Сакам да студирам на приватен, но немам пари...

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Според ова што имам видено, само БАС изгледа го нуди ова или?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
и американ
Американ нуди банкарски кредит кој почнува да се враќа веднаш по завршувањето на студиите, по услови договорени со банката, со све банкарско што си повлекува со себе.
Никако не викам дека тој кредит е лош, викам само дека е поинаков од оној на БАС.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
МАГДАЛЕНА ГЕОРГИЕВА???
Да не отидеш на консултации кај неа одма ти одзема поени
за ова треба допис до министерството за образование и евентуално да појдеш во А1 и да снимите прилог. Ова е сериозно. На професорите им е ДОЛЖНОСТ да примаат студенти за консултации! За ваква работа треба да лета од работапрофесорката.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.658
Можам да ти набројам 5 професори и 3-4 асистенти на ПМФ што имаат катастрофален однос.

Еден од нив ме избрка од канцеларија само што ме виде со книга од Шекуткоски (бивш негов асистент). Успат канцеларијата смрдеше на Узо.

Горе наведениот Шекуткоски ни беше на замена, се проврти низ амфитеатар неколку пати, ја фрли кредата и си замина со зборовите „Ова е безсмислено“.

Еден од асистентите син на познат македонски хемичар, ни викаше дека сме глупи оти не сфаќаме математичка анализа.
Од тоа што го имаш напишано можам да укапирам дека си на ПМФ и тоа најверојатно делиме исти смер :icon_mrgr
Можам да кажам дека стварно професорите не ссе нешто посебно но асистентите се прилично солидни освен тој што си го навел и кај кого полагам утре. Всушност тоа ми е прв предмет досега кој не сум го поминал преку колоквиуми. Така да незнам колку си учел, али не е толку страшно...
Според тоа што можам да видам како студираат сите (ништо не учат само препишуваат...) и ако си од истата клапа, те советувам дека кај и да идеш нема ништо да направиш... Како јас имав 8-ци и 9-ки кај професориве што си ги споменал (немам врски нити нешто слично...)???
Не е само до професорите... Ај што не ги бива ама кој си учи лесно си поминува :smir:
За студентски прашања, неуслужливоста, не помагањето од асистентите кога идеш на консултации, плаќањето за секакви глупости при упишѕвање (некое си списание кое не постои, и разни др глупости...) е стварно нешто за кое што треба да се жалиме, али сепак со малку учење ќе постигнеш нешто...
Ако си од тие што учат и од икс причини неможе да положат тогаш со среќа нека ти е во барањето на нов приватен факс, па ако можеш да си платиш добро, ако не ПМФ е секогаш тука :icon_mrgr
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
за ова треба допис до министерството за образование и евентуално да појдеш во А1 и да снимите прилог. Ова е сериозно. На професорите им е ДОЛЖНОСТ да примаат студенти за консултации! За ваква работа треба да лета од работапрофесорката.
Јас велам да ја киднапираме и да ја ставиме на клада. :pos: :pos: .Друже ти у кој свет живееш, што мислиш така е тоа а1, министерство ова она. Потоа ако сакаш да ти потраат студиите уште некоја година направи го тоа. Иначе консултациите беа за увид на тетратки да видиш каде си згрешил
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Јас велам да ја киднапираме и да ја ставиме на клада. :pos: :pos: .Друже ти у кој свет живееш, што мислиш така е тоа а1, министерство ова она. Потоа ако сакаш да ти потраат студиите уште некоја година направи го тоа. Иначе консултациите беа за увид на тетратки да видиш каде си згрешил
Нешто си помешал, јас реков мдопис до одговорните лица во министерството за образование + (читај +) и во А1 за да ја засрамат пред колегите/роднините/пријателите/семејството а и кога министерот ке види дека за тоа има и на телевизија по ефикасно ке реагира. Погледни ги вестите на А1 па ке видиш, има такви прилози а некогаш се мрднуваат работите во позитивна насока, имаше пример кога министри превземале соодветни акции поттикнати од некој прилог. Иначе јас живејам во 21век а ти да не си пред 1990година кога немаше ни приватни медиуми. Е сега да проблем е во каква држава живееме, немаме заштита и мора да молчиме и да траиме? па да си речеме дека само да завршиме и се ке кажеме... па потоа по дифолт се да заборавиме.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Нешто си помешал, јас реков мдопис до одговорните лица во министерството за образование + (читај +) и во А1 за да ја засрамат пред колегите/роднините/пријателите/семејството а и кога министерот ке види дека за тоа има и на телевизија по ефикасно ке реагира. Погледни ги вестите на А1 па ке видиш, има такви прилози а некогаш се мрднуваат работите во позитивна насока, имаше пример кога министри превземале соодветни акции поттикнати од некој прилог. Иначе јас живејам во 21век а ти да не си пред 1990година кога немаше ни приватни медиуми. Е сега да проблем е во каква држава живееме, немаме заштита и мора да молчиме и да траиме? па да си речеме дека само да завршиме и се ке кажеме... па потоа по дифолт се да заборавиме.

Да друже револуцијата иде на чело со Велија тв и таквите како тебе кој само гледаат а1 и верувааш све што каже Велија, односно новинарите на Велија


Он топик: Волксваген што бидна најде ли некое решенија за на приватен да отидеш со некоја стипендија ?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Со оглед на фактот што овие од Американ преку банки ме малтретираа мојот избор е БАС и го препорачувам факултетов. ЕПТЕН сум пријатно изненаден од сите услови (академски и финансиски) што ми ги понудија, па повелете видете ...што би рекле и оние од рекламите „Повелете и уверете се“.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
мојот избор е БАС и го препорачувам факултетов. ЕПТЕН сум пријатно изненаден од сите услови (академски и финансиски) што ми ги понудија, па повелете видете ...што би рекле и оние од рекламите „Повелете и уверете се“.
Уба реклама.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Се ближи времето кога квалитетот ќе застане ПРЕД ливчето хартија.
Никогаш немало, ниту ќе има ситуација во која квалитетот доаѓа пред дипломата, која ти ја нарекуваш ливче хартија. Тоа што ти си наивна и веруваш во тоа е твој проблем, и кога тогаш ќе сватиш дека грешиш.
Што се однесува до приватните факултети и немањето на пари, ако имаш јаки нерви, попаметно е да одиш на државен бидејќи е поевтин, и сега за сега најјакиот кадар е на државен (посебно за постдипломските студии). Како ќе биде за дваесет години не знам и не ме интересира.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Никогаш немало, ниту ќе има ситуација во која квалитетот доаѓа пред дипломата, која ти ја нарекуваш ливче хартија. Тоа што ти си наивна и веруваш во тоа е твој проблем, и кога тогаш ќе сватиш дека грешиш.
Што се однесува до приватните факултети и немањето на пари, ако имаш јаки нерви, попаметно е да одиш на државен бидејќи е поевтин, и сега за сега најјакиот кадар е на државен (посебно за постдипломските студии). Како ќе биде за дваесет години не знам и не ме интересира.
Па незнам на работа тебе што повеќе ти ценат или би ти цениле...дали дипломата или она побитното квалитетот кој го имаш. Можеби дипломата ти е само „влезница“, ама сето останато ти се вештини, компетенции, знаење, способности кои ти ги поседуваш и ги манифестираш при твоето работење.

Квалитетот во образованието е опаднат и ретко кој се грижи за истиот. Професорите што ги има на државните работат и на приватните.
Секој си е доволен сам на себе да си суди кај ќе оди и на кој начин ќе студира. Доволно е да се овозможи на секој иден студент да проба да види како е на едните, а како на другите за да го направи вистинскиот избор.

И оти на многу такви што не ги интересира што следи по нас...пропаѓа се во вода.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Абе сеа сите почнаа :) Интересно како се шират работиве по нет :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
И на ФОН има, да плаќаш од кога ќе се вработиш.
Изгледа сум глуп што неможам да ја најдам оваа понуда на интернет? И дали има вонредно ако да пишеш на БАС или на ФОН од понудиве, ако е така, и онака сум при крај со студиите, би можел да ги разгледам понудиве, ништо не е на одмет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom