Самоубиство!

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од еци^^^, 23 март 2006.

 1. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.553
  Допаѓања:
  872
  Ако, еднакви правила.
  За да се справиш со зло, треба да бидеш зло.
   
 2. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  2.054
  Значи на крајот ќе треба да се справиш со самиот себеси!?:cautious:
   
  Последно уредено: 7 октомври 2018
 3. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.553
  Допаѓања:
  872
  Да де, затоа е самоубиство, ама не е себично пошто ја чистиш земјата од ѓубре. Прво ги решаваш тие што заслужуваат - злото, не им дозлолуваш да заминат без да си го платат цехот, со тоа и стануваш зло, а потоа се решаваш себеси. Тоа се вика ставање на главата в торба и е заебан договор, не може ништо повеќе да ти земат затоа што се е веќе земено, ниту заплашат или уценат, а животот е даден во замена за смртта на непријателот. И нема повеќе зло, сите ќе си живеат среќно, или не - тој е концептот.

  Гадна работа, ама и тоа постои:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kamikaze
   
  Последно уредено: 7 октомври 2018
 4. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.016
  Допаѓања:
  3.844
  Не би можел многу да пишам во темава не сум начитан и подготвен ама да дадам мое мислење а тоа е дека самоубиство за мене е нешто најлошо па колку и да ти се проблемите до врвот дојдени и не можеш да се справиш со нив самиот. Нормално е да бараш решение како да излезеш од тој лавиринт на проблеми. Барате помош и совети од пријатели, одите кај психијатар на терапија доколку имате можност. Сепак се зависи и какви се проблемите.
  Самоубиство не ги решава проблемите туку само остануваат некој и нерешени работи исто така болка во семејството дека згаснал живот.
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
  На Neznaeshkojsum и The Wild Boy им се допаѓа ова.

Сподели преку: