Саравита и Комбуха - Здрав напиток или залудно потрошени пари?

Член од
3 март 2010
Мислења
654
Поени од реакции
319
So mislite za Saravita i Kombuha dali se stvarno dobri kako alternativen pridones i lek na organizmot ili samo dobra reklama
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Ја имам дома габата комбуха еве скоро цела година и имам само најдобри зборови за нејзе....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Прашање е кој ги произведува овие две???
За Саравита знам дека е од Велија, бидејќи кај него оди рекламата само така да тоа е срање всушност се што оди на таа телевија како реклама е срање и плус потврдено е од човек
дека ја пиел ама никаков напредок во здравјето немало.
а за Комбуха првпат слушам.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ни едното ни другото ги неам пиено ама имам пиено воден Кефир и тоа е еден вид габа и многу беше јако за прочистување, енергија и слично.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Прашање е кој ги произведува овие две???
За Саравита знам дека е од Велија, бидејќи кај него оди рекламата само така да тоа е срање всушност се што оди на таа телевија како реклама е срање и плус потврдено е од човек
дека ја пиел ама никаков напредок во здравјето немало.
а за Комбуха првпат слушам.
Комбуха чајот дома се прави и јас дома го правам во зелен чај се става комбухата и 80-100 грама шеќер на литар вода и се остава да врие едно 8-10 дена зависи ако ја пие дијабетичар 13-14 дена.
Најважна состојка од Комбуха чајот е глукоронската киселина која што во природа и вештачки не може да се најде, таа киселина ја произведува црниот дроб и служи за детоксификација на човековото тело. Чувството на исчистеност измиеност освеженост е пуууууууу неописливо дури и на кучето му давам од чајот.


П.С. Кој сака можи да му поклонам од мојата габа комбуха и одгледувањето на чајот е доста евтино само треба габа шеќер зелен или црн чај, а не мора ни чај можи и во обична вода, а е доста делотворно. Индиските јогини го пијат тој чај, а и јапонските самураи не оделе во битка без таков чај го користеле за дезинфекција на раните.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
Ни едното, ни другото не се штетни за организамот можат да се употребуваат и можат да се забележат некои поволности, сепак немојте премногу да очекувате...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Ни едното, ни другото не се штетни за организамот можат да се употребуваат и можат да се забележат некои поволности, сепак немојте премногу да очекувате...
Не треба ни многу па ни малку да се очекува туку да се проба и сам човек да си донесе заклучок, мојот јас го искажав на темава е сега секој за себе си одговара.Да се дополнам првите месец два три редовно пиење може да се почувствува нервозност во телото затоа што се ослободуваат големи количини на заробени токсини ова за Комбухата го зборувам јас го почувствував тој ефект. Само еднаш ми се слоши и повраќав и тоа не знам дали беше од нејзе можеби беше нешто што лошо имав јадено. Тоа контраефекти нема затоа што е природно нешто е сега нормално човек и со обична вода да претера со пиење е штетно а пак не со нешто друго.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Комбуха чајот дома се прави и јас дома го правам во зелен чај се става комбухата и 80-100 грама шеќер на литар вода и се остава да врие едно 8-10 дена зависи ако ја пие дијабетичар 13-14 дена.
Најважна состојка од Комбуха чајот е глукоронската киселина која што во природа и вештачки не може да се најде, таа киселина ја произведува црниот дроб и служи за детоксификација на човековото тело. Чувството на исчистеност измиеност освеженост е пуууууууу неописливо дури и на кучето му давам од чајот.


П.С. Кој сака можи да му поклонам од мојата габа комбуха и одгледувањето на чајот е доста евтино само треба габа шеќер зелен или црн чај, а не мора ни чај можи и во обична вода, а е доста делотворно. Индиските јогини го пијат тој чај, а и јапонските самураи не оделе во битка без таков чај го користеле за дезинфекција на раните.

Dali uste ja cuvate gabata .Jas bi sakala da ja odgleduvam.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.389
Поени од реакции
2.125
Каде може да се најде такво чудо? Мислам на Комбухата?:vozbud:
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Треба да ја земеш од некој кој што веќе си ја одгледува дома.
 
Член од
24 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Прашање е кој ги произведува овие две???
За Саравита знам дека е од Велија, бидејќи кај него оди рекламата само така да тоа е срање всушност се што оди на таа телевија како реклама е срање и плус потврдено е од човек
дека ја пиел ама никаков напредок во здравјето немало.
а за Комбуха првпат слушам.
apsolutno nikoj covek ne ti potvrdil bos muabeti deka saravita bila na velia toa nema vrdka samo reklamata odese na a1 inaku za proizvodot mozes da prasas site doktori u drzavna ke ti kazat kako vlijae kaj pacienti so mozocen udar i srcevi bolni inaku se proizveduva vo Ohrid
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
apsolutno nikoj covek ne ti potvrdil bos muabeti deka saravita bila na velia toa nema vrdka samo reklamata odese na a1 inaku za proizvodot mozes da prasas site doktori u drzavna ke ti kazat kako vlijae kaj pacienti so mozocen udar i srcevi bolni inaku se proizveduva vo Ohrid
Само на а1 одеше реклама за саравита
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Производот си е океј, ама дерат ненормално многу...Ако истиот чини во домашни услови да се направи карикирам 10 ден., овие наплаќаат по 500 од литар.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
36
Поени од реакции
8
Комбуха чајот дома се прави и јас дома го правам во зелен чај се става комбухата и 80-100 грама шеќер на литар вода и се остава да врие едно 8-10 дена зависи ако ја пие дијабетичар 13-14 дена.
Најважна состојка од Комбуха чајот е глукоронската киселина која што во природа и вештачки не може да се најде, таа киселина ја произведува црниот дроб и служи за детоксификација на човековото тело. Чувството на исчистеност измиеност освеженост е пуууууууу неописливо дури и на кучето му давам од чајот.


П.С. Кој сака можи да му поклонам од мојата габа комбуха и одгледувањето на чајот е доста евтино само треба габа шеќер зелен или црн чај, а не мора ни чај можи и во обична вода, а е доста делотворно. Индиските јогини го пијат тој чај, а и јапонските самураи не оделе во битка без таков чај го користеле за дезинфекција на раните.
јас сакам ако се уште имаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom