Сакате да играте Windows игри под Linux?

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
За оваа намена се користи програмот Cedega, претходно познат како WineX. Ова произлегува од познатиот емулатор Wine, кој повеќе или помалку успешно ги движеше одредени Windows програми и некои OpenGL игри, но немаше подршка за DirectX. Овде настапува WindeX/Cedega кој преставува Wine со одлична подршка на DirextX и OpenGL симултано. Запаметете, Wine не е дос емулатор.

Cedega може да го преземете од http://www.transgaming.com/, во облик на изворниот код преку cvs, или како готов искомпајлиран пакет. Во првиот случај би било потешко преземањето на бинарниот пакет кој е редок а не е бесплатен на дадената страна. Вториот е препорачан и повеќето корисници се служат со него.

Бидејќи Cedega е следбеник на Wine, а донекаде и негова замена, препорачливо е да ја тргнете Wine-овата инсталација. Секако, мора да ги имате драјверите на OpenGL за вашиот графички акселератор.

Во овој текст ќе претпоставам дека располагате со rpm пакетот на Cedege 4.3. Потребно е како root да инсталирате Cedega со наредба rpm -i <име на пакетот> (доколку со нејзе доаѓаат повеќе пакети - во мојов случај transgaming-fontinstaller i transgaming-mozctlinstaler - инсталирајте ги на ист начин).
По инсталацијата, во /home/вашеиме направете директориум '.transgaming' во кој ќе се чуваат поставките, а тука е и "лажниот" диск C, во кој се директориумите на Windows, Program Files и My Documents. Самиот извршен програм Cedega се наоѓа во /usr/bin, а останатите фајлови во /usr/lib/transgaming_cedega.

После ова, доволно е едноставно да го лоцирате EXE фајлот кој сакате да го извршите и издадете наредба Cedega именафајлот.exe. Ако ви е полесно, во Konqueror можете да направите двоен клик на EXE-to и во отворерниот прозор впишете Cedega или да регистрирате EXE фајл кој ќе се отвара преку Cedega. Доста битно е при употребата на саканата програма да ја инсталирате преку Cedega (преку соодветниот сетап). На овој начин сите потребни информации ќе бидат зачувани во "измислен" регистар, а ако користите КДЕ како графичка околина, ќе добиете и едно К во menu pride (а и во другите околини , зависи која). Многу игри работаат и преку дирекно извршување на главниот EXE фајл кој е инсталиран на Windows партицијата, но тоа не е случај со големите (гломазните) програми.

Програмава ја имам тестирано под Mandrake 10.1 и работи безпрекорно од Quake 3 (OpenGL), Star Wars KotOR (OpenGl) и Unreal (D3D mode).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom