Сакам да научам да свирам виолина!

Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
Sega luge vaka jas imam 17 godini i mojata zelba e da naucam da sviram violina nemam odeno nizo muzicko ...sto mislite ajde iskusnite dali e mozno na vozrast kako mojata da se nauci da se sviri violina?
Toa mi e zivoten son ne me pustija koa bev mala moive ...
 
Г

Господ

Гостин
Ако се посветиш многу,веројатно можеш да успееш како аматер,можеби и да влезеш во бенд.Професионално...не.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
256
ДАЛИ ЗЕДЕ ДА СЕ РЕГИСТРИРАШ НА ФОРУМОТ И ДА НАПРАВИШ ТЕМА ДАЛИ МОЖЕШ ДА НАУЧИШ ВИОЛИНА ?????????????? WOW.... дали мислиш дека ако ние ти речеме дека можеш и ти полесно ќе научиш и дали ако ние ти речеме не можеш ти ќе се откажиш од идејата?

Немој вакви работи те молам да правиш имаш 17 години веќе си зрел, се разбира дека можеш да научиш ако сакаш не ти треба нашето мислење.
За ова време додека отвараш теми и прашуваш за мене глупави прашања земи и најди форум кој е посветен за учење на виолина и почни да учиш за 1 година ќе имаш резултати можеби и за пократко ако доволно се трудиш.
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
66
Брокеру, денешнава младина малку е преразмазена и незрела според мое гледиште (секоја чест на исклучоците), а сега on-topic: Реално гледано виолината е доста тежок инструмент за свирење, но не и невозможен за учење... доколку посветиш доволно добро време да речеме и дека би можел да научиш да свириш, но во никој случај без добар професор и добро време поминато вежбајќи наместо пред компјутерот или со другарите... за предоцна не е предоцна но размисли убаво да не испадне после дека залудно си потрошил време и финансии... јас на таа возраст почнав со гитара, но пред тоа свирев 7 години клавијатури, моја препорака е да се обидеш со некој поедноставен и пошироко прифатен инструмент, но доколку желбата ти е виолина go ahead.. but don't give up...

Со среќа како и да е..
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.890
Поени од реакции
2.481
се се може ако се сака........секако дека можеш
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Sega luge vaka jas imam 17 godini i mojata zelba e da naucam da sviram violina nemam odeno nizo muzicko ...sto mislite ajde iskusnite dali e mozno na vozrast kako mojata da se nauci da se sviri violina?
Toa mi e zivoten son ne me pustija koa bev mala moive ...
Иам 16 години и сакам да играм ко Меси,иам тренирано и фудбал!
 
С

сашенко

Гостин
Препорачуваат да се почне од многу мала возраст за да се стекне навика и зашто тие работи што како мал ке ги научиш на многу помала возраст на иста на која и азбуката почнуваш да ја учиш остануваат трајно во главата и како навика остануваат.И нотите и се таму што ти треба за свирење нели.И на твоја возраст тие би имале феноменална подлога а и доста вешти би биле со гудалото ли како се вика.Со тебе ке биде поинаку и незнам дали професор би се нафатил да раоботи колку и да им платиш.Ке треба да почнеш од нула а и на твои 17 години ке ти биде тешко да го одвоиш тоа време и внимание кое е потребно на виолината.Како детенце од 7 години и немаш толку многу работи во главата на кои да мислиш како сега.Тогаш играта тие и виолината нели а сега имаш толку многу обврски, задачи, постојано ке имаш нешто поважно од вилината а бидејки си ептен почетник и незнаеш ништо за свирење ке биде премногу тешко.Виолината не е гитара или сајзер за да можеш по неколку месеци да научиш нешто по нешто да подсвирнуваш вилината е многу посложена и треба многу време посветено и да ги научиш правилата и држењето правилно како на неа така и на твоето тело, треба слух да имаш осет многу добар на кој треба години работа.И кога на 17 години ке му отидеш на професор да му кажеш дека сакаш да почнеш сега да учиш да свириш на виолинат ке ти се изнасмее.Нема да сака да почне да работи со тебе зашто јасно му е која ти е желбата и те разбира ама знае дека тоа е премногу тешко.Ако имаш пари за фрлање доста ке најдеш некој и ке ти посвети внимание и ке те научи доста па од таму самоук ако можеш хехе.Јас не сакав да те разочарам ама едноставно работите така стојат...
 
T

theTinule

Гостин
Шо го реметите ....ќе му ја згаснете и таа малку желба што ја има...земи бе пријателе виолина оди види што ќе биде..може некој неоткриен талент си..па догодина и на Идол да те гледаме..искрено ПРОБАЈ!
Сите си кажаа вистина.
Дечкото на 17 години сакал виолина да свири. И тоа го кажуе ко да сака професионалец да стане.
Едно мало девојче од 9 години свири дела од Паганини. Таа на 17 години, ќе растура !
Ќе се рамни со такви луѓе?
Нема да може да ја стигне, ќе биде секогаш поназад.
И неможе тоа туку така. Треба чоек да го бива за музика. Поготову за гудачки нструмент, треба да има одличен слух.
Плус, сите го штедиме од потрошени пари на инструменти и професори и потрошено време што би можел да го употреби за нешто попаметно и порационално.

Едноставно си ја утнал шансата, прошо воз.
Бтњ, од класика нема пари дете, од шо ќе живееш?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Сите си кажаа вистина.
Дечкото на 17 години сакал виолина да свири. И тоа го кажуе ко да сака професионалец да стане.
Едно мало девојче од 9 години свири дела од Паганини. Таа на 17 години, ќе растура !
Ќе се рамни со такви луѓе?
Нема да може да ја стигне, ќе биде секогаш поназад.
И неможе тоа туку така. Треба чоек да го бива за музика. Поготову за гудачки нструмент, треба да има одличен слух.
Плус, сите го штедиме од потрошени пари на инструменти и професори и потрошено време што би можел да го употреби за нешто попаметно и порационално.

Едноставно си ја утнал шансата, прошо воз.
Бтњ, од класика нема пари дете, од шо ќе живееш?
Ко шо гледаш во нејзиниот пост пишуе дека не ја пуштиле коа била мала ....а и не гледам никаде дека сака некаде професионално да се бави..башка никој не рекол дека од класика ќе прави пари...сака може рандом да свируцка у центар па кој помине да џитне по нешто ситно...
 
T

theTinule

Гостин
Ко шо гледаш во нејзиниот пост пишуе дека не ја пуштиле коа била мала ....а и не гледам никаде дека сака некаде професионално да се бави..башка никој не рекол дека од класика ќе прави пари...сака може рандом да свируцка у центар па кој помине да џитне по нешто ситно...
Ја прочитав тоа дека и/му е животен сон.
Нешо шо ти е животен сон, го правиш професионално, не?
Стварно не сум видела некој така „рандом да свируцка“ у центар....На улица Македонија мислиш?!
Побогу, не дај Боже некој таму да заврши, на никој тоа не му го посакувам.

На 17 години, без везе трошење нерви, време, пари.
Тоа понекогаш и на време да го почнеш не ти се исплати, ќе завршиш ко професор и ќе зимаш 20к плата, а неголи да почнеш на 17 години.
Боље да не пробуваш уопште.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.510
Поени од реакции
32.114
Зошто сите мислите дека е машко, а не девојче? :)

Темава ја преместувам во Музика кај што можеби и ќе добие некое стручно мислење дали е веќе доцна за учење, или не. А не само шалабрајзерски одговори, од кои повеќето веќе ги отстранив. Продолжете со дискусијата.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
127
Sega luge vaka jas imam 17 godini i mojata zelba e da naucam da sviram violina nemam odeno nizo muzicko ...sto mislite ajde iskusnite dali e mozno na vozrast kako mojata da se nauci da se sviri violina?
Toa mi e zivoten son ne me pustija koa bev mala moive ...
Ако имаш слух можеш да научиш само за која цел?

Ќе ти требаат околу 10 години да станеш профи под услов да вежбаш секој ден со саати. Дали ќе имаш толку време?

Ако сакаш да ја учиш за хоби за себе и евентуално во некој бенд да свириш секако не ти е касно пошто не си врзана со време и ќе вежбаш кога можеш и колку можеш. Сепак ако сакаш да станеш виолинистка за настап на соло концерти на бина шансите ти се многу мали но не и невозможни ако си екстремно талентирана и некој невиден талент.

У краен случај пробај па види како ќе ти оди.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.276
Поени од реакции
1.493
Види, ако земеш виолина сеа на 17 год. ако вежбаш по 5-6 саати на ден тогаш за 2 год. ќе бидеш и подобар од некои што свират виолина и по 4-5 год. Треба да се има огромна желба, мотив, волја, интернет, јутуб, заинтересираност, посветеност и другото ќе си дојде само по себе :) Е сеа за професионален виолинист стварно нз ама за аматерско свирење (хоби, бенд ово оно) би ти завршило работа. Пробај и види си како ќе ти иде и не се откажуј предвреме. И нека не те засегаа погорните коментари кои се депримирачки и демотивирачки ;)

Све најубоо :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.249
Никогаш не е доцна. Ако имаш доволно голема желба и упорност, без разлика на годините ќе дојдеш до целта.
Нема да бидеш можеби многу добар во тоа, но за своја душа би бил одличен.
Подршка од мене.
 
C

cige

Гостин
Ами и јас можеби зборувам кинески, ама не сум пробал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom