Салата Македонија

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Сите ние се гордееме на македонската традиционална храна како што е на пример ајварот, пастрмалијата... но колку од нас знаат дека можеби најпознатото јадење во светот поврзано со нашата земја и не потекнува од Македонија? Се работи не за една, а за два вида (и многу варијанти) на салата коишто го носат името Македонија.

Едната е овошната салата која кај нас е позната само како овошна салата, но во Италија (Macedonia) Шпанија и земјите од латинска Америка (Macedonia de frutas) САД (Fruit Macedonia) е позната како овошна Салата Македонија.

Има многу рецепти за приготвување на салатата. Јас си ја приготвувам најчесто со портокал, банана, киви, јаболка





Другиот вид на салата кај нас и кај дел од балканските народи е позната како француска салата, а за иронијата да е поголема во Франција е доста популарна и го носи називот зеленчукова Салата Македонија (Macédoine de légumes). Овен во Франција, оваа зеленчукова салата е позната и во Шпанија и земјите од латинска Америка кадешто го носи називот Macedonia de vegetales.





Постојат неколку теории како салатата го добила називот Македонија. За мене најприфтлива е онаа којашто вели дека со ситкото сецкање на овошјето респ. зеленчукот за салатата, готвачот алудирал на поделбата на Македонија.

Сте слушнале ли вие за оваа салата те дали ја знаете под овој назив?

Нешто повеќе за Салатата Македонија можете да прочитате тука: Macedonian Documents или Scribd
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
За мене најприфтлива е онаа којашто вели дека со ситкото сецкање на овошјето респ. зеленчукот за салатата, готвачот алудирал на поделбата на Македонија.
Не мислиш дека ова е преголемо драматизирање?

Што праиме во случајот на Шопската салата? Има рендано сирење. Што ни кажува тоа за Шопите? А, контра на тоа, Грчката има покрупни парчиња сирење. Тука има некое скриено значење, или?

А Урнебес салатата? За кој народ се однесува?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Кликни на линковите, прочитај ги и останатите варијанти кои не ги измислив јас. Можеш да го направиш тоа нели? Ајт така
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
ЈАс немав поима за оваа овошна македонска салата
Првпат видов кога бев во Краков ,во една слаткарница откако изедовме тоа шо нарачавме,го отворив менито :) ,и на крајот доле видов Македонска овошна салата се разбира се пофалив пред полското друштво,назнаејќи како воопшто изгледа таа салата :) ,меѓутоа си реков ај во друга прилика ќе пробаме
За зеленчуковата салата стварно не сум сретнал нешто поиронично од тоа да Французите ја нарекуваат Македонска ,а ние француска :pos2:
Иначе држат вода сите 3 теории за добивањето на името
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Кликни на линковите, прочитај ги и останатите варијанти кои не ги измислив јас. Можеш да го направиш тоа нели? Ајт така
Друже, ко релевантен извор ми даваш блог! Идеш по логиката "штом го има на интернет - мора да е вистина!".
Па, да ти кажам најискрено, дури и да е вистина приказната на блогот... пак е моронизам.

Сеуште не го чув објаснувањето за ренданото сирење во шопската... Што значење има тоа?

Ај обиди се да размислуваш со своја глава. Можеш да го направиш тоа, нели? Ајт така...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ej, Gurmansko katce e ova, nit politika nit istorija!
V red?!?
Govorime za nasi impresii, recepti, jadenja itn.
Ne za etimologii so politicko-istoriski zadnini.
Mislam, dajte da se fokusirame na pravilniot moment vo temata.
Inaku, jas sum cul za ovosnata, ama me iznenadi za drugata salata, ke mora da rascepkam i osoznaam povekje.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Друже, ко релевантен извор ми даваш блог! Идеш по логиката "штом го има на интернет - мора да е вистина!".
Па, да ти кажам најискрено, дури и да е вистина приказната на блогот... пак е моронизам.

Сеуште не го чув објаснувањето за ренданото сирење во шопската... Што значење има тоа?

Ај обиди се да размислуваш со своја глава. Можеш да го направиш тоа, нели? Ајт така...
Нигде не реков дека сум дал извор. Тоа се надополнувања кон темата. А и шо очекуваш ти да ти дам ко извор. Да ти го воскреснам готвачот специјално на тебе да ти каже шо како било и зошто така ја нарекле салатата?

Ако не ти е релевантен изворот иди во библиотека и земи си книга за оваа тема па седни читај може и ќе разбереш нешто (може и нема).

Yes дека се работи за јадење ама не чекај се другите да ти сервираат.

Размисли и ти со своја глава. Зошто инаку би ја нарекле Македонија ако знаеме дека не била популарна на овие простори.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Размисли и ти со своја глава. Зошто инаку би ја нарекле Македонија ако знаеме дека не била популарна на овие простори.
Se soglasuvam so prethodniot user sto rece deka e premnogu dramatiziranje deka "taka se vikala salatata posto Makedonija mnogu ja delele" pfffff :tapp: koj rece deka mora da ima konkretno pricina (povrzana so nasata zemja) zaso bas taka ja krstile salatata? ne samo letajte u oblaci so vakvi tracevi... Da ides u Grcija ke ti recat "taka e krstena posto u salatata se izmesani sekakvi mozni stvari, isto ko lugeto u Makedonija so se izmesani od 10 nacii"... isto kolku sto toa nivno tolkuvanje ima logika, tolku ima i tvoeto... glupost do glupost, samo da se izmisluvalo prikaski i krevalo prasina za nisto
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132


Венеција,мај 2008-ма.

Иначе името на салатата сигурно е поврзано со Македонија.Не е туку- така дадено.Една варијанта е дека заради разни народи кои од секогаш живееле во МК е баш тоа име.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Во секој случај интересно. Не можам да кажам дека сум ја приметил некаде салатава иако сум бил во Италија, Шпанија, Франција. Дефинитивно би ја пробал овошнава, сигурно е прилично освежувачка во лето.

Кај нас по рестораниве знам дека има овошна салата ама никаде не ја пишува како Македонија салата. Како и да го добило името, секако е интересно да се знае овој податок.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Поинтересно е што ќе им кажеш на италијаниве дека си од Македонија, одма почињаат за салатава да ти зборат. Не се ко другите па да мораш да им даваш локација на земјата со опис ``таму под Косово, знаеш кај што се водеа војни`` ... : )

Иначе, интересна е али ја не обичам мешано воќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom