Самоанализа - Кој сум јас?

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.045
Поени од реакции
13.539
За мене беше тоа, нема потреба да се заблагодаруваш:)
А ако сакаш да ти манам една психоанализа, само ти кажи;)
Правиш уште психоанализи? :P Никако не можам да се дефинирам себе си
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Неможам да се самоанализирам, немам трпение...зошто така немам појма:confused:
Дремев пред огледало, ај си велам да те видам кокошко една која си, што си...и така бленев бленев и заборавив што треба да правам...всушност, дали воопшто знаеме ние луѓето сами себе да се анализираме? Сигурно е една работа, за други особи да ги анализираме сме цареви, реферати ке пишеме:cool:

Оффф...јас сум жена, обична како и сите...малку убава, па и понеубава од комшиката над мене...малку дебелка, сексиљава......МА БЕЗВЕЗЕ...НЕМАМ ПОЈМА КОЈА СУМ...огледалото се замагли....:kuracc:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Неможам да се самоанализирам, немам трпение...зошто така немам појма:confused:
Дремев пред огледало, ај си велам да те видам кокошко една која си, што си...и така бленев бленев и заборавив што треба да правам...всушност, дали воопшто знаеме ние луѓето сами себе да се анализираме? Сигурно е една работа, за други особи да ги анализираме сме цареви, реферати ке пишеме:cool:

Оффф...јас сум жена, обична како и сите...малку убава, па и понеубава од комшиката над мене...малку дебелка, сексиљава......МА БЕЗВЕЗЕ...НЕМАМ ПОЈМА КОЈА СУМ...огледалото се замагли....:kuracc:
Самоанализата не треба да биде интелектуална и не пред огледало. Треба со затворени очи пред внтарешното огледало да се посматраш. За тоа постое медитацијата. Самоанализата уствари се дешава преку самопосматрање. Ама ти си само една бична жена малце понеубава од комшиката. Заеби самоанализа.
Поздрави ја комшиката ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Неможам да се самоанализирам, немам трпение...зошто така немам појма:confused:
Дремев пред огледало, ај си велам да те видам кокошко една која си, што си...и така бленев бленев и заборавив што треба да правам...всушност, дали воопшто знаеме ние луѓето сами себе да се анализираме? Сигурно е една работа, за други особи да ги анализираме сме цареви, реферати ке пишеме:cool:

Оффф...јас сум жена, обична како и сите...малку убава, па и понеубава од комшиката над мене...малку дебелка, сексиљава......МА БЕЗВЕЗЕ...НЕМАМ ПОЈМА КОЈА СУМ...огледалото се замагли....:kuracc:
Многу едноставно е, that who you can see, you are not...... that which you can observe, you are not........that which you can become aware of, you are not.
Со други зборови apophatic метода, односно преку негација на се она што не си, за да остане суштината односно битието, односно духот.
„Ако вратите на перцепцијата се исчистат, тогаш од човекот ќе остане само она што навистина е - бесконечност“
--Блејк
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Многу едноставно е, that who you can see, you are not...... that which you can observe, you are not........that which you can become aware of, you are not.
Со други зборови apophatic метода, односно преку негација на се она што не си, за да остане суштината односно битието, односно духот.
„Ако вратите на перцепцијата се исчистат, тогаш од човекот ќе остане само она што навистина е - бесконечност“
--Блејк
Ај бе и ти ама си досаден со тие цитати поа и на енглески. Иначе каков пусти блејк мејк. Таа метода на негација
е на Рамана Махариши и е у буквална мисла НАЈТЕШКАТА метода за практукување, поготово во денешно време кога живееме со свест на зомби.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ај бе и ти ама си досаден со тие цитати поа и на енглески. Иначе каков пусти блејк мејк. Таа метода на негација
е на Рамана Махариши и е у буквална мисла НАЈТЕШКАТА метода за практукување, поготово во денешно време кога живееме со свест на зомби.
:facepalm:
Шта речи а не заплакати.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
:facepalm:
Шта речи а не заплакати.
Ти праеш ли разлика од правите индиски Гуруи и западњаците шо си прават свои верзии на учењата?
Разликата е како овошје и имитација од пластика.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ти праеш ли разлика од правите индиски Гуруи и западњаците шо си прават свои верзии на учењата?
Разликата е како овошје и имитација од пластика.
Јас правам разлика помеѓу вистинско и фејк....друга поделба не познавам. Индиско ли е циганско или западњачко ич qr не ми чуе.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јас правам разлика помеѓу вистинско и фејк....друга поделба не познавам. Индиско ли е циганско или западњачко ич qr не ми чуе.
А како знаеш шо е вистинско, шо не е?! (реторичко е).
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Самоанализата не треба да биде интелектуална и не пред огледало. Треба со затворени очи пред внтарешното огледало да се посматраш. За тоа постое медитацијата. Самоанализата уствари се дешава преку самопосматрање. Ама ти си само една бична жена малце понеубава од комшиката. Заеби самоанализа.
Поздрави ја комшиката ;)
А зошто да не може да си направиш самоанализа пишувајќи на лист хартија кои ти се негативности, кои ти се позитивни карактеристики, што не ти се допаѓа кај себе итн?
Всушност Говинда, ај ти кажи ми мене која е смислата на таа самоанализа, која е поентата и што ќе добијам а што ќе изгубам?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А зошто да не може да си направиш самоанализа пишувајќи на лист хартија кои ти се негативности, кои ти се позитивни карактеристики, што не ти се допаѓа кај себе итн?
Всушност Говинда, ај ти кажи ми мене која е смислата на таа самоанализа, која е поентата и што ќе добијам а што ќе изгубам?
Да, пишувањето на лист хартија одамна се користе и е ногу ефективен начин да се запознава човек сам себе.
Воедно и делува терапеутски. Наместо идиње на психијатар кој немаш појма каков е да му ги кажуваш интимните ствари од твојо живот, пишувањето е неспоредливо подобар начин при кој што и добиваш одговор, решение. Всушност Каталина, смислата е на самоспознавањето е духовно будење, да го најдеме својот прав идентитет надбор од личноста за која се сматраме дека сме.
Ке се добиеш себе у сустинска мисла, а ке го изгубиш својот лажен идентитет. У краткоме кажано у една реченица. Уствари тоа е врло врло дуготрајан процес. Освен ако не ти помогне @Bodhidharma , пошто он е Господ :LOL:[DOUBLEPOST=1561780203][/DOUBLEPOST]
Јас сум Господ, и како таков познавам што е вистинско а што не.
Ти си за у психијатрија бе друже. Коа ке ти десе нешто ногу непријатно у живото тогај сети се дека си Господ и кажи си го тоа. Има да излезеш од филмањето инстантно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom