Санаториум

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Не видов тема за еден од најдобрите македонски бендови (мој омилен), па сметам дека подфорумов би бил осиромашен, доколку не се посвети посебна тема за дечкиве т.е. Санаториум.

Санаториум е македонски треш метал бенд формиран во Скопје во 1987ма година, еден од првите метал бендови во државава.

Се работи за 4 члена група:
Перо Стефановски - гитара и вокал
Константин Качев - гитара
Горан Станковиќ - бас гитара
Горан Атанасов - тапани

Во 1992ра година го издаваат првиот албум "На работ на разумот", на касета. Албумот е комплетно на македонски јазик. После него имаат и снимен настап во живо во Унгарија.
Во 1996та година го вадат вториот студиски албум под името "No more". Албумот е комплетно на англиски јазик.
Во 2001ва година го вадат цд-то "Sanatorium" кое ги содржи сите песни од нивниот прв албум, како и две други песни и три снимени песни во живо.
Имаат настапувано како предгрупа на Motorhead, Slayer и Soulfly.

Во последно време по подолга пауза почнаа да прават по некој настап во живо, последен им беше на Скопје Гори 2013та. Имаат изведено и неколку нови неиздадени песни, а на нивната страна пишува дека работат на новиот албум.

Мене лично ми е омилениот македонски бенд. Албумот на македонски е многу подобар од англискиот и со него по мое субјективно мислење имаат згазено се друго што има излезено од музика во нашиве простори.
Замерка им наоѓам во поголемите паузи што ги имаат направено, па во однос на тоа и малиот музички багаж.
Во нивната музика наоѓам највеќе влијание од Металика, впрочем во првиот албум имаат и една инструментална песна (Muirotanas), како што имаат Металика во првите 4 албуми. Песната Санаториум лирички е слична со Welcome Home (Sanitarium) од Металика итн.
Тешко е да се избере омилена песна, Удобен ковчег, Ултра спид, Санаториум, Без разум и свест, се секако едни од нив.

Еве по нешто




\m/

Пукна гитара со страотен глас
по неа веднаш ненормален бас,
тапаните грмат во сите души,
споулаве публика почна да руши!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Бравоте за темава.

Инаку освен споменатите, мене ова ми беше така пофацлеста песна.

 
F

FARANG

Гостин
Закон се. И мене ми се најомилен мак бенд. Удобен конвчег, во себе умирам и секако без разум и свест ми се омилени. Ако не се лажам беа предгрупа и на Iron Maiden во софија кон крајот на 90тите.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Јас па помислив нешто за лудница,лудачки кошули јажиња и друго.
 
Ч

Чај

Гостин
Еден од ретките бендови кои прават музика што секој би ја слушал.Не мора да си искусен хеви металец да можеш да ги слушаш САНАТОРИУМ.Едноставно андерграунд музика за сечие уво.И којзнае дали има некој што е фан на гитарската музика а да рекол лош збор,дека не чинат.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Ако не се лажам беа предгрупа и на Iron Maiden во софија кон крајот на 90тите.
Мислам дека се лажеш, на Slayer биле предгрупа во Софија, а на Мејден мислам дека не биле никогаш предгрупа.

Имаат и по некоја балада дечкиве


 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Пред неколку дена пишаа на фб профилот дека викендов влегуваат во студио да снимат три песни. Не застануваат на тоа, а планираат и самостоен концерт да направат во иднина. Немаат спонзори се самофинансираат за се', како и сите бендови од ваков тип во државава :)

Еве нешто повеќе
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Санаториум денеска во 12:00 на својата фб страна ја објавија првата од трите нови снимени песни. Ми делува солидно и автентично на нивниот стил, ќе ја послушаме повеќе пати.

Уживајте \m/

[DOUBLEPOST=1405075120][/DOUBLEPOST]Повелете и линк за превземање на песната

Sanatorium - Molitva
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Санаториум денеска во 12:00 на својата фб страна ја објавија првата од трите нови снимени песни. Ми делува солидно и автентично на нивниот стил, ќе ја послушаме повеќе пати.

Уживајте \m/
рефренот НЕ е тоа што треба да биде. едно многу потестува на онаа србинката (не ми текнува како се вика), а и не е тоа тој звук на санаториум за да биде толку мек/лигав/певлив.
би било фино да го преработат тој дел. еве и ќерка ми вика “леле, што е ова, ко бибер“ ме изнасмеала:pos: од кај и текна за бибер
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
рефренот НЕ е тоа што треба да биде. едно многу потестува на онаа србинката (не ми текнува како се вика), а и не е тоа тој звук на санаториум за да биде толку мек/лигав/певлив.
би било фино да го преработат тој дел. еве и ќерка ми вика “леле, што е ова, ко бибер“ ме изнасмеала:pos: од кај и текна за бибер
За рефренот во право си, делува како поп-панк момент, али рифовите се тие, типично нивни стил и тежина, пиштачкиот момент на гитарата проследен со вокалот на Шпирт им е погодок според мене, соло е неизбежно во нивните песни, така и во оваа. Воглавно песната е помелодична, Санаториум сепак имаат доста мелодичен звук на некои песни... мислам дека песната е кул.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
За рефренот во право си, делува како поп-панк момент, али рифовите се тие, типично нивни стил и тежина, пиштачкиот момент на гитарата проследен со вокалот на Шпирт им е погодок според мене, соло е неизбежно во нивните песни, така и во оваа. Воглавно песната е помелодична, Санаториум сепак имаат доста мелодичен звук на некои песни... мислам дека песната е кул.
тоа е! за останатиот дел јака 9-ка. но пак ќе кажам, би било за нив подобро да го преработат тој дел.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
тоа е! за останатиот дел јака 9-ка. но пак ќе кажам, би било за нив подобро да го преработат тој дел.
Ќе видиме, уште не е излезен албумот, промени се можни!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom