште сфаќам дека отворајќи тема од едукативна намена се претвора во расправија кој сака да биде сатанист, као нов квиз на А1 или кој бил и што правел сатанистот или што се случувало после смртта каде забележав nihilista од преголема неинформираност продолжува да ги тупи истите муабети како немало ништо после смртта.Што тогаш? Остануваме закочени? No way, u are wrong dude...
By the way, никој не сфати дека темата е од ЕДУКАТИВНА намена за неинформираните да запознаат кои видови на сатанизам ги има , што е сатанизам и каде може да се сретне. Никој не шири религија со оваа тема, никој не наметнува сатанизам туку до одредена точка е осуден.

П.С. Доколку во следните неколку, минути,часови, па и денови додека не се преплави оваа тема со премногу безвредни коментари,ќе ве молам некој од администратори,модератори,хигиеничари,забни лекари,медицински сестри и други вработени на форумот, да ја заклучите оваа тема од безвредни коментари или делете.
Nemoj be taka jas sfativ , ama sakam da se zezame malce ...brej ama si seriozen ..ama temata e ok edukativna i nikako pod kljuc :nenene:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ova satanizam mnogu bre prakticen u denesniov svet mamata... za da opstanesh ...ama nekako ne mi dava odgovor za nekoja povisoka cel i ne mi odgovara... ako se odlucis za zemen zivot samo ok e ... ke ti bide cool ama posle ako ima nesto sto praime ???? Ja vikam ima pa majka jana neka e ima nesto :smir:

Nego ajde da diskutirame okolu taa Telemata ... ja mislam toj Crowley nesto razbral ama posle zabegal i pocnal toa orgijashenje ... ajde vashi mislenja
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Nego ajde da diskutirame okolu taa Telemata ... ja mislam toj Crowley nesto razbral ama posle zabegal i pocnal toa orgijashenje ... ajde vashi mislenja
Освен во болниот ум на ЛаВеј,таа филозофија нема врска со Сатанизмот.
Напротив.
Своевремено имало иницијатива од прогресивни христијански кругови да се инкорпорира во Христијанското учење.
Сатанизмот е нешто друго,шефе.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Imalo dva antipoda na ucenjata telemata i hermetizmot ete ti uvod...jas za hermetizmot znam za telemata ne znam bas malce citav ama znam sto e otprilike ...

jing i jang nesto taka ...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Telema e posebno, AlisteR kRouli e osnovac na telema sto znaci volja.Od nego ja imam zakonot e za site, ja ima na makedonski.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
А бе не се занесувајте многу-многу, ПРАВИТЕ сатанисти не ни мора да се замараат со некакви си детални религии и учења, тие се НАСЕКАДЕ околу нас. Ќе се изненадите колку многу ги има, луѓе кои вие никогаш не би ги етикетирале како такви.
ne mozam poveke da se soglasam ja imam citano satanskata biblija i svativ deka satanisti se poveketo luge bidejki tie toa go praktikuvaat vo svojot zivot sekojdnevno a ako se prasuvate sto e toa ednostavno sebicnosta i samozivosta sto e tolku prisutna ovde...
inaku spored mene lugeto go napagaat satanizmot poradi toa sto propoveda da ne se pokoruvame i da vladeeme so slabite so cvrsta raka a bidejki slabacite se mnozinstvo tie gi napagaat silnite vo grupi bidejki nemaat sila kako sega na primer
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Telema e posebno, AlisteR kRouli e osnovac na telema sto znaci volja.Od nego ja imam zakonot e za site, ja ima na makedonski.
Алистер Кроули ја измислил телемата??!
Oу ем џи!

Човеку дај малце едуцирај се молимте и не ме заебавај телемата постои многу по одамна, и телемити имаш на секој чекор шо немоеш да ги препознаеш разпрашај се малце за О.Т.О. ако толку те интересира ќе ти даам нешто да видиш немој вакви работи бе друже.Алистер Кроули само ја разработил телемата во неколку негови книги и предавањата што ги држел. Што ќе испадне следно дека Чарлс менсон го измисли убивањето луѓе?

Telema e posebno, AlisteR kRouli e osnovac na telema sto znaci volja.
Што е тоа ТЕЛЕМАТА Е ПОСЕБНО? И што муабет е тоа Телема значи волја?
Во книгите ќе најдеш Прави што ти е волја и нека биде цел закон,а не некои кратки извадоци или наслови да кажуваш.

Winston
Imalo dva antipoda na ucenjata telemata i hermetizmot ete ti uvod...jas za hermetizmot znam za telemata ne znam bas malce citav ama znam sto e otprilike ...

jing i jang nesto taka .
Кај си читал за Телемата? И доколку знаеш ете за Херметизмот (како поим или имаш некои познавања) повели отвори тема друже баш ме интересира мене,напиши све што знаеш.

А што тие тоа на крајот Јинг Јанг?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom