Самоубиство!

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Не е со робија моево, туку некој непријатни настани од минатото..
,, minatoto ne postoi,go nema,zatoa ZHIVEJ vo sega i tuka,,
,,,ne e losho ako imash vreme i volja,da naminesh na edni predavanja,interesni se,,,
,,,imash mnogu popametni raboti so koi ke gi usrekuvash tvoite najmili,,otkolku shto se zamarash so neshto nepostoechko,,,
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
11 март 2019
Мислења
20
Поени од реакции
5
,, minatoto ne postoi,go nema,zatoa ZHIVEJ vo sega i tuka,,
,,,ne e losho ako imash vreme i volja,da naminesh na edni predavanja,interesni se,,,
,,,imash mnogu popametni raboti so koi ke gi usrekuvash tvoite najmili,,otkolku shto se zamarash so neshto nepostoechko,,,
Види ми ја темата за која што е пишано ако имаш време ќе ме разбереш...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Види ми ја темата за која што е пишано ако имаш време ќе ме разбереш...
,,,vednash koga postirashe ti go prochitav napishanoto,,,no mislev deka ke soslushash i poslushash soveti od chlenovite koi ti dadoa najdobronamerni soveti,,,
,,,ednostavno,,,MORASH,,,da gi nadminesh tvoite misli,,,
,,,zhivotot ti ne si go dala na sama sebe,,,kako shto nikoj od nas nema sopstvenost vrz zhivotot taka i ti,,,
,,,zhivotot e za zhiveenje,,ne za neshto drugo,,,
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
,, minatoto ne postoi,go nema,zatoa ZHIVEJ vo sega i tuka,,
,,,ne e losho ako imash vreme i volja,da naminesh na edni predavanja,interesni se,,,
,,,imash mnogu popametni raboti so koi ke gi usrekuvash tvoite najmili,,otkolku shto se zamarash so neshto nepostoechko,,,
Да,ама истово ова ако му го кажеш на некој шо има канцер во напреден стадиум мислиш ќе му значи нешто или ќе му биди утешително???:cautious:
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
А фер е што сме родени без да не` прашаат?
https://www.bbc.com/news/world-asia-india-47154287
Факт е дека не можеле да ме прашаат али затоа слободно можам да ги тужам ако не ми го напраат животот што е можно поудобен затоа што реално животот е страдање од почеток до смрт.
Anti natalism дефинитивно е мојата филозофија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Факт е дека не можеле да ме прашаат али затоа слободно можам да ги тужам ако не ми го напраат животот што е можно поудобен затоа што реално животот е страдање од почеток до смрт.
Anti natalism дефинитивно е мојата филозофија.
Не ме сфаќај погрешно, ама имам еден другар, цел живот се жали од животот. Нешто сличен плачко сум и јас, ама овој е да ти прекисне. Еднаш го прашав, па зошто се мачиш, животот е твој, зошто не се убиеш? Не, на дечкото страв му било од болка. Му викам земи хорс бапни у вена има најубава смрт да имаш. Вика се плашел ќе преживеел, та ќе се мачел. Ама не, гомцето не признава дека му се живее, ама сака само гомна да јаде и да се жали, и нешто од небо да му падне.
Никој, ама баш никој не е должен на тебе да ти олеснува. Ти дале живот, те израснале, верувај дека нема потешка работа на светот од тоа да израснеш и воспиташ дете, и биди благодарна на тоа. А ако не ти се живее, секогаш има решение, кое јас не го предложувам, ама тука е постои.

Имам и другар еднаш проба да се убие, се фрли во Вардар пред 20 години, вика кога паднав у вода никогаш поубаво не сум се чувствувал, никогаш повеќе од тој момент не сум се борел за живот, целиот испокршен пливал се мачел до холидеј ин да исплива на брег. Некои работи не цениме доволно.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Не ме сфаќај погрешно, ама имам еден другар, цел живот се жали од животот. Нешто сличен плачко сум и јас, ама овој е да ти прекисне. Еднаш го прашав, па зошто се мачиш, животот е твој, зошто не се убиеш? Не, на дечкото страв му било од болка. Му викам земи хорс бапни у вена има најубава смрт да имаш. Вика се плашел ќе преживеел, та ќе се мачел. Ама не, гомцето не признава дека му се живее, ама сака само гомна да јаде и да се жали, и нешто од небо да му падне.
Никој, ама баш никој не е должен на тебе да ти олеснува. Ти дале живот, те израснале, верувај дека нема потешка работа на светот од тоа да израснеш и воспиташ дете, и биди благодарна на тоа. А ако не ти се живее, секогаш има решение, кое јас не го предложувам, ама тука е постои.

Имам и другар еднаш проба да се убие, се фрли во Вардар пред 20 години, вика кога паднав у вода никогаш поубаво не сум се чувствувал, никогаш повеќе од тој момент не сум се борел за живот, целиот испокршен пливал се мачел до холидеј ин да исплива на брег. Некои работи не цениме доволно.
Pa ne mi bese bas toa poentata na postot, ok mozebi i jas malku izbegav od temata no ete ima mnogu roditeli koi se navistina losi i neodgovorni i smetaat deka ako "podarile" zivot mozat da se odnesuvaat loso i da ti go zagorcat zivotot koj i onaka realno e poln so predizvici. Bas poradi mnozinstvoto takvi roditeli imam oformeno stav deka mnogu podobro da nemas dete otkolku da imas a da ne znaes kako so nego.

Poentata mi e deka povekje bi sfatila licnost koja gi tuzi svoite roditeli koi poradi losite postapki imaat vlijanie na negovata licnost I sekojdnevniot zivot otkolku roditel koj sto veli deka deteto po sekoja cena treba da go pocituva samo zatoa sto on mu podaril zivot.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,aj vaka,,malku da ja zavrtime rabotata,,,
,,,ako tolkav golem broj na roditeli se ili bile loshi,,,shto ne e tochno,ima sosema korektni reshenija,,,
,,,ako ne mozhe oni da se promenat,,,promenete se vie
,,,polnoletni ste,so lichna karta i vasha glava na ramenici,,,cel svet e pred vas,,,
,,,i najvazhnoto,,,bidete vie roditeli i za promena,,,bidete dobri roditeli,,,
,,,i samo edno prashanje,retorichko,iako ne e,,,zoshto tolku destruktivni misli vo glavite,,,
,,,vprochem nikoj ne se rodil so smeenje,,,zhivotot zapochnuva so plach,,,zatoa storete neshto da ne prodolzhite so plachenje vo i po zhivotot,,,
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Да бе сега ако моите не успеат да ми обезбедат живот како што сакам, да ги тужам. Нема грешка..
Треба секогаш да бидеме благодарни и на тоа што го имаме, пошто има луѓе кои што ништо немаат.
А тој индиецот очигледно не гледа од друга страна. Ако е така тогаш цела Индија треба да почнат да тужат, пошто у глобала Индија е сиромашна земја. Гледај успеј во животот па после избегај за подобар живот, а не вака.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Тие шо вистински размислуваат за самоубиство не се жалат. Напротив го кријат тоа длабоко во себе. Ногу одамна коа бев мал мој братучед се самоуби. Никогаш не се жалеше, напротив, беше спортски настроен, работеше, ама имаше оќув идиот у буквална смисла на зборо (значи крајно неинтелегентен оќув кој не го сакаше). Едноставно последниот месец дена стана крајно пасивен и без воља за живот. Мајка му дури го водеше на психолог последните денови и дента пред да заврши работа после психолог со мајка мѕ беа кај нас.
Мајка ми меѓу другото му рече-Напи се едно апче да се смиреш. А тој го испи апчето ладнокрвно и смирено рече:-А што потоа?- Тоа беше последното шо го чув од него. Ноќта ја напуштил планетава.
Исто така мој другар се има обидено да се самоубие со сечење вени и лутање некаде по ридови за да биде успешно, ама за жал го нашле и се разбудил во болница. После повеке години дојде кај мене да се поздрави и очите му беа крвави од болка. Некако ми текна една приказна за која верувам дека Господ ја кажа преку мојата уста од која некако другарот го погоди и се замисли и предомисли.....
....Лично несум вистински мислел на самоубиство и покрај тоа шо неколку пати сум имал периоди во крајно црни расположенија во кои просто животот го осеќав како терет, а не како дар. Да, сум си викал у себе- да испијам една кутија апчиња и да не се разбудам веќе-, ама таа мисла беше светлосна година од одлука.
Ногу деца едноставно прелесно го изговараат тај збор -САМОУБИСТВО. И најлесно е да се мудрува и стил - неблагодарен, треба да се биде благодарен на родителите (ова е тема за себе оти не секој сазлужува да биде родител), благодарен на Бога. Имате ли појма шо чуствувал тај индиец, каков живот имал? Не! ...
...Се зависи од каков "материјал" е поединецот. Колку е силен, колку слаб, колку може да поднесе.
Последно самоубиство на човек кој го познавав, на околу 60 год. возраст причина му била сознанието на неговата снаа дека имала швалер а неможел да докаже.....
Погоре некој кажа опција лечење. Ако мислеш на лечење со помош на "стручно лице" кус нека е таквиот живот на зомби после кое ке го има несреќникот. Познавам таков. "Живее" баш како зомби.
Кога некој веќе не си го сака животот, тука нема лек без промена на околината и "пријателите". Мудрувањето па е најмал лек.......Некој може да имал тежок живот, ама се изборил некако и си го средил животот. И сега размислува -Ако можам ја може секој друг- И мудрува и јаде бурек. Ама секој поединец не е исти.
Како и во некои други теми и тука го го спомнам денешното модерно општество кое е засновано 99,99 % на материјалност и себичност има силно влијание и предизвикува самоубиства.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
И најлесно е да се мудрува и стил - неблагодарен, треба да се биде благодарен на родителите (ова е тема за себе оти не секој сазлужува да биде родител), благодарен на Бога.
Истото може да се рече и за самоубиството.
Најлесно решение за „проблемите“ и „тешкиот“ живот кој го имале.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Истото може да се рече и за самоубиството.
Најлесно решение за „проблемите“ и „тешкиот“ живот кој го имале.
Ти изгледа превише се плашеш од смртта чим сеуште се тресеш за трагично починатио пејач.
Иначе напротив. Немаш појма до каков степен на патња треба да дојде човек за да му прекисне. Тоа е баш у буквална смисла најтешкото нешто шо може да го направе човек. Милион пати е полесно да убиеш друг, него да се самоубиеш.
А ти @Solaire of Astora свака част. Капа симињам на длабокото надљудско разумевање кое го покажуваш на темата. :cuc:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Немаш појма до каков степен на патња треба да дојде човек за да му прекисне.
Генерално имам поим и тоа е претежно за луѓе со слаба емоционална интелигенција и луѓе што имаат премногу очекувања од животот.
Да, има и генетски фактор потпомогнат од биолошки процеси понекогаш но на крајот е секогаш психички.
Се споредуваат себе си со други.
Дозволуваат да си бидат бескрајно лути на себе си, го хранат мозокот со негативни мисли и тоа е тоа.
Реално, треба да бидат помалку батхрт, да бидат храбри и да признаат дека имаат проблем (НАВРЕМЕНО) кој треба да се обидат да го решат со стандардните начини за решавање: психолог/психијатар, опкружување со позитивни луѓе кои те ценат, позитивна мисла, вежбање, здрав начин на исхрана, редовен сон...
Но, по којзнае кој пат повторувам, тоа е премногу клише за нив и најлесно им е да кажат дека на другите им е лесно да кажат, ако ме разбираш xD
Спонтано сакаат да го решат својот проблем xD
Тоа е баш у буквална смисла најтешкото нешто шо може да го направе човек.
Браво тогаш, алал да им е, тоа се биле најхрабрите луѓе на земјава.
Да им се поклониме затоа што го направиле животот мизерен на нивните блиски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom