Самоубиство!

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
982
Izgubiv lichnost koja premnogu mi znacese vo zhivotov,si igrav I konechen ishod,sam se izgoriv,pepel se naprajv ustvari.3 meseci so red konzumiram marihuana.Se lazham samiot sebesi deka mi e podobro shto konzumiram,no barem polesno zaspivam.Ednostavno nemozam da bidam sreken povtorno,kako nevozmozhno da e,a tolku sum mlad i tolku pred mene ima vo idninata.Neznam kako bi prodolzil so zhivotov ako SEUSHTE mi tezhi ebana planina na gradive sekoj eban den.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Izgubiv lichnost koja premnogu mi znacese vo zhivotov,si igrav I konechen ishod,sam se izgoriv,pepel se naprajv ustvari.3 meseci so red konzumiram marihuana.Se lazham samiot sebesi deka mi e podobro shto konzumiram,no barem polesno zaspivam.Ednostavno nemozam da bidam sreken povtorno,kako nevozmozhno da e,a tolku sum mlad i tolku pred mene ima vo idninata.Neznam kako bi prodolzil so zhivotov ako SEUSHTE mi tezhi ebana planina na gradive sekoj eban den.
Далеееко си ти бате од самоубојство чим пишуваш тука! Ќе ти помине, кааај и да е.
Имај на ум дека се шо доаѓа, после некое време ќе оде. Ние превише се врзуваме и ногу озбилно ги сфаќаме тоа врските. Врските имаат за цел да пробудат нешто во нас, нешто ново, некој нов хиризонт и кога ке се случе тоа врската завршува. Си ја испунила целта. И треба да продужеме напред, а не да плакаме за старото драгоцено искуство.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Незнам каква е статистиката кај нас. Ама во Америка многу залет има земено самоубивањето кај младите. Све е то под депресија. Мислам дека голем виновник се социјалните мрежи и интернетот.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Незнам каква е статистиката кај нас. Ама во Америка многу залет има земено самоубивањето кај младите. Све е то под депресија. Мислам дека голем виновник се социјалните мрежи и интернетот.
Mislis radi cyber bullying?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Mislis radi cyber bullying?
Комбинација од се и сешто, тажни песни од типот на Lil Peep, насилни видео игри, итн итн како што спомна некој предходно сега е "кул" да си под депресија, и децава отворено си кажуваат. Епидемија. Имам роднини странство, во школото кај што учи моја брачеда (16 год) во 1 месец 3 деца се самоубија во една генерација
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
11
Пааа вака, ги исчитав сите 127 страници и решив да прозборам на темава.

Веќе долг период размислувам за самоубиство. Немам доволно добра причина да продолжам да живеам.
Барам, но исто како да барам во сено игла.
Имам 30 години, живеам сама, имам одлична работа и финасиски сум доста стабилна, не се жалам но тоа што ме мачи е самотијата, осаменоста, изолираноста од општеството.
Не е моја вина тоа туку игнорирањето од сите што ме опкружуваат, исмевањето, и ред други работи за кои ќе пишувам наредната прилика, здрава и жива.
Како одминува времето се повеќе се менувам и доаѓам до степен да не можам да се препознаам.
Го знам коренот на проблемот но прв пат не можам да се соочам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
но тоа што ме мачи е самотијата, осаменоста, изолираноста од општеството.
Не е моја вина тоа туку игнорирањето од сите што ме опкружуваат, исмевањето, и ред други работи за кои ќе пишувам наредната прилика, здрава и жива.
За ова има едноставно решение, но поради трауми во минатото, ти не сакаш да го примениш.
Едноставното решение е дека треба да почнеш да излегуваш и да се дружиш со луѓе. Колку и да сакаме да се оддалечиме од луѓето, сепак сме социјални битија. Ти можеш да се изолираш некое време но потоа доаѓа тешкиот дел кој сега го поминуваш.
Моментално твојот мозок е пренахранет со негативни мисли. За тебе светот е црн, сите луѓе се лоши, сите те исмејуваат и никој не ти посветува внимание.
Но, не е така. Мораш да се обидеш да најдеш друштво кое ќе биде позитивно настроено. Друштво во кое што ќе се чувствуваш пријатно. Друштво со кое ќе правите активности кои треба да ги поништат сите црни мисли кои се наоѓаат во твојата глава.
Мора да си најдеш хоби, некаква пасија, читај книги, спортувај, гледај филмови/серии. Разговарај со луѓето.
Треба да ги примениш и правилата за добро живеење а тие се: здрава исхрана, многу вода, редовен сон и вежбање. Почни да одиш во теретана или да правиш некакви вежби со тегови дома. Не си свесна колку ова ќе ти помогне.

Можеш да побараш и стручна помош. Да посетиш психолог или психијатар.
Психологот учел како со разговор да ти го испере умот од црните мисли.
Психијатар учел како со апчиња да ти ја промени билошката состојба на организмот, која пак потоа би резултирала и во подобра психичка состојба.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.523
Поени од реакции
21.365
Пааа вака, ги исчитав сите 127 страници и решив да прозборам на темава.

Веќе долг период размислувам за самоубиство. Немам доволно добра причина да продолжам да живеам.
Барам, но исто како да барам во сено игла.
Имам 30 години, живеам сама, имам одлична работа и финасиски сум доста стабилна, не се жалам но тоа што ме мачи е самотијата, осаменоста, изолираноста од општеството.
Не е моја вина тоа туку игнорирањето од сите што ме опкружуваат, исмевањето, и ред други работи за кои ќе пишувам наредната прилика, здрава и жива.
Како одминува времето се повеќе се менувам и доаѓам до степен да не можам да се препознаам.
Го знам коренот на проблемот но прв пат не можам да се соочам.
И јас како мал бев дифтар и луѓе ме избегнуваа, или па јас така мислев.
Работите се сменија, ќе се променат и кај тебе.
Избегнувај пребирање на личности и некогаш и со сила дружи се со тие што не сакаш да бидеш другарка.
Секое ново пријателство ќе ти донесе нови погледи на животот.
Не размислувај негативно како што кажа другиот член и ако си ги прочитала сите страни, ќе сфатиш дека тоа што го размислуваш е најглупиот потег кој можеш да го направиш. Бори се до крај, резултатот ќе дојде.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Пааа вака, ги исчитав сите 127 страници и решив да прозборам на темава.

Веќе долг период размислувам за самоубиство. Немам доволно добра причина да продолжам да живеам.
Барам, но исто како да барам во сено игла.
Имам 30 години, живеам сама, имам одлична работа и финасиски сум доста стабилна, не се жалам но тоа што ме мачи е самотијата, осаменоста, изолираноста од општеството.
Не е моја вина тоа туку игнорирањето од сите што ме опкружуваат, исмевањето, и ред други работи за кои ќе пишувам наредната прилика, здрава и жива.
Како одминува времето се повеќе се менувам и доаѓам до степен да не можам да се препознаам.
Го знам коренот на проблемот но прв пат не можам да се соочам.
Психата е лоша работа, не залудно е кажано "од главата, си патиме".
Пробај за почеток да мислиш позитивно, да промениш навики, друштво, се од корен за да се чувствуваш подобро.
Знам дека во пракса звучи тешко, првиот чекор е секогаш тежок, подоцна ќе биде подобро.
Немој да потклекнеш ниту да се уништуваш за нешто или некого што не вреди.
Ти треба да си самата на себе најбитна, после се друго.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Браво бе ептен и помогнате на @Батерфлај. Тие клише савети нагоре набројани на девојката никогаш не е и паднале на памет. Готово, променет и живото веќе :facepalm:
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Се мењаваат работите.
И мене ме исмејувале, и јас сум заебал врска заради тоа.
Ќе пробаш да заборавиш на таквите ствари, и да водиш нормален живот.
Знам,изгледа невозможно, така и јас си викав ама на крајта ќе видиш дека сме биле у право.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Браво бе ептен и помогнате на @Батерфлај. Тие клише савети нагоре набројани на девојката никогаш не е и паднале на памет. Готово, променет и живото веќе :facepalm:
Не, еве, ти и помогна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom