Самоубиство!

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од еци^^^, 23 март 2006.

 1. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.597
  Допаѓања:
  904
  Ако, еднакви правила.
  За да се справиш со зло, треба да бидеш зло.
   
 2. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.777
  Допаѓања:
  3.051
  Значи на крајот ќе треба да се справиш со самиот себеси!?:cautious:
   
  Последно уредено: 7 октомври 2018
 3. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.597
  Допаѓања:
  904
  Да де, затоа е самоубиство, ама не е себично пошто ја чистиш земјата од ѓубре. Прво ги решаваш тие што заслужуваат - злото, не им дозлолуваш да заминат без да си го платат цехот, со тоа и стануваш зло, а потоа се решаваш себеси. Тоа се вика ставање на главата в торба и е заебан договор, не може ништо повеќе да ти земат затоа што се е веќе земено, ниту заплашат или уценат, а животот е даден во замена за смртта на непријателот. И нема повеќе зло, сите ќе си живеат среќно, или не - тој е концептот.

  Гадна работа, ама и тоа постои:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kamikaze
   
  Последно уредено: 7 октомври 2018
  На Mighty Bubu му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Не би можел многу да пишам во темава не сум начитан и подготвен ама да дадам мое мислење а тоа е дека самоубиство за мене е нешто најлошо па колку и да ти се проблемите до врвот дојдени и не можеш да се справиш со нив самиот. Нормално е да бараш решение како да излезеш од тој лавиринт на проблеми. Барате помош и совети од пријатели, одите кај психијатар на терапија доколку имате можност. Сепак се зависи и какви се проблемите.
  Самоубиство не ги решава проблемите туку само остануваат некој и нерешени работи исто така болка во семејството дека згаснал живот.
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
  На Psychosick, Turk, Beric Dondarrion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Turk

  Turk

  Член од:
  16 август 2015
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Прелошо , воопшто не се согласувам со ова . Тој шо извршил самоубиство можеби ќе се ,,спаси " иако не знаеме што го чека горе . Ама дефинитивно ќе остави пред се гнев , а потоа болка за луѓето што го познавале . Коа се збори тема за самоубиство морам да го кажам следново што секогаш го напоменувам : Има луѓе болни од неизлечливи болести низ светот што сѐ би дале да бидат уште со најблиските но сепак им се одбројани деновите ,неделите , месеците. Ценете го животот и помислете дека некој би сакал да го има вашиот проблем ( финансиски * материјален * ) поради кој некој одбира самоубиство , а некој друг се бори да преживее уште некој ден повеќе .
   
  На Dumbledore, shutrak и maxer им се допаѓа ова.
 6. Psychosick

  Psychosick

  Член од:
  11 март 2019
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  Што би правеле кога би немале право на живот? Дали тогаш би помислиле на ова?
   
 7. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.777
  Допаѓања:
  3.051
  Како тоа немаш право на живот???:cautious:
   
  На Psychosick му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Psychosick

  Psychosick

  Член од:
  11 март 2019
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  Ти пишав, се надевам ќе видиш.
   
 9. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  409
  Допаѓања:
  83
  Дали убивте некого? Колку што разбрав - не.
  Дали Вие бевте таа што некого малтретираше? Одговор - не.
  Зошто немате право на живот? Затоа што некој Ве повредил во младоста?
  Потрудете се лошото искуство да го потиснете. Мислете на добри работи и на иднината. Знам што значат трауми од младоста, не се забораваат лесно. Но ако не можеме да го смениме минатото, можеме да ја смениме иднината. Главата горе и само храбро напред.

  ПС
  Ако треба посетете психијатар. Знам дека на овие години тоа ви изгледа страшно, но не срамете се. Камо среќа и јас во млади години да соберев храброст па да го посетам. Сега ми е сосема нормална посетата на психијатриска клиника. Исто како и било која друга клиника.
   
  На stratUs и Psychosick им се допаѓа ова.
 10. Psychosick

  Psychosick

  Член од:
  11 март 2019
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  Имам посетено но не ми помогна, беше во државна поликлиника во мк, и се утепав барање од психолози, или некој за разговор но не со апчиња.
  Инаку немам малтретирано никој, немам убиено, ниту ми значел овој ниту ништо, едноставно такви беа безизлезни околностите.
   
 11. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  409
  Допаѓања:
  83
  Затоа Ви велам дека Вие не сте виновни за ништо. Животот е пред Вас, храбро во иднината. Ако добро разбрав имате сопруг, дете... Зарем тоа не е доволна причина за живот? Бидете лавица, борете се за својата среќа и за своето семејство. Еднаш сте покажале дека можете да се изборите со насилникот, сега покажете дека можете да се изборите со траумите од младоста.
   
  На stratUs, Utopia123 и Psychosick им се допаѓа ова.
 12. Psychosick

  Psychosick

  Член од:
  11 март 2019
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  Да да, имаме и дете што писка,се радува кога го зимаме од градинка, или кога доаѓаме од работа, од пат, што не сака и само ради нив собирам сили.
   
 13. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  409
  Допаѓања:
  83
  Зарем треба поголема причина за живот?
  Зарем има поголема среќа отколку човек да го гледа своето дете?
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  283
  Извини друже ова не е Северна Кореја.
  Колку толку функционираме.
  Иначе, попрво би избегал ако би немал право на живот, него ли да бидам робија на некој си злобен владател.
  Kim не е таков како што се прикажува, да видите у позадина каков е. Затоа доста луѓе бегаат.
   
 15. Psychosick

  Psychosick

  Член од:
  11 март 2019
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  Не е со робија моево, туку некој непријатни настани од минатото..
   

Сподели преку: