Самоубиство!

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Види, знам дека целта ти е да помогнеш, ама ваква тема не треба да resurrect-нуваш ако немаш проблем.
Можеби, не е лошо да се погледа.....баш тој пристап Баба Рога стил ги влошува повеќе работите.
 
Член од
29 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Тешко е кога немаш никој да ти даде поддршка тогаш кога ти е потребно Тешко е кога немаш апсолутно ништо вредно за да ти даде сила да се продолжи безвредниот живот.
Тешко е и безвредно да живееш живот без љубов кога знаеш дека си безвреден за било која.
Тешко е и безвредно да живееш без пријатели.
Тешко и безвредно е да живееш живот во кој немаш со кого да испиеш едно кафе или да излезиш на журка.
Тешка е самотијата и неподнослива.
Тешко е кога во животот ти се нема случено ништо убаво.
Тешко е и безвредно кога гледаш дека животот си тече си поминува крај тебе а ти си во ќорсокак.
Тешко е кога другите си го живеат животот а ти си една бледа сенка.
Тешко е кога ти навираат спомените од минатото кое беше така црно.
Најтешко е кога гледаш дека и иднината е исто мрачна.

Мизерно е да се живее таков живот во кој на никого не му си потребен и не му значиш барем малку, и кога знаеш дека со твојата смрт нема да повредиш никого бидејќи на никого не му е гајле за тебе кога е се веќе така црно а душата боли самоубиството е единствениот лек за таа болка наречена безвреден живот во кој си жив само во матична книга на родени и никаде на друго место. Нешто по кое се ќе биде готово и сета болка во душата ќе исчезне.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Тешко е кога немаш никој да ти даде поддршка тогаш кога ти е потребно Тешко е кога немаш апсолутно ништо вредно за да ти даде сила да се продолжи безвредниот живот.
Тешко е и безвредно да живееш живот без љубов кога знаеш дека си безвреден за било која.
Тешко е и безвредно да живееш без пријатели.
Тешко и безвредно е да живееш живот во кој немаш со кого да испиеш едно кафе или да излезиш на журка.
Тешка е самотијата и неподнослива.
Тешко е кога во животот ти се нема случено ништо убаво.
Тешко е и безвредно кога гледаш дека животот си тече си поминува крај тебе а ти си во ќорсокак.
Тешко е кога другите си го живеат животот а ти си една бледа сенка.
Тешко е кога ти навираат спомените од минатото кое беше така црно.
Најтешко е кога гледаш дека и иднината е исто мрачна.

Мизерно е да се живее таков живот во кој на никого не му си потребен и не му значиш барем малку, и кога знаеш дека со твојата смрт нема да повредиш никого бидејќи на никого не му е гајле за тебе кога е се веќе така црно а душата боли самоубиството е единствениот лек за таа болка наречена безвреден живот во кој си жив само во матична книга на родени и никаде на друго место. Нешто по кое се ќе заврши
Тешко е... животот е непредвидлив, исто како и мислите.
А тие, МИСЛИТЕ, сами надоаѓаат, не можеш да ги контролираш.
И бев до КРАЈОТ, и сѐ ми беше сеедно.
Дел од секунда, може и пократко трае ТАА МИСЛА.
Но, голем ГРЕВ е да кренеш рака на себе.
...
Моментумот ти се чини како вечност, ама ќе помине.
До сега никој не ми одговори, колку долго трае вечноста.
Дали знаеш ти можеби???
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Тешко е кога немаш никој да ти даде поддршка тогаш кога ти е потребно Тешко е кога немаш апсолутно ништо вредно за да ти даде сила да се продолжи безвредниот живот.
Тешко е и безвредно да живееш живот без љубов кога знаеш дека си безвреден за било која.
Тешко е и безвредно да живееш без пријатели.
Тешко и безвредно е да живееш живот во кој немаш со кого да испиеш едно кафе или да излезиш на журка.
Тешка е самотијата и неподнослива.
Тешко е кога во животот ти се нема случено ништо убаво.
Тешко е и безвредно кога гледаш дека животот си тече си поминува крај тебе а ти си во ќорсокак.
Тешко е кога другите си го живеат животот а ти си една бледа сенка.
Тешко е кога ти навираат спомените од минатото кое беше така црно.
Најтешко е кога гледаш дека и иднината е исто мрачна.

Мизерно е да се живее таков живот во кој на никого не му си потребен и не му значиш барем малку, и кога знаеш дека со твојата смрт нема да повредиш никого бидејќи на никого не му е гајле за тебе кога е се веќе така црно а душата боли самоубиството е единствениот лек за таа болка наречена безвреден живот во кој си жив само во матична книга на родени и никаде на друго место. Нешто по кое се ќе биде готово и сета болка во душата ќе исчезне.
Можеш малку попрецизно да образложиш за проблемиве што си ги набројал?
Зошто немаш другари и пријатели?
Иднината зошто мислиш дека би била мрачна?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Тешко е кога немаш никој да ти даде поддршка тогаш кога ти е потребно Тешко е кога немаш апсолутно ништо вредно за да ти даде сила да се продолжи безвредниот живот.
Тешко е и безвредно да живееш живот без љубов кога знаеш дека си безвреден за било која.
Тешко е и безвредно да живееш без пријатели.
Тешко и безвредно е да живееш живот во кој немаш со кого да испиеш едно кафе или да излезиш на журка.
Тешка е самотијата и неподнослива.
Тешко е кога во животот ти се нема случено ништо убаво.
Тешко е и безвредно кога гледаш дека животот си тече си поминува крај тебе а ти си во ќорсокак.
Тешко е кога другите си го живеат животот а ти си една бледа сенка.
Тешко е кога ти навираат спомените од минатото кое беше така црно.
Најтешко е кога гледаш дека и иднината е исто мрачна.

Мизерно е да се живее таков живот во кој на никого не му си потребен и не му значиш барем малку, и кога знаеш дека со твојата смрт нема да повредиш никого бидејќи на никого не му е гајле за тебе кога е се веќе така црно а душата боли самоубиството е единствениот лек за таа болка наречена безвреден живот во кој си жив само во матична книга на родени и никаде на друго место. Нешто по кое се ќе биде готово и сета болка во душата ќе исчезне.
druze kolku i da ti e teshko, kolku i da i osamen i sam otvori se za svetot, samo taka kje se spasish od svojot mozok i mislite koj gi proizveduva, misli koi se vrtat okolu toa na KOJ si mu potreben koga se znae deka samo na eden chovek si mu potreben, NA SEBE.
Nauchi se da se sakash povekje i od tuka kje pochnesh poleka da gi menuvash razmisluvanjata i kje ti trgne na podobro i vo socijalizacija.
Razmisluvanjata neka ti se vrtat okolu toa kolku si mu potreben na svetot kako optimist, altruist i dobar chovek i so toa kolku tolku kje go podobrish svetot okolu tebe duri i malku. Smisla vo zivotot treba sami da si najdeme a toa nema da se sluchi ako se oslonuvame na drugite i nekoja si zamislena bezuslovna ljubov koja gore dole ja imash samo od roditeli.
 
Член од
29 мај 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Можеш малку попрецизно да образложиш за проблемиве што си ги набројал?
Зошто немаш другари и пријатели?
Иднината зошто мислиш дека би била мрачна?
Може во порака ?
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Drugar jas dva pati posegnav po mojot na 17 I 26... me spasi sitnica... nema I sto da se krie toa e realnosta koga zivees vo depresija.... mislite se crni 24/7 nemozes ni da gi smenis so pozitivni I da gi gledas demek sami ke isceznat stanuvaat beter..... samotijata e vecna cuvsrvo na napustenost, samotija bespomosnost, se se toa spiral na misli koga nemaat kraj......so borba I godini vaka zivot slucajno naletav na narcisizam, tema za koja denes mozam da napisam doktorat....
Problemot so mozokot e da najde resenie za problemot a toj sam go sozdava....na kraj doznav deka mojot brat I majka se bolni narcisi I deka ne etoa moja vina sto sum imal takva sudbina... so ova spoznavane site moi crni misli otidoa vo bestraga.
Kako sto napisa clenot pogore razmrdi se malku za pocetok otvori se posle ke sposznaes deka poradi nekoja trauma kako dete zivotot ti e sega katastrofa, nema nisto vo toa licno... ke se namali brojot na mislite do daska vo megubreme, sport meditacija prijateli, razgovor so nekoj ne si sam... site se so strav kaj site varira...... za kraj ke ti napisam najgolematq definicja sa samoubistvo...
SAMOubistvo e triumph ne egoto koga nemoze da pobedi so sitnite nastani, samiot toj se unistuva za da dokaze deka e vo pravo...... a sto e vo pravo....
Eden nesvesen komentator od nesvesniot mozok I zbir na glupi misli sto stanuvast opsesija.......
 
Член од
24 јуни 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве ме и јас размислувам на самоубиство зашто да живеам ниту психијатри ниту психолози не помагаат ниту лекови немам никој
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
19.604
Еве ме и јас размислувам на самоубиство зашто да живеам ниту психијатри ниту психолози не помагаат ниту лекови немам никој
Ити. Гоу хоум.
Живи за да... живиш!
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Еве ме и јас размислувам на самоубиство зашто да живеам ниту психијатри ниту психолози не помагаат ниту лекови немам никој
Во глобала ова се периоди, периоди на слабост. И самиот/самата знаеш дека вечерава е само ден на слабост и утре овие мисли ќе ги снемаш. Секое здраво битие, кога тогаш помислува на самоубиство. Дел од егзистенцијалниот порив ни е да помислиме на завршување на животот. Сепак, животот многу повеќе би те задоволил отколку смртта. Животот секогаш победува.

Со самото то шо пиша овде, значи дека имаш желба за живот, желба за внимание, значи борбата во тебе сеуште постои.

Плус некој со толку супер име на аватар, меех, ти сакаш да живееш и да истражуваш многу други светови.

Порано имаше една детска сликовница, се викаше Вонземјанинот Тео. Биди Вонземјанинот Тео
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
300
Поени од реакции
581
Јас околу самоубиство би кажал нормално е да размислува човек околу тоа па дури и да гугла како да го направи на најлесен начин,се додека не го направи, мислам нема кој не помислил на ова бар еднаш.Така да кој и да размислува на оваа тема не си сам/сама секој помислил на тоа и ова е нормално ненормално е стварно да покушаш да го направиш тоа.Треба да се гледа ко на настинка ќе потрае некој ден и ќе помине.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Еве ме и јас размислувам на самоубиство зашто да живеам ниту психијатри ниту психолози не помагаат ниту лекови немам kontaktiraj me, jas sum imal periodi no vo kontakt sum I so drugi luge sto se na ovoj pat... jas sum sum sega kompllerno na drugata strana.... nikogas ne sum imal pogolem mir... za 2 do 3 dena ke bides na drugata strana samo.mene mi trebase 35 godini da razberis nekoi raboti I normalno da smenis nekoi naviki...
Автоматски споено мислење:

Ne ti treba nikakov lek... veruvaj samo se izoliras malku od od sredinata kaj sto si sto ti direktno viljae I so 2 3 dena mali cekori si kako Nov.....
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Јас само на поминување да прашам
дали има преживеани???
...
Јас сеуште опстојам...
барем во овој еден свет.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom